Úvod > Co chcete dělat? > Dlouhý rybník s ornitologickou pozorovatelnou v Lanškrouně
Příroda

Dlouhý rybník s ornitologickou pozorovatelnou v Lanškrouně

Dlouhý rybník u Lanškrouna je významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků. V roce 2012 vyrostla na břehu Dlouhého rybníka u Lanškrouna ornitologická pozorovatelna. Východní část rybníka slouží jako městské koupaliště.
V roce 1464 zřídil majitel lanškrounského panství Zdeněk Kostka z Postupic rybník Dlouhý na městských pozemcích využívaný k rybničnímu hospodaření. Od roku 1911 slouží k rekreačním účelům, nachází se zde přírodní koupaliště. Rybník o rozloze necelých 17 ha poskytuje příznivé podmínky například pro plachetní sporty.

Výměra vodní plochy je 19,4 ha, objem vody 379 100 m3. Je napájen z Ostrovského potoka a navazuje na soustavu rybníků Olšový, Pšeničkův, Slunečný, Plockův, vyhlášené na ploše na 45 ha r. 1990 přírodním parkem "Lanškrounské rybníky".

Na konci roku 2012 nechal Městský úřad v Lanškrouně u Dlouhého rybníka vystavět nižší vyhlídkovou věž, která kromě rozhledu na okolní krajinu nabízí zejména možnost pozorovat zdejší ptactvo – sídlí zde např. čáp bílý a černý, volavka popelavá, potápka, kachna divoká, polák velký, labuť velká, čírka obecná, chřástal vodní, racek chechtavý, konipas bílý, strnad rákosní a mnozí další.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy
Hotel Filipinum

Hotel Filipinum

Jablonné nad Orlicí, Východní Čechy