Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Poselstvo vévody Bavorského Štěpána II. z Králova Dvora na Karlštejn
Historické a vojenské akce

Poselstvo vévody Bavorského Štěpána II. z Králova Dvora na Karlštejn

První červnový víkend zavítá do poberouní středověké bavorské poselstvo. Připojte se i vy ke slavnostnímu Poselstvu vévody Štěpána II. bavorského na jeho dvoudenní pouti, v kostýmu či bez něj, a vychutnejte si atmosféru středověku při této jedinečné události.
Jeden z nejpopulárnějších českých muzikálů Noc na Karlštejně dal vzniknout historické dobové akci na Berounsku. Poselstvo vévody Štěpána, odnož Královského průvodu, se koná již od roku 2016.

Vévoda Štěpán II. bavorský s rytíři, jezdci a doprovodem vyjede ve vší slávě dne 4. června L. P. 2022 z Králova Dvora přes Beroun na Tetín, kde přenocuje. Jedná se o tradiční kulturní akci na Berounsku, do které se zapojuje několik měst a obcí (Tetín, Králův Dvůr, Beroun, Počaply, Srbsko). Akce se koná v historickém duchu z dob Karla IV., kdy je veden historický průvod v dobových kostýmech s kočáry, stany, dobovou hudbou, šermířská vystoupení, přenos relikvie, historický tábor a trh na Tetíně apod. Tato druhá větev Královského průvodu vznikla z iniciativy starosty obce Tetína a projektu Svatá Ludmila 1100 let, námětem opřena o historickou postavu vévody Bavorského Štěpána II., u nás známou z filmu Noc na Karlštejně v podání Miloše Kopeckého.

Jako každoročně se historický průvod vévody s družinou odehraje první červnový víkend na trase Králův Dvůr – Beroun – Tetín – Srbsko. Štěpána II. Bavorského stejně jako loni ztvární Jiří Werich Petrášek, který se již na roli těší.

V sobotu 4. června začne akce ráno na zámku v Králově Dvoře, kam vévoda dorazí až ze samotného Bavorska. Návštěvníci se budou moci těšit na středověký jarmark, kejklíře, tanečnice a mnoho dalšího.

Okolo poledního přijede Štěpán II. bavorský na berounské náměstí, kde se setká s vedením města. Následné veselí a program se uskuteční v areálu kasáren, kde bude na rodiny s dětmi čekat bohatý program včetně historických deskových her, zvířátek z farmy a jízdy na konících.

Odpoledne se pak celé poselstvo vydá na staroslavný Tetín ke kostelu sv. Jana Nepomuckého, kde se vévoda pokloní památce sv. Ludmily. Než však Štěpán II. bavorský přijede, návštěvníci budou mít možnost ochutnat tetínské pivo Bořivoj, zakoupit něco na staročeském jarmarku či využít historický fotokoutek.

Během soboty bude jak v Králově Dvoře, tak v Berouně i na Tetíně připraveno mnoho dobové zábavy a samozřejmostí je možnost občerstvení. V každé obci budou řemeslné stánky a koncerty.

V neděli se pak průvod vypraví z Tetína do Srbska. Ve zdejším kempu bude možnost ochutnat místní pivo Srbecký lok. V areálu se pak uskuteční šermířské vystoupení a slavnostní zakončení.

Králův Dvůr – zámek 9:00-12:30

9:00 Zahájení
9:10 Hudba Milvus
9:30 Historické tance Lucretia
9:40 Kejklíř Půpa
9:50 Hudba Milvus
10:00 Příjezd vévody Štěpána
10:15 Šermířský turnaj Glaudius
10:30 Odjezd vévody Štěpána
10:40 Hudba Milvus
10:50 Historické tance Lucretia
11:00 Šermířský turnaj Glaudius
11:15 Kejklíř Půpa
11:25 Hudba Milvus
11:40 Historické tance Lucretia
11:50 Blaničtí rytíři – hry pro děti
12:15 Kejklíř Půpa
Po celou dobu programu středověké tržiště na zámku. Občerstvení zajištěno.

Beroun – náměstí 11:40-12:00

11:40 Příjezd vévody Štěpána
11:45 Šermíři a bubeníci
11:50 Zdravice vévody a rychtářky
12:00 Odjezd vévody Štěpána
Beroun – areál kasáren 12:00-17:00

12:00 Zahájení
12:30 Příjezd vévody Štěpána
13:00 Taneční supina Althea
13:30 Turnaj pro královnu
14:00 Strašlivá podívaná (historizující folk)
15:00 Odjezd vévody Štěpána
15:10 Divadlo Kašperle – Kašpárkova dobrodružství
16:00 Strašlivá podávaná (historizující folk)
Po celou dobu programu v areálu kasáren středověký jarmark, Fantasion – program pro děti, Kozí hůrka – zvířátka z farmy a jízda na koni, střelnice a venkovní hry, deskové hry s historickou tematikou. Občerstvení zajištěno.

