!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Horní rybník ve Žďáru nad Sázavou
Příroda

Horní rybník ve Žďáru nad Sázavou

Uprostřed města Žďár nad Sázavou se nachází Horní rybník, který je oblíbeným místem pro řadu zvláštních druhů ptáků. Ty láká zejména nepřístupný ostrůvek na rybníku.
Horní rybník ve Žďáru nad Sázavou leží mezi ulicemi Novoměstská a Jamská. Na zarostlém ostrůvku uprostřed rybníka hnízdí řada neobvyklých ptačích druhů, například husice egyptské. Na podzim husice ze Žďáru odlétají do teplejších zimovišť, z jara se pak vracejí. Horní rybník je pro ornitology a obdivovatele ptactva doslova rájem.

Kromě mnoha běžných kachen divokých neboli březňaček nebo labutí velkých si zde kolemjdoucí všímají ptáka o velikosti kachny, který vzhledem vzdáleně připomíná husice. Jedná se s největší pravděpodobností o křížence husičky stromové a podzimní. Zvláštností je, že husička stromová obývá obvykle oblast Karibiku. Jméno získala díky svému častému dennímu odpočinku na stromech, kde mnohdy i hnízdí.

Rybník je též oblíbenou zastávkou tažných ptačích druhů ze severu. Nejzajímavější je pozorování ptactva v časných jarních měsících, kdy se řada tažných ptáků vrací ze zimovišť na hnízdiště.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Labutě Žďár nad Sázavou

Hotel U Labutě Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Grand Poppet Restaurant ve Žďáru nad Sázavou

Grand Poppet Restaurant ve Žďáru nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Tálský mlýn na Vysočině

Tálský mlýn na Vysočině

Žďár nad Sázavou, Vysočina