Srbsko

Srbsko leží ve středních Čechách v údolí Berounky mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začínají nebo končí výlety do chráněné krajinné oblasti Český kras, třeba k Bubovickým vodopádům, do některého z řady lomů, do údolí Koda nebo na Tetín.

Srbsko: jak se žije na Berounce

Život obyvatel Srbska vždy ovlivňovala řeka Berounka a časté povodně. I kvůli nim první most, který spojil centrum obce na jednom břehu s železniční zastávkou na trati PrahaBerounPlzeň na druhém břehu, vznikl až v roce 1958. V okolí objevíte řady opuštěných vápencových lomů a horolezeckých terénů. V blízkém etážovém lomu Alkazar, zakousnutém do svahu pravěkého hradiště Kozel, objevíte dětské hřiště a horolezecký park, první sportoviště svého druhu v Česku.
 

Tetín, místo známé z našich dějin

Alkazaru se snadno dostanete pěšky anebo po cyklostezce Po stopách českých králů; její úsek mezi Berounem a Srbskem si oblíbili také in-line bruslaři. Po druhém břehu Berounky míří stezka sv. Ludmily do Tetína, do míst, kde kněžna Ludmila vychovávala svého vnuka sv. Václava. Nejzajímavější místa včetně návsi, muzea, kostelů sv. Ludmily a sv. Kateřiny a zřícenin dvou knížecích hradů i přemyslovského hradu prochází turistický okruh Tetínské vyhlídky, jeho pokračování vás dovede na místa s nejhezčími výhledy do okolí.
 

Údolí děsu, vodopády, jeskyně a hornický skanzen

Českém krasu objevíte řadu atraktivních výletních cílů. Jen pár kroků od Srbska například leží přírodní rezervace Koda s romantickým kaňonem, kde již kolem roku 1920 vznikla trampská osada Údolí děsu, jedna z nejstarších u nás. Po žluté značce můžete pokračovat ke Koněpruským jeskyním. Z centra Srbska vede značená trasa údolím Bubovického potoka k Bubovickým vodopádům a dál kolem vrchu Doutnáč do Svatého Jana pod Skalou anebo k hornickému skanzenu Solvayovy lomy s důlní dráhou a geologickou expozicí hornin Českého krasu.
 

Aktivity v obci Srbsko

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.
Srbsko, Středočeský kraj

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum leží na okraji národní přírodní památky Karlštejn a je vstupní branou do rozsáhlého jeskynního systému v Českém krasu.
Srbsko, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Srbsko

Camp Srbsko

Kemp se nachází na levém břehu řeky Berounky a je vyhledávaným místem vodáků, turistů, cyklistů a rybářů. Součástí tábořiště je recepce s občerstvením a krytou terasou,elektrické připojení pro karavany a nové sociální zařízení.
Srbsko, Středočeský kraj

Pivovar Srbecký lok

Pivovar Srbecký lok se nachází tam, kde se pivo také rovnou čepuje a pije. Najdete ho hned vedle hospody v Campu Srbsko.
Srbsko, Středočeský kraj

Hotel U Berounky

Hotel U Berounky je rodinný hotel s domácí atmosférou, který se nachází v klidném prostředí chráněné krajinné oblasti Český kras v obci Srbsko nedaleko hradu Karlštejn.
Srbsko, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český kras – Křivoklátsko


Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde nechybí figurka Karla IV.

Berounskem a Křivoklátskem po stopách Karla IV. na kole

S osobností českého krále a římského císaře Karla IV., jedné z nejvýznamnějších osobností národních dějin, je spojena řada mýtů a legend, které určitě všichni znáte – zákaz vstupu žen na Karlštejn, jeho uvěznění na Křivoklátě nebo pověst o hradu Karlík, který byl podle nejslavnějšího fabulátora českých dějin Hájka z Libočan, vystavěn pro české královny. Tuto hypotézu později Jaroslav Vrchlický zakomponoval do své hry Noc na Karlštejně. Naše trasa vhodná pro statné cyklisty vede právě těmito místy, kde odhalíte, jak to bylo doopravdy.
Dobřichovice, Na kole po Česku

Zimní Křivoklátsko – královský hrad a starobylý statek

Na Křivoklátsko můžete vyrazit v každé roční době. Královský advent proběhne 9. – 10. 12. a 16. – 17. 12. 2023. Na výlet zve nejenom královský hrad Křivoklá. Během adventu bude otevřeno taktéž v nedalekém Hamouskově statku ve Zbečně.

Advent na královském hradě Karlštejně

Hrad Karlštejn nabízí v adventním čase mnoho zajímavých akcí. Pod hradem vyroste velké historické tržiště na kterém budou k dostání výrobky řezbářů, šperkařů, adventní věnce i spousta dalšího vánočního zboží. Správnou vánoční atmosféru ve vás vyvolá Muzeum betlémů se sbírkou betlémů z raritních materiálů.