Tetín – u kostela sv. Jana Nepomuckého 14:00-19:00

14:00 Zahájení
16:00 Historický fotokoutek
16:00 Kejklíř Lukáš na chůdách a workshop žonglování pro děti
17:00 Příjezd vévody Štěpána
17:00 Zdravice vévody a rychtáře, vystoupení tetínských dětí
17:15 Šermířský turnaj, bubeníci Gard a taneční skupina Althea
18:00 Vystoupení fléten a hostina pro vévodu
18:20 Středověká hudba Antiquaris Consort

Po celou dobu programu středočeský jarmark a Bořivojské slavnosti – výčep tetínského piva. Občerstvení zajištěno.V historickém fotokoutku bude možnost vyfotit se s replikou bronzové svatováclavské koruny, kterou nechal vyrobit Spolek pro obnovu Českého království. Fotoaparáty si zajistí návštěvníci sami.

Provozovatel

Alotrium

Slapská 1501
266 01 Beroun
Tel.:
+420 777 118 892
Email:
alotrium.shs@cent...
WWW:
https://www.alotr...
WWW:
https://pruvodkar...
GPS:
49,961657 14,073076
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Netopýři tajemní a zranitelní

V berounském Muzeu Českého krasu je k vidění výstava, která ukazuje rozmanitost netopýřích druhů vyskytujících se v České republice a představuje netopýry jako jedinečné živočichy, kteří si zaslouží žít v naší blízkosti.
Beroun, Středočeský kraj

Po kolejích z Bubudorfu

Komorní výstava modelů tramvají Josefa Hubky, konaná u příležitosti XIII. happeningu Čekání na tramvaj v Berouně
Beroun, Středočeský kraj

Skutečný festival chutí v Berouně

Skvělý den pro celou rodinu, originální pokrmy a pití, zábava, soutěže, bohaté vyžití pro děti, pohodová atmosféra a samozřejmě bezbariérový přístup na food & culture festival.
Beroun, Středočeský kraj

Hrnčířské trhy v Berouně 2023

Trhy v Berouně se konají třikrát do roka, na jaře, v létě a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení. Letošní jarní trhy se uskuteční v termínech: 13. a 14. května, 10. a 11. června a 9. a 10. září.
Beroun, Středočeský kraj

Hrnčířské trhy v Berouně 2023

Trhy v Berouně se konají třikrát do roka, na jaře, v létě a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení. Letošní jarní trhy se uskuteční v termínech: 13. a 14. května, 10. a 11. června a 9. a 10. září.
Beroun, Středočeský kraj

Královský průvod Berounskem

První červnový víkend bude patřit průvodu české královny a císařovny římské Elišky, která poputuje Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského. Těšit se můžete na rytíře, jezdce na koních, dobové vozy a bohatý doprovodný program, který bude připraven v každém městě a obci na trase průvodu.
Beroun, Středočeský kraj

MHF Talichův Beroun – 4 Tenoři a Unique Quartet, La Fanka, Oddechovka

Dva držitelé ceny Thálie, pop muzikálová legenda a sólista opery Národního divadla v Praze zpívají hity Karla Svobody a to nejlepší z filmů a muzikálů. Marian Vojtko, Pavel Vítek, Jan Kříž a Michael Bragagnolo v novém programu Láska prý. Jako předkapela vystoupí kapela La Fanka a bigband Oddechovka.
Beroun, Středočeský kraj

RC Model show Beroun

Přijďte se pobavit na jedinečnou zábavnou show s rc modely do Berouna. Kamiony, stavební stroje, autodráha, rc dakar, deskové hry.
Beroun, Středočeský kraj

Městské hradby v Berouně

Raně gotické hradby královského města založil roku 1295 Václav II., v 15. a 16. století byly zmodernizované a dodnes se dochovaly ve velkých úsecích. Většinou jsou volně přístupné jako součást parkové úpravy, mimo to se zachovaly dvě věžovité brány.
Beroun, Středočeský kraj

Venkohraní

Rádi si se svými dětmi procvičíte mozkové závity a nepohrdnete ani příjemnou procházkou? Pak jste právě našli program na odpoledne ve formě jedné z našich her pro celou rodinu.
Beroun, Středočeský kraj

