Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě
Příroda

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.
Rybník Nesyt je jedním z Lednických rybníků. Vodní plocha má rozlohu 288–306 ha. Voda v něm dosahuje maximální hloubky 5,5 m a objem rybníka činí 4,7 mil. m³. Na třech místech po jeho obvodu byly zbudovány ornitologické pozorovatelny pro sledování a sčítání ptactva. Zájemci z řad ornitologů a milovníků přírody tak mohou sledovat dění na rybníku, pozorovatelny jsou volně přístupné i široké veřejnosti.
 
Rybníky na Nesytě začal budovat Jan Kuna z Kunštátu. Založení rybníku Nesyt spadá do doby okolo roku 1530, kdy vlastnil město Hodonín Jan z Lipé. Zajímavé je to, že Hodonín nebyl opevněn hradbami, město chránily pouze dusané valy a příkop před valy byl napuštěný vodou, která na jižní straně pocházela právě z rybníku Nesyt. Chovu ryb se tam dařilo, po roce 1600 se daly ryby z hodonínských rybníků koupit třeba až ve Vídni, kam se vyvážely až do 40. let 20. století. Samotný název rybníka vznikl údajně podle stále hladových, tedy „nesytých" ryb.
 
Z jihu se do rybníku vlévá šest přítoků, z východu jeden a ze severu dva. Voda odtéká na východ potokem Včelínek přes rybníky v Lednicko-valtickém areálu do Dyje. I dnes se rybník využívá především k chovu ryb. Je součástí národní přírodní rezervace Lednické rybníky a na západním břehu se nachází národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu. Navíc je významnou ornitologickou lokalitou. Slouží jako významné hnízdiště vodního ptactva. Po severním okraji Nesytu prochází modrá turistická cesta, která vede z Mikulova až do Valtic. Po téže cestě vede i několik cyklotras (Moravská vinná, Lichtenštejnská a další). Nejbližší vlakovou zastávkou je Sedlec u Mikulova.
 

Koho lze na Nesytu pozorovat?

Kromě hnízdících ptáků představuje Nesyt magnet i pro desítky dalších druhů, které sem zaletují za potravou nebo se tu zastavují na tahu. Přes je možné spatřit volavky rusohlavé, desítky volavek stříbřitých a až 200 volavek bílých, kolpíky bílé nebo kormorány malé. Z dravců se kolem Nesytu dlouhodobě zdržuje orel královský a orli mořští. Z nejvzácnějších „zatoulanců“ se tu objevili jak severští hosté – vodouš malý, lyskonoh úzkozobý, chaluha příživná, tak druhy z východu – racek velký nebo ptáci přímořských či slaništních biotopů – kulík mořský.
 
Pravidelně zde hnízdí vzácní tenkozobci opační, pisily čáponohé nebo husice liščí. Celkem se tu dá napočítat přes 2 000 kusů ptáků ve více než 30 druzích.

Aktuality

54. výstava vín v Sedleci

Tradiční výstava vín místních vinařů.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Na Maděru

Autorský recitál Slávka Maděry.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Avanti ICE after winter cup – Agility

Neoficiální závody v agility.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Bluegrass na vinici

Festival country.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický hudební festival 2024

Lednicko-valtický hudební festival 2024 opět představí neotřelou dramaturgii a posluchači budou mít příležitost si ji vychutnat v historií a uměním prodchnutých lokalitách LVA a blízkých měst.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Jazzový večer ve Valtickém Podzemí

Jazzový večer aneb zahřejte se ve sklepě! Nejlépe při tanci za doprovodu jazzové kapely nebo u pohárku dobrého vína či gurmánských specialit Valtického Podzemí.
Valtice, Jihomoravský kraj

Jazzový večer ve Valtickém Podzemí

Jazzový večer aneb zahřejte se ve sklepě! Nejlépe při tanci za doprovodu jazzové kapely nebo u pohárku dobrého vína ve Valtickém Podzemí.
Valtice, Jihomoravský kraj

