Úvod > Kalendář akcí > Festivaly > Mezinárodní hudební festival České doteky hudby
Festivaly

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

MHF České doteky hudby je národním festivalem klasické hudby, patří do desítky nejrozsáhlejších festivalů klasické hudby v ČR. Jeho cílem je nabídnout recepci vrcholných repertoárových děl v orchestrální, komorní, případně populární hudbě v žánru crossover.
Festival se jako tradičně koná v osvědčených architektonických prostorech – Obecní dům – Smetanova síň, Kostel sv. Šimona a Judy, Klementinum – Zrcadlová kaple, Novoměstská radnice a další, nicméně v letošním roce představí  i dva nové –  Břevnovský klášter a od jara 2020 zpřístupněný Klášter bosých karmelitánů na Hradčanech při kostele svatého Josefa, kde  jsme pro Vás připravili i jejich prohlídku.
 
Procházka staletími jedinečné pražské, ale i mělnické architektury s hudbou Mezinárodního hudebního festivalu Českými doteky hudby.

Česká dáma harfy Kateřina Englichová a flétnový virtuos Giuseppe Nova se představí v orchestrálním gala koncertě ve Smetanově síni Obecního domu hudbou z děl W.A.Mozarta, C.Debussyho, F.Schuberta a J.Haydna s filharmoniky ze Zlína pod taktovkou skvělého Gudni Emilssona. Operním gala s průřezem toho zásadního z Bizetovy opery Carmen nás provede Václava Krejčí Housková v Obecním domě.  Partnery jí budou spojené orchestry Opery Národního divadla a Virtuosi di Praga s Jaroslavem Kyzlinkem a Oldřichem Vlčkem, Tereza Mátlová, Svatopluk Sem a Peter Berger. Na mimořádném koncertě 11. září a v jednom z nejstarších gotických chrámů v Čechách, z přelomu 10. a 11. století, v mělnickém Chrámu sv. Petra a Pavla z roku 1520, zazní Dvořákovo velkolepé oratorium Svatá Ludmila. Hlavními protagonisty budou pěvci Václava Krejčí Housková, Jaroslav Březina, Markéta Böhmová a Jakub Patočka, opět za doprovodu Orchestru Opery a Sboru Národního divadla v Praze. 

Vánoční atmosféru obstará v klarinetovém a symfonickém soirré v Klášteře svaté Anežky  švýcarský klarinetový mág Wenzel Grund. Budou znít české koncerty J.V. Stamice či  O.Máchy, spoluúčinkuje Filharmonie Hradec Králové se světoznámým dirigentem Symphony orchestra Zűrrich či Chamber orchestra Thurgau Claudem Willaretem.  Vánočním večerem  bude  také  znít  jedinečná  Mozartova symfonie č 33 B dur a Beethovenova ouvertura Coriolan. Dalším z vrcholů festivalu bude zajisté vystoupení  jubilujícího houslového virtuóza  Ivana Ženatého s Leošem Svárovským a Moravskou filharmonií Olomouc v Obecním domě. Jubilant si vybral velké houslové fantazijní skvosty Brucha, Filase či Suka. Festival samozřejmě má i bohatou komorní řadu s předními světovými instrumentalisty a soubory: Dvořákovo kvarteto, Terezie Fialová, Claudi Arimany, Bledar Zajmi, Tango Quartetto Re Campo,  Dvořákovo kvarteto či Beatiful Strings s Karolínou Janů. 

Festivalový 23. ročník bude rozšířen o přeložené akce z ledna 22. ročníku z důvodu pandemie.  Půjde o literárně hudební romantický a poetický koncert Taťjány Medvecké  a Gran Duetta Concertante. Vystoupí jedinečný komorní sólistický festivalový orchestr pod Pavlem Fischerem, který v modelu „Giedeona Kremmera – Kremerata  Baltica“  střídáním Vivaldiho a Piazzollova díla připomene výročí Astora Piazzolly. V neposlední řadě festival přinese unikátní vánoční vystoupení multiinstrumentalistky Iva Bittové v Kostele Sv.Šimona a Judy na Starém městě  Pražském s Muchovým kvartetem v programu „Slovenských zpevů“.

Provozovatel

České doteky hudby s.r.o.

Karlovo náměstí 1/23
128 00 Praha 2
Tel.:
+420 739 433 171
Email:
festival@ceskedot...
WWW:
www.ceskedotekyhu...
GPS:
50,078124 14,421302
 
Region:
Praha
Město:
Praha 2
Tipy na výlet:
Praha 2 a okolí
 

Vstupné

Poznámka:Sleva 50%: ZTP a ZTP-P, senioři (65+), děti a studenti

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Lionel Loueke sólo

Zpěvák a kytarista Loueke je jedním z nejpozoruhodnějších, nejpřesvědčivějších a nejinovativnějších umělců na světové scéně.
Praha 2, Praha

Stopy židovské přítomnosti v Praze 2

Putovní výstava představuje málo známou a opomíjenou kapitolu z historie Vinohrad a na Novoměstskou radnici se vrátila po sedmi letech.
Praha 2, Praha

Alexandra Koláčková – Sedící postava – Sculpture Line

Socha je zhotovena z vysokopálené šamotové hlíny, jde o lavičku v podobě stylizované ženy, které se můžete uvelebit v náručí s knížkou, nebo usednout tváří v tvář blízké osobě v důvěrném hovoru.
Praha 2, Praha

Veronika Psotková – Polštáře

Od roku 2015, kdy na Novoměstské radnici vystavovala poprvé své dílo v souvislosti s mezinárodním sochařským festivalem Sculpture Line Veronika Psotková, jsou na nádvoří trvale umístěny její dva obří betonové polštáře, které nádvoří pomáhají vytvořit útulné odpočinkové místo.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Historie Nového Města a Praha panoramatická v Novoměstské radnici

Nová stálá expozice o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí se nachází v Novoměstské radnici v bytě věžníka.
Praha, Praha

Expozice Neviditelná výstava v Novoměstské radnici v Praze

Neviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo, a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
Praha 2, Praha

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.
Praha 2, Praha

Neptun na Novoměstské radnici v Praze

Sochu z jemného pískovce vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch na návrh architekta Jana Vorlíčka.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Neustadt na nádvoří Novoměstské radnice

Bohémská a věčně živá kavárna na nádvoří Novoměstské radnice.
Praha 2, Praha

Rodinná pražírna výběrové kávy MamaCoffee Vodičkova

MamaCoffee je pražírna kávy, která provozuje několik pražských kaváren a vlastní řemeslnou pekárnu.
Praha, Praha

Radisson Blu Hotel, Prague

Zcela nový Radisson Blu Hotel Prague nabízí 160 moderních pokojů, včetně 21 apartmánů. Celý hotel prošel v roce 2019 náročnou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní secesní prvky, doplněny o moderní design. K dispozici je nová restaurace a bar nabízející jak kávu, tak originální koktejly.
Praha, Praha

Suite Home Prague

28 prostorných apartmánů s kuchyní, pro krátkodobé i dlouhodobé ubytování, plně vybavené kuchyňky. Ideální ubytování jak na služební cestě, tak na dovolené s rodinou a dětmi. 300 metrů od Václavského náměstí. 5 minut od Václavského náměstí a 10 minut od Staroměstského náměstí.
Praha 1, Praha