Úvod > Aktuality > Průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn

Průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn

Vydáno 27. května 2019 Zážitky
Stovky zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam a císařský pár na koních opět vyrazí v sobotu 1. června z Prahy - Radotína směrem na Karlštejn, kam dorazí v neděli 2. června. Již tradiční Průvod Karla IV. s korunovačními klenoty volně navazuje na historickou tradici poutě spojené s vystavováním císařských korunovačních klenotů v Praze na Dobytčím trhu (dnes Karlovo náměstí).

Průvod na KarlštejnKarel IV. z Boží milosti císař Římský, vždy vznešený a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede ve vší slávě v sobotu dne 1. června 2019 z Radotína. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic, kde stráví noc.

neděli 2. června se Královský průvod vydá z Dobřichovic přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebáň na Karlštejn, aby zde v Kapli sv. Kříže slavnostně uložil korunovační klenoty.

Letos již 13. ročník Královského průvodu pořádá pošesté město Dobřichovice ve spolupráci s agenturou Alotrium a Dobřichovickou divadelní společností. Hlavních rolí v Průvodu Karla IV. se i letos zhostí členové Dobřichovické divadelní společnosti. V roli císaře a krále Karla IV. se již pošesté objeví Karel Král a královnu Alžbětu Pomořanskou opět ztvární Nikola Vaňková. Ve všech obcích a městech na trase průvodu bude připraveno slavnostní uvítání na počest císaře.

 

Průvod začne v sobotu v Radotíně

Průvod

Ve 12:45 vyjde Královský průvod se vší slávou z parku mezi ulicemi Loučanská a K Lázním v Radotíně. Hlavní zábavní program pak bude pokračovat na náměstí Sv. Petra a Pavla. Průvod se vydá se k Biotopu Radotín, kde ho město Radotín slavnostně přivítá. Dále se pak bude průvod ubírat Loučanskou ulicí, ulicí K Lázním okolo ranče a následně po cyklostezce k Černošicím.

Sobotní putování císaře skončí v 18:00 na louce pod zámkem v pořadatelském městě Dobřichovice, kde budou s celým doprovodem náležitě uvítáni purkmistrem, konšely, též lidem početným, králi českému oddaným. Od 21 hodin začne na dobřichovickém zámku muzikál Noc na Karlštejně na nádvoří zámku.

Z dobřichovického zámku, po proslovu císaře, vyrazí průvod Karla IV. v neděli okolo 10. hodiny přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na Karlštejn. Tam bude na hradě probíhat celodenní historický program. Průvod půjde přes náměstí rovnou na hrad, kam dorazí v 16:00, těsně po průvodu vévody bavorského - ten přijde na hrad v 16:50 hodin. Královský průvod a jeho doprovod přivítá karlštejnský purkrabí na hradě a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu.
 

Poselstvo vévody Štěpána II. pojede z Králova Dvora

Z iniciativy starosty obce Tetín a projektu svatá Ludmila 1100 let, vznikla druhá část Královského průvodu – Průvod vévody Štěpána II. na Karlštejn. Letos proběhne již čtvrtý ročník.

Slavnostní poselstvo bavorského vévody Štěpána II. vyjede v sobotu 1. června z Králova Dvora v 10:05 přes Beroun a první den zakončí na Tetíně, kde bude připraveno slavnostní uvítání a program.

V neděli 2. června vyrazí tento průvod přes Srbsko, kde bude probíhat program na počest vévody a celodenní "Královský den". Na Karlštejn dorazí okolo 16:00 hod., krátce před příchodem průvodu císaře Karla IV. Přijďte všichni doprovodit císaře Karla IV. na jeho každoroční pouti s korunovačními klenoty. Na hradě pak přivítá císaře Karla IV. i vévodu Štěpána II. karlštejnský purkrabí a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu v Kapli sv. Kříže.

Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn - zrušeno

30.5.
Královský průvod s korunovačními klenoty z Králova Dvora na Karlštejn - zrušeno

Karel IV. z Boží milosti císař Římský a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede ve vší slávě v sobotu 30. května z Králova Dvora. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic a na Karlštejn.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Další aktuality