Escape room Beroun

Nechte se zamknout! Spolupracujte ve skupině 2-5 osob, najděte poklad a unikněte z místnosti zahalené legendou!
Beroun, Středočeský kraj

Muzeum Českého krasu Beroun

Muzeum využívá prostory v architektonicky nejcennějším domě Berouna, v tzv. Jenštejnském domě, z počátku 17. století. Jednotlivé expozice muzea jsou věnovány nejen CHKO Český kras a světově významné geologické oblasti Barrandienu, ale také dějinám Berouna a jeho významným osobnostem.
Beroun, Středočeský kraj

Do areálu Na Veselé také v zimním období

Do golfového areálu Na Veselé v Berouně můžete vyrazit také v zimním období. Místo golfového bagu s holemi si ale přibalte běžky či brusle. Po napadnutí prvního sněhu zde můžete využít profesionálně upravenou běžeckou dráhu nebo zamrzlou vodní plochu pro bruslení.
Beroun, Středočeský kraj

Návštěvnická karta Berounska 2023

Návštěvnická karta turistické oblasti Berounsko umožňuje čerpání slev a výhod ve vybraných turistických místech středních Čech. Kartu lze zakoupit v Městském informačním centru v Berouně na Husově náměstí 69, nebo je zdarma dostupná u vybraných ubytovacích zařízení v oblasti.
Beroun, Středočeský kraj

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.
Beroun, Středočeský kraj

Vycházkové okruhy po městě Beroun

Turisté si v Berouně mohou vybrat ze třech vyhlídkových tras: historické, poznávací a turistické.
Beroun, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand Beroun

Hotel Grand nabízí kvalitní ubytování a kongresové prostory až pro 200 osob v centru města Berouna. Celková kapacita hotelu řetězce Best Western je 100 pokojů vybavených tv, satelitem, telefonem, elektronickým zámkem, wi-fi připojením, minibarem, trezorem a vysoušečem vlasů.
Beroun, Středočeský kraj

Bonté Gelaterie v Berouně

Bonté Gelaterie v Berouně nabízí pravé italské „gelato“, tedy báječnou italskou zmrzlinu.
Beroun, Středočeský kraj

Black Dog

Eva a Scott Van Wagenen začali dělat burgery ve stánku u berounského nádraží. Jen nebyly z lančmítu se zelím a za dvacku. Bojovali, ale rozjelo se to. Přestěhovali se do Cantiny, blíž k náměstí, a bojovali podruhé. Rozjelo se to ještě víc.
Beroun, Středočeský kraj

Cafe Crêperie Strakatý Králík

Vyzkoušejte tradiční, ale i méně obvyklé palačinky u Strakatého králíka v Berouně. V nabídce jsou například palačinky se šípkovou marmeládou, s tvarohem a rumovými rozinkami a mnoho slaných variant, například s vejcem, špenátem a nivou nebo s rajčaty, šunkou a restovanou cibulkou.
Beroun, Středočeský kraj

Hotel Maxim v Berouně

Hotel je situován u hlavní silnice v centru města, přesto je zaručena klidná a odpočinková atmosféra. Všechny hotelové pokoje mají balkon s výhledem na řeku Berounku a krásné okolí.
Beroun, Středočeský kraj

Berounský medvěd znovu ožil

Tradice vaření piva v královském městě Berouně je přibližně 550 let stará. Roku 1872 postavilo právovarečné měšanstvo Berouna svůj pivovar, který vařil pivo až do roku 1978. Po dvacetileté odmlce oživili manželé Mayerovi tradici vaření piva v Berouně a založili SOUKROMÝ RODINNÝ PIVOVAR BEROUNSKÝ MEDVĚD.
Beroun, Středočeský kraj

Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 se nachází se nedaleko dálnice D5. Má dobrou dostupnost do Prahy, na letiště, na hrady Karlštejn, Křivoklát apod. Sportovní vyžití v okolí – aquapark, golf, cyklostezky. Pro děti Crazygolf anebo Chaloupkovi medvědi na Městské hoře. Možné exkurze do sklárny nebo pivovaru.
Beroun, Středočeský kraj

Velkostatek Tetín

Šetrný přístup ke zvířatům, vlastní krmení bez antibiotik a hormonů, vlastní porážka a bourárna, suché zrání hovězího masa a vakuové balení jsou naším klíčem k úspěchu. Steakům z Velkostatku Tetín nikdo neodolá!
Tetín, Středočeský kraj