ÚvodAktualityPoselstvo vévody bavorského se o víkendu vydá z Králova Dvora do Srbska

Zážitky

Poselstvo vévody bavorského se o víkendu vydá z Králova Dvora do Srbska

1 z 5 (3x hodnoceno)
1 nejméně / 5 nejvíce

3. června 2022


Stovky zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam a vévoda Štěpán II. bavorský vyrazí v sobotu 4. června z Králova Dvora přes Beroun do Tetína a v neděli 5. června 2022 pak bavorské poselstvo pojede z Tetína do Srbska. Akce se koná v historickém duchu z dob Karla IV., jde o druhou větev Královského průvodu z Radotína na Karlštejn, který se však letos neuskuteční.
poselstvo ŠtěpánaZ iniciativy starosty obce Tetín a projektu svatá Ludmila 1100 let, vznikla roku 2016 druhá část Královského průvodu na Karlštejn – Poselstvo vévody Štěpána IINámět akce je opřen o historickou postavu vévody bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého. V každém městě a obci na trase průvodu bude připraveno slavnostní přivítání vévody s historickým programem.

Slavnostní poselstvo bavorského vévody Štěpána II. vyjede v sobotu 4. června z Králova Dvora v 10:30 přes Beroun. Tam zavítá rovnou na dvě místa. Nejprve v 11:40 slavnostně obkrouží Husovo náměstí a pronese zdravici s rychtářkou. Poté ve 12:30 zamíří do areálu kasáren k Městské knihovně Beroun, kde bude nachystán zábavný program až do 17:00 hodin – pro rodiny s dětmi budou přichystány historické deskové hry, zvířátka z farmy i jízdy na koních. Nebude chybět dobová muzika, jarmark či turnaje pro královnu.

poselstvo ŠtěpánaOdpoledne se poselstvo vydá na Tetín ke kostelu svatého Jana Nepomuckého, kde se vévoda pokloní památce svaté Ludmily. V 17:15 se uskuteční šermířský turnaj v podání skupiny historického šermu Alotrium a vystoupí i bubeníci a dobové tanečnice. Od 18:00 rozezní obec flétny a středověká hudba Antiquaris Consort. Zároveň se bude se konat hostina pro vévodu. V historickém fotokoutku se mohou zájemci vyfotit se s replikou bronzové svatováclavské koruny. Po celou dobu programu bude probíhat středočeský jarmark a Bořivojské slavnosti – výčep tetínského piva. V neděli 5. června pak bavorské poselstvo vyrazí Tetína do Srbska. Ve zdejším kempu se naskytne možnost ochutnat místní pivo Srbecký lok. Poselstvo by mělo do Srbska slavnostně vjet v 13:30 hodin. V areálu se pak uskuteční šermířské vystoupení a slavnostní zakončení akce. Vévodu Štěpána ztvární herec, dabér a vysokoškolský profesor Jiří Werich Petrášek, který je rovněž synem slavného herce, autora a dramatika Jana Wericha.
Nahlásit neaktuální obsah

Související témata

Redakce Kudy z nudy

Srbsko

Srbsko

Srbsko leží ve středních Čechách v údolí Berounky mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začínají nebo končí výlety do chráněné krajinné oblasti Český kras, třeba k Bubovickým vodopádům, do některého z řady lomů, do údolí Koda nebo na Tetín.

Beroun

Beroun Video

Město ležící na březích Berounky je oblíbené mezi vodáky i turisty. Projděte si příjemné centrum města se zbytky hradeb. Před návštěvou Českého krasu nezapomeňte získat teoretické znalosti v Muzeu Českého krasu. Vystoupejte také na rozhlednu a prozkoumejte Berounsko z výšky.

Hradiště Tetín Památky

Hradiště Tetín

Legendami opředené hradiště Tetín nechala podle pověstí vystavět Krokova dcera Teta a údajně zde byla zavražděna Ludmila, babička knížete Václava. Sídlo se rozkládalo na trojúhelníkovém skalním ostrohu s plochou téměř 10 ha v místě dnešní obce.

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně Památky

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně

Kostel svatého Jana Nepomuckého v Tetíně byl původně zasvěcen sv. Michaelu Archandělovi. Jde o středověkou stavbu románského původu, která byla v 17. století přestavěna v barokním slohu. Areál kostela se hřbitůvkem obklopuje ohradní zeď s masívní vstupní branou.

Další aktuality

Turistický autobus vás o letních víkendech zaveze do Brdských lesů

V sobotu 6. června 2026 poprvé vyjede okružní cyklobusová linka s označením 505 (dříve 5B), která každý víkend až do 13. září poveze turisty a cyklisty z Příbrami do Kozičína nebo Orlova za krásami a klidem Brd.
3. červen 2026 11:56
Letní sporty, Středočeský kraj

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?
2. červen 2026 19:06
Životní styl, Středočeský kraj

Z Prahy všemi směry: hrady, zámky i výlety, kam se snadno dostanete bez auta Audio

Dobříš, Mníšek pod Brdy, Veltrusy, Průhonice, Liběchov nebo Okoř… a spousta dalších míst, kam se z Prahy dostanete klidně i s dětmi bez auta a bez stresu. Stačí nasednout na metro, autobus nebo vlak, a za chvíli jste na zámku, v parku, na hradě nebo uprostřed přírody.
31. květen 2026 8:24
Památky, Středočeský kraj

Útěk z města: Posázaví – tam, kde řeka zpívá a vlak houká Audio

Pokud vás městský ruch unavuje, je nejvyšší čas vyrazit do Posázaví, turistické oblasti, kde se příroda prolíná s historií, kde šum řeky nahrazuje dopravní hluk a kde se po pár hodinách cítíte jako znovuzrození. A co je nejlepší? Žádné složité plánování, žádné dlouhé cesty. Stačí nasednout na vlak a nechat se unášet směrem ke klidu a pohodě. Vydejte se s Kudy z nudy objevovat kraj kolem řeky Sázavy!
31. květen 2026 6:23
Životní styl, Středočeský kraj

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 30. května 2026 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si od 11 hodin historické tržiště a doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
29. květen 2026 9:40
Zážitky, Středočeský kraj

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 30. a 31. května 2026 se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
29. květen 2026 8:43
Památky, Středočeský kraj

Kostelec nad Černými lesy opět ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2026 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 30. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert. Vzhledem k velkému zájmu návštěvníků a omezeným možnostem parkování v centru města je organizována speciální bezplatná kyvadlová doprava.
26. květen 2026 7:43
Zážitky, Středočeský kraj

Zoo Praha oslavuje hříbata koní Převalského i první mládě zubra v Dolních Počernicích

Hned dvě hříbata koní Převalského mohou obdivovat návštěvníci pražské zoo. Další se narodilo narodilo na pražských Dívčích hradech. A poprvé se narodilo zubří mládě v novém areálu v Dolních Počernicích, kde jsou tito největší suchozemští savci Evropy teprve od loňského podzimu. Návštěvníci mají největší šanci spatřit mládě kolem desáté až jedenácté hodiny dopoledne.
25. květen 2026 13:24
Příroda, Středočeský kraj