Zelený čtvrtek ve Valtickém Podzemí

Strávíte jeden z velikonočních večerů v unikátním labyrintu historických vinných sklepů?
Valtice, Jihomoravský kraj

Národní přírodní rezervace Slanisko u Nesytu

Slanisko u Nesytu a jeho okolí patří bezesporu k několika posledním významným lokalitám slanisek u nás.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Faunapark Zoo Sedlec u Mikulova

Malá zoologická zahrada v jihomoravské obci Sedlec u Mikulova. Chovají se zde drobná a domácí exotická zvířata a vodní ptactvo. V areálu najdete řadu ovocných stromů, které krásně voní a posedět si můžete u kouzelného jezírka s lekníny.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Vyhlídková věž u Usedlosti pod vinohrady

Vyhlídka s občerstvením a výhledem na okolní vinohrady a Pálavu. Ideální zastávka pro cyklisty nebo pěší turisty.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Půjčovna kol Hlohovec

Půjčovna kol Hlohovec zve všechny zájemce na výlety plné zážitků na vinařských cyklostezkách táhnoucích se kolem národních památek Lednicko-Valtického areálu nebo na projížďky malebnými vinicemi v okolí Hlohovce a přilehlými vesnicemi.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Ubytování u Bajgerů – dovolená v malebné vesnici Hlohovec

Dovolená pro rodiny s dětmi, krásná dovolená na kolech v Hlohovci. Okolí je protkané cyklistickými stezkami.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.
Valtice, Jihomoravský kraj

Obec Úvaly – bývalá součást Železné opony

Dnes jsou Úvaly součástí města Valtice, ale v období existence Železné opony se obec nacházela přímo v hraničním pásmu a byla určena k vysídlení, které nakonec nebylo realizováno.
Valtice, Jihomoravský kraj

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.
Valtice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Vína ze ZD Sedlec u Mikulova se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova největšího moravského rybníku Nesyt. O jejich kvalitě svědčí i to, že se podávají na významných státních událostech.
Sedlec, Jihomoravský kraj

Restaurant Chateau Petit v Hlohovci u Břeclavi

Chateau Petit je moderní a stylový à la carte restaurant vybudovaný v těsné blízkosti klasicistního Hraničního zámečku. Můžete si zde dopřát lahůdky z široké nabídky sladkých, slaných, teplých i studených snídaní domácí výroby a z lokálních zdrojů.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Hraniční zámeček a Restaurant Essens

Château de Frontiere (Hraniční zámeček) byl vystavěn na západním kraji Hlohoveckého rybníka v letech 1816 až 1819 šlechtickým rodem Lichtenštejnů a sloužil jako jejich letní sídlo. Přímo v objektu Hraničního zámečku se nachází luxusní restaurant.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Moraviarest – penzion a restaurace s místní tradiční kuchyní v Hlohovci

Celou řadu originálních místních specialit ve stylové restauraci s kachlovými kamny neochutnáte nikde jinde, než v Hlohovci, malebné obci Lednicko – valtického areálu. K dispozici je také cykloterasa pro 40 cyklistů.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Penzion a restaurace Usedlost pod vinohrady

Rodinný penzion se nachází v Hlohovci v malebné vinařské oblasti přesně mezi Lednicí a Valticemi.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Vinařství a penzion Pod Mezů

Malé rodinné vinařství s penzionem.
Hlohovec, Jihomoravský kraj

Moravíno – výroba vína ve Valticích

Ve Valticích, městě vínu zaslíbenému, v kraji, kde se setkává Lednicko-valtický areál se zvlněnou poetickou krajinou vinorodého Rakouska, ve městě, které je po věky synonymem vinařství se nachází firma Moravíno, která vyrábí jakostní vína a jakostní vína s přívlastkem.
Valtice, Jihomoravský kraj

Chaplin Café Hlohovec

Kavárna Chaplin Café leží v Lednicko-valtickém areálu v obci Hlohovec, kdeje mnoho cyklistických tras, které vedou napříč krásami Lednicko-valtického areálu.
Hlohovec, Jihomoravský kraj