Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě
Příroda

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.
Rybník Nesyt je jedním z Lednických rybníků. Vodní plocha má rozlohu 288–306 ha. Voda v něm dosahuje maximální hloubky 5,5 m a objem rybníka činí 4,7 mil. m³. Na třech místech po jeho obvodu byly zbudovány ornitologické pozorovatelny pro sledování a sčítání ptactva. Zájemci z řad ornitologů a milovníků přírody tak mohou sledovat dění na rybníku, pozorovatelny jsou volně přístupné i široké veřejnosti.
 
Rybníky na Nesytě začal budovat Jan Kuna z Kunštátu. Založení rybníku Nesyt spadá do doby okolo roku 1530, kdy vlastnil město Hodonín Jan z Lipé. Zajímavé je to, že Hodonín nebyl opevněn hradbami, město chránily pouze dusané valy a příkop před valy byl napuštěný vodou, která na jižní straně pocházela právě z rybníku Nesyt. Chovu ryb se tam dařilo, po roce 1600 se daly ryby z hodonínských rybníků koupit třeba až ve Vídni, kam se vyvážely až do 40. let 20. století. Samotný název rybníka vznikl údajně podle stále hladových, tedy „nesytých" ryb.
 
Z jihu se do rybníku vlévá šest přítoků, z východu jeden a ze severu dva. Voda odtéká na východ potokem Včelínek přes rybníky v Lednicko-valtickém areálu do Dyje. I dnes se rybník využívá především k chovu ryb. Je součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky a na západním břehu se nachází národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu. Navíc je významnou ornitologickou lokalitou. Slouží jako významné hnízdiště vodního ptactva. Po severním okraji Nesytu prochází modrá turistická cesta, která vede z Mikulova až do Valtic. Po téže cestě vede i několik cyklotras (Moravská vinná, Lichtenštejnská a další). Nejbližší vlakovou zastávkou je Sedlec u Mikulova.
 

Koho lze na Nesytu pozorovat?

Kromě hnízdících ptáků představuje Nesyt magnet i pro desítky dalších druhů, které sem zaletují za potravou nebo se tu zastavují na tahu. Přes je možné spatřit volavky rusohlavé, desítky volavek stříbřitých a až 200 volavek bílých, kolpíky bílé nebo kormorány malé. Z dravců se kolem Nesytu dlouhodobě zdržuje orel královský a orli mořští. Z nejvzácnějších „zatoulanců“ se tu objevili jak severští hosté – vodouš malý, lyskonoh úzkozobý, chaluha příživná, tak druhy z východu – racek velký nebo ptáci přímořských či slaništních biotopů – kulík mořský.
 
Pravidelně zde hnízdí vzácní tenkozobci opační, pisily čáponohé nebo husice liščí. Celkem se tu dá napočítat přes 2 000 kusů ptáků ve více než 30 druzích.

Sedlecké vinobraní

Tradiční podzimní akce vinařství ZD Sedlec.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Vinařská benátská noc

Skvělá vína, speciality kuchyně, ohňostroj, taneční zábava.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Sedlecká zabíjačka

Oficiální ukončení vinařské turistické sezóny.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Festival Sedleckých vín

5. července 2023 se uskuteční již 15. ročník Festivalu Sedleckých vín, který je příležitostí pro setkání všech fanoušků Sedleckých vín.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol Hlohovec

Půjčovna kol Hlohovec zve všechny zájemce na výlety plné zážitků na vinařských cyklostezkách táhnoucích se kolem národních památek Lednicko-Valtického areálu nebo na projížďky malebnými vinicemi v okolí Hlohovce a přilehlými vesnicemi.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Ubytování u Bajgerů – dovolená v malebné vesnici Hlohovec

Dovolená pro rodiny s dětmi, krásná dovolená na kolech v Hlohovci. Okolí je protkané cyklistickými stezkami.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Vína ze ZD Sedlec u Mikulova se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova největšího moravského rybníku Nesyt. O jejich kvalitě svědčí i to, že se podávají na významných státních událostech.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Restaurant Chateau Petit v Hlohovci u Břeclavi

Chateau Petit je moderní a stylový à la carte restaurant vybudovaný v těsné blízkosti klasicistního Hraničního zámečku. Můžete si zde dopřát lahůdky z široké nabídky sladkých, slaných, teplých i studených snídaní domácí výroby a z lokálních zdrojů.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Restaurace s místní tradiční kuchyní v Hlohovci

Celou řadu originálních místních specialit ve stylové restauraci s kachlovými kamny neochutnáte nikde jinde, než v Hlohovci, malebné obci Lednicko – valtického areálu. K dispozici je také cykloterasa pro 40 cyklistů.
Hlohovec, Jihomoravský kraj