Úvod > Aktuality > Ptákem roku 2023 je polák velký

Ptákem roku 2023 je polák velký

  • Vydáno16. února 2023
Ptákem roku 2023 se stal polák velký. Ornitologové z České společnosti ornitologické jej letos vybrali protože z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře. Udělení titulu má upozornit na to, že ptáci, které se považují za všudypřítomné, nemusí být běžní napořád.
polák velkýČeská společnost ornitologická vyhlašuje ptákem roku 2023 poláka velkého. Na pomyslném trůnu vystřídá zvonka zeleného. Udělením titulu polákovi velkému chtějí ornitologové upozornit na neutěšený stav naší rybniční krajiny a na to, že polák v České republice stále patří mezi lovné druhy, a to i přesto, že je celosvětově ohrožený. Nicméně dobrou zprávou nejen pro poláka je celounijní zákaz olověných broků na mokřadech, který vešel v platnost ve středu 15. února. Milion vodních ptáků v Evropě každoročně hynulo na otravu olovem poté, co při sběru potravy spolykali olověné broky. To se má nyní změnit. Ornitologové v letošním roce budou také usilovat o vyjmutí poláka ze seznamu lovných druhů u nás.

Poláky velké u nás lze pozorovat celoročně, na jaře ale ve vyšších počtech než v zimě. Polák velký je naší druhou nejpočetnější kachnou, za kachnou divokou. Každoročně u nás hnízdí 7 tisíc až 14 tisíc párů poláků velkých. Zimu v Česku tráví kolem tří tisíc jedinců.
 

Červené oko, zrzavý krk aneb pozorujte poláky

polák samecPolák velký (Aythya ferina) je středně velká kachna, kterou společně s husami a labutěmi řadíme do čeledi kachnovitých z řádu vrubozobých. Polák velký patří k největším zástupcům rodu – samice v hnízdním období váží kolem 800 g, samci ještě přibližně o 100 g více. Protože se kačer od kachny výrazně liší, dokáže i pozorovatel laik snadno určit pohlaví. Zrzavá hlava a krk, které kontrastují se světlými zády, a nápadné, červenohnědé oči jsou hlavními znaky samce poláka velkého. Kachna je zbarvená tak, aby během inkubace neupozornila na hnízdo. V šatu elegantních samic tedy převládají různé odstíny hnědé a stejnou barvu má i oko.

polák velkýČeská společnost ornitologická vyzývá veřejnost, aby si všímala vodních ptáků ve svém okolí, a pomohla tak s ochranou těchto ubývajících opeřenců. Kvůli neutěšenému stavu mokřadních biotopů jsme svědky toho, že vodní ptáci ubývají stále rychleji a stále více. Choďte pravidelně k vodě, pozorujte a poznávejte vodní ptáky. Právě v tomto období lze sledovat jejich námluvy a tok, a proto je lze pozorovat nejlépe z celého roku. Informace o pozorování ptáků je možné po celý rok vkládat do Faunistické databáze ČSO Avif. Díky informacím od veřejnosti zjistí odborníci, kde tito ptáci žijí a případně, jak se jim daří vyvádět mláďata. A kam se na pozorování ptáků vydat? Například k Vrbenským rybníkům, na soutok Bečvy s Moravou, k Bohdanečskému rybníku, rybníku Nesyt, Lanškrounským rybníkům, k pozorovatelně u Libockých mokřadů nebo Hornímu rybníku ve Žďáru nad Sázavou.
Ornitologická pozorovatelna Lanškrounské rybníky

Ornitologická pozorovatelna Lanškrounské rybníky

Oblast přírodního parku Lanškrounské rybníky nacházející se na severozápadním okraji města Lanškroun představuje ideální místo pro odpočinek a turistické vycházky.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

V Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky nedaleko jihočeské metropole naleznete na okraji rybníka Starý Houženský dřevěnou ornitologickou pozorovatelnu, která je volně přístupná všem milovníkům přírody.

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek – Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

V Kynšperku nad Ohří objevíte poblíž vlakové stanice mokřady se vzácnou vodomilnou faunou. Mokřadní ptáky, kteří v mokřadech hnízdí, je možné sledovat z dřevěné pozorovatelny.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Pozorování ptáků na Americe

Pozorování ptáků na Americe

Západní část Rybník Amerika s ostrovem je přírodní lokalitou hojně obývanou a navštěvovanou vodními ptáky Pro pohodlné pozorování byla v severní části rybníka vybudována ptačí pozorovatelna pozorovatelna. Podívejte se které ptáky a v které době zde můžete pozorovat.

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka seznamuje s historií, flórou a faunou rybniční soustavy chráněné jako přírodní památka Hostivické rybníky, ležící za západním okrajem Prahy. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský) a spojuje obce Hostivice a Břve.

Chomoutovské jezero u Olomouce

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Dlouhý rybník s ornitologickou pozorovatelnou v Lanškrouně

Dlouhý rybník s ornitologickou pozorovatelnou v Lanškrouně

Dlouhý rybník u Lanškrouna je významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. V roce 2012 vyrostla na břehu Dlouhého rybníka u Lanškrouna ornitologická pozorovatelna. Východní část rybníka slouží jako městské koupaliště.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 25. – 26. březen 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

7 věcí, které nevíte o... jarní rovnodennosti

Světový den štěstí, Světový den vrabců, první den astronomického jara a také jarní rovnodennost: to všechno nastane v pondělí 20. března. Čas jarní rovnodennosti je dokonce spočítaný na minuty přesně: dojde k ní 20. března 2023 ve 22:24 hodin. Pozorovat se dá vlastně odkudkoliv, protože rovnodennost znamená jen to, že noc je stejně dlouhá jako den. Ale skutečně je to tak?
Životní styl

Jaro je tady! 50 tipů, kam na procházky

Jaro je tady a láká k jarním procházkám. Přivítejte jarní sluneční paprsky a udělejte si pěkný výlet! Pokud chcete do přírody, něco zajímavého vidět, seznámit se s historií nebo si společně s kamarády či rodinou vyjít na hezkou procházku, jistě si vyberete z našich tipů pro krásné jarní dny.
Příroda

10 tipů na adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený "himálajský" chodník.
Zážitky

10 tipů, kde si zahrát nebo vyfotit venkovní šachy

Patříte k milovníkům hry v šachy? Pak vás určitě zaujmou tipy na místa, kde se setkáte s šachovými figurkami všech možných i nemožných velikostí... anebo kde si lze zahrát šachovou partii přímo pod širým nebem. Objevujte věže, střelce, královny a jezdce rozmístěné na Karlštejnsku, navštivte největšího bílého pěšce v ČR anebo si zahrajte obří i mini šachy v městských parcích.
Životní styl

Oslavte svátek všech Josefů výletem nebo zajímavou akcí

Blíží se svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách připadá svátek všech Josefů čili Pepíků na 19. března a kolem tohoto data se koná také spousta „josefských“ akcí – košty, trhy, zábavy a jarmarky. Přehled, kam se vydat za josefskou zábavou anebo do míst spojených se jménem Josef vám přináší Kudy z nudy.
Zážitky

Po stopách dávných Slovanů

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
Památky

20 tipů, kde se potěšit krásou jarních vodopádů

Jaro je k návštěvě vodopádů snad nejpříznivějším obdobím. Líbezné scenérie najdete i tam, kde je v pozdějším období sucho anebo minimum vody. Nechejte se zlákat k virtuálnímu výletu za krásou padajících vod... Možná budete překvapeni, kolik jich u nás máme!
Příroda