Srbsko

Srbsko leží ve středních Čechách v údolí Berounky mezi Berounem a Karlštejnem. Díky železniční zastávce tu často začínají nebo končí výlety do chráněné krajinné oblasti Český kras, třeba k Bubovickým vodopádům, do některého z řady lomů, do údolí Koda nebo na Tetín.

Srbsko: jak se žije na Berounce

Život obyvatel Srbska vždy ovlivňovala řeka Berounka a časté povodně. I kvůli nim první most, který spojil centrum obce na jednom břehu s železniční zastávkou na trati PrahaBerounPlzeň na druhém břehu, vznikl až v roce 1958. V okolí objevíte řady opuštěných vápencových lomů a horolezeckých terénů. V blízkém etážovém lomu Alkazar, zakousnutém do svahu pravěkého hradiště Kozel, objevíte dětské hřiště a horolezecký park, první sportoviště svého druhu v Česku.
 

Tetín, místo známé z našich dějin

Alkazaru se snadno dostanete pěšky anebo po cyklostezce Po stopách českých králů; její úsek mezi Berounem a Srbskem si oblíbili také in-line bruslaři. Po druhém břehu Berounky míří stezka sv. Ludmily do Tetína, do míst, kde kněžna Ludmila vychovávala svého vnuka sv. Václava. Nejzajímavější místa včetně návsi, muzea, kostelů sv. Ludmily a sv. Kateřiny a zřícenin dvou knížecích hradů i přemyslovského hradu prochází turistický okruh Tetínské vyhlídky, jeho pokračování vás dovede na místa s nejhezčími výhledy do okolí.
 

Údolí děsu, vodopády, jeskyně a hornický skanzen

Českém krasu objevíte řadu atraktivních výletních cílů. Jen pár kroků od Srbska například leží přírodní rezervace Koda s romantickým kaňonem, kde již kolem roku 1920 vznikla trampská osada Údolí děsu, jedna z nejstarších u nás. Po žluté značce můžete pokračovat ke Koněpruským jeskyním. Z centra Srbska vede značená trasa údolím Bubovického potoka k Bubovickým vodopádům a dál kolem vrchu Doutnáč do Svatého Jana pod Skalou anebo k hornickému skanzenu Solvayovy lomy s důlní dráhou a geologickou expozicí hornin Českého krasu.
 

Aktivity

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.
Srbsko, Středočeský kraj

Lom Chlum u Srbska

Lom Chlum leží na okraji národní přírodní památky Karlštejn a je vstupní branou do rozsáhlého jeskynního systému v Českém krasu.
Srbsko, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Camp Srbsko

Kemp se nachází na levém břehu řeky Berounky a je vyhledávaným místem vodáků, turistů, cyklistů a rybářů. Součástí tábořiště je recepce s občerstvením a krytou terasou,elektrické připojení pro karavany a nové sociální zařízení.
Srbsko, Středočeský kraj

Hotel U Berounky

Hotel U Berounky je rodinný hotel s domácí atmosférou, který se nachází v klidném prostředí chráněné krajinné oblasti Český kras v obci Srbsko nedaleko hradu Karlštejn.
Srbsko, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví