Úvod > Aktuality > Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!
Zdroj foto: Region Chodsko
Příroda

Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

  • Vydáno3. listopadu 2023
V jižní části CHKO Český les objevíte pravý skvost – Capartické louky, jednu z nejcennějších lučních lokalit v Českém lese! Provede vás tudy krásná naučná stezka, která zájemcům přiblíží zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin. Na