Úvod > Aktuality > Festival České doteky hudby přinese vrcholná díla orchestrální i komorní hudby
Festival České doteky hudby přinese vrcholná díla orchestrální i komorní hudby
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Festival České doteky hudby přinese vrcholná díla orchestrální i komorní hudby

  • Vydáno8. září 2021
Pořadatelé Českých doteků hudby zahájí v sobotu 11. září 2021 už třiadvacátý ročník tohoto mimořádného festivalu. Jeho dramaturgii rozšíří také neuskutečněné akce minulé sezóny a festival potrvá až do 6. ledna roku 2022. České doteky hudby patří mezi přední festivaly klasické hudby u nás. Vrcholná díla orchestrální i komorní hudby jsou prováděna v mimořádně historicky hodnotných sálech, důraz je kladen na propojení hudby s výjimečnou architekturou.
Festival České doteky hudbyV rámci třinácti koncertů festivalu České doteky hudby vystoupí například orchestr a sbor Opery Národního divadla v Praze se sólisty, Festivalový orchestr České doteky hudby, harfistka Kateřina Englichová a flétnista Giuseppe Nova s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Gran Duetto Concertante s herečkou Taťjanou Medveckou, Filharmonie Hradec Králové s hosty, Duo Beautiful Strings se sopranistkou Karolínou Janů, Dvořák Piano Quartet, Iva Bittová a Mucha Quartet či houslista Ivan Ženatý s Moravskou filharmonií Olomouc.
 
Koncerty se konají většinou na území Prahy. Sobotní zahajovací večer 11. září se však uskuteční v mělnickém kostele svatých Petra a Pavla, a to od 17 hodin. Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila tam přednesou Markéta Klaudová Böhmová (soprán), Václava Krejčí Housková (alt), Jaroslav Březina (tenor) a Jaroslav Patočka (bas). Orchestr a sbor Opery Národního divadla v Praze bude řídit Jaroslav Kyzlink.


Hudba a poezie zářijových dní

české doteky hudbyBěhem září se pak budou konat další skvělé koncerty. V pondělí 13. 9. se návštěvníci festivalu zaposlouchají do melodií a árií opery G. Bizeta Carmen. V operním průřezu zazní nejznámější árie. Koncert se koná ve Smetanově síni Obecního domu. Úterý 14. 9. bude patřit v Klementinu Čtveru ročních dob. Ve středu 15. 9. se v Obecním domě představí Kateřina Englichová a italská flétnová legenda, Giuseppe Nova v geniálním Mozartově Dvojkoncertu. Zpěvy sladké Francie (poezie prokletých básníků a romantické básně v podání T. Medvedské) zazní 19. 9. v Tereziánském sálu Břevnovského kláštera ve spojení s hudbou skladatelů, kteří působili v Paříži. Následovat bude poslední koncert zářijové série, a to Čtvero ročních dob k 100. výročí narození Astora Piazzolly.

české doteky hudbyMezinárodní hudební Festival České doteky hudby patří mezi 7 nejrozsáhlejších festivalů v České republice. Trvalým dramaturgickým záměrem je vyhledávání zajímavých, běžně neuváděných titulů a také zařazování děl českých skladatelů tvořících ve druhé polovině 20. století i tvůrců soudobých. Cílem festivalu je pak nabídnout svým návštěvníkům působivé hudební zážitky při poslechu vrcholných repertoárových děl i zajímavých běžně neuváděných titulů.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.