Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní hudební festival České doteky hudby
Mezinárodní hudební festival České doteky hudby
">
11.9.
6.1.
+ Přidat foto
Festivaly

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby

Kdy 11. září 2021 – 6. leden 2022
MHF České doteky hudby je národním festivalem klasické hudby, patří do desítky nejrozsáhlejších festivalů klasické hudby v ČR. Jeho cílem je nabídnout recepci vrcholných repertoárových děl v orchestrální, komorní, případně populární hudbě v žánru crossover.
Festival se jako tradičně koná v osvědčených architektonických prostorech – Obecní dům – Smetanova síň, Kostel sv. Šimona a Judy, Klementinum – Zrcadlová kaple, Novoměstská radnice a další, nicméně v letošním roce představí  i dva nové –  Břevnovský klášter a od jara 2020 zpřístupněný Klášter bosých karmelitánů na Hradčanech při kostele svatého Josefa, kde  jsme pro Vás připravili i jejich prohlídku.
 
Procházka staletími jedinečné pražské, ale i mělnické architektury s hudbou Mezinárodního hudebního festivalu Českými doteky hudby.

Česká dáma harfy Kateřina Englichová a flétnový virtuos Giuseppe Nova se představí v orchestrálním gala koncertě ve Smetanově síni Obecního domu hudbou z děl W.A.Mozarta, C.Debussyho, F.Schuberta a J.Haydna s filharmoniky ze Zlína pod taktovkou skvělého Gudni Emilssona. Operním gala s průřezem toho zásadního z Bizetovy opery Carmen nás provede Václava Krejčí Housková v Obecním domě.  Partnery jí budou spojené orchestry Opery Národního divadla a Virtuosi di Praga s Jaroslavem Kyzlinkem a Oldřichem Vlčkem, Tereza Mátlová, Svatopluk Sem a Peter Berger. Na mimořádném koncertě 11. září a v jednom z nejstarších gotických chrámů v Čechách, z přelomu 10. a 11. století, v mělnickém Chrámu sv. Petra a Pavla z roku 1520, zazní Dvořákovo velkolepé oratorium Svatá Ludmila. Hlavními protagonisty budou pěvci Václava Krejčí Housková, Jaroslav Březina, Markéta Böhmová a Jakub Patočka, opět za doprovodu Orchestru Opery a Sboru Národního divadla v Praze. 

Vánoční atmosféru obstará v klarinetovém a symfonickém soirré v Klášteře svaté Anežky  švýcarský klarinetový mág Wenzel Grund. Budou znít české koncerty J.V. Stamice či  O.Máchy, spoluúčinkuje Filharmonie Hradec Králové se světoznámým dirigentem Symphony orchestra Zűrrich či Chamber orchestra Thurgau Claudem Willaretem.  Vánočním večerem  bude  také  znít  jedinečná  Mozartova symfonie č 33 B dur a Beethovenova ouvertura Coriolan. Dalším z vrcholů festivalu bude zajisté vystoupení  jubilujícího houslového virtuóza  Ivana Ženatého s Leošem Svárovským a Moravskou filharmonií Olomouc v Obecním domě. Jubilant si vybral velké houslové fantazijní skvosty Brucha, Filase či Suka. Festival samozřejmě má i bohatou komorní řadu s předními světovými instrumentalisty a soubory: Dvořákovo kvarteto, Terezie Fialová, Claudi Arimany, Bledar Zajmi, Tango Quartetto Re Campo,  Dvořákovo kvarteto či Beatiful Strings s Karolínou Janů. 

Festivalový 23. ročník bude rozšířen o přeložené akce z ledna 22. ročníku z důvodu pandemie.  Půjde o literárně hudební romantický a poetický koncert Taťjány Medvecké  a Gran Duetta Concertante. Vystoupí jedinečný komorní sólistický festivalový orchestr pod Pavlem Fischerem, který v modelu „Giedeona Kremmera – Kremerata  Baltica“  střídáním Vivaldiho a Piazzollova díla připomene výročí Astora Piazzolly. V neposlední řadě festival přinese unikátní vánoční vystoupení multiinstrumentalistky Iva Bittové v Kostele Sv.Šimona a Judy na Starém městě  Pražském s Muchovým kvartetem v programu „Slovenských zpevů“.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 8. 9. 2021