Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka Hostivické rybníky
Příroda

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka seznamuje s historií, flórou a faunou rybniční soustavy chráněné jako přírodní památka Hostivické rybníky, ležící za západním okrajem Prahy. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský) a spojuje obce Hostivice a Břve.
Na západ od Prahy je u Hostivice soustava rybníků, které byly vybudovány již ve 14. století. Zdejší pramenná oblast je tvořena pískovci, které mají v podloží nepropustné břidlice. Hostivické rybníky měly i další zajímavý účel – v době císaře Rudolfa II. to byl zdroj vody pro zahrady Pražského hradu. Po smrti císaře se vláda přestěhovala do Vídně a některé rybníky byly zrušeny. Až v první polovině minulého století byly rybníky opraveny a obnoven byl i největší z nich – Litovický. Celá oblast pak představuje významné útočiště pro řadu hnízdících i celoročně žijících ptáků.

Rybáři mají v rybnících vysazeny kapry, líny, cejny, amury, úhoře, candáty, štiky a sumce. Hromady vápna, které na některých místech uvidíte, slouží nejen k desinfekci, ale především ke snížení kyselosti vody. Naučná stezka nabízí také pohled na rybník z ptačí perspektivy – český svaz ochránců přírody vybudoval pozorovatelnu ptactva přímo na břehu Litovického rybníka, který se nachází nedaleko Hostivic. Zdejší pozorovatelna je součástí naučné stezky, která měří 2,5 km. U jejích vstupů jsou nainstalovány informační tabule s mapou trasy, jednotlivá zastavení stezky jsou v terénu značena čísly. Přímo v pozorovatelně je navíc umístěna infotabule, kde se návštěvníci mohou dozvědět více informací o sledovaném ptactvu. K pozorovatelně se lze dostat přímo ze zastávky MHD v obci Hostivice (vzdálenost cca 1 km). Z Prahy jede k místu autobus ze stanice metra Zličín a zastávky Bílá hora nebo vlak z Masarykova nádraží či Prahy Dejvice
 
Trasa je značena klasickými zelenobílými značkami naučných stezek a  vede po kvalitních cestách bez převýšení.
POZOR! V roce 2021 není stezka v dobrém stavu! Infotabule mohou chybět.
Zobrazit více

Aktivity v okolí

Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Kostel sv. Jakuba v Hostivici

Hostivice, Středočeský kraj
Solná jeskyně Hostivice

Solná jeskyně Hostivice

Hostivice, Středočeský kraj
Zámek Hostivice

Zámek Hostivice

Hostivice, Středočeský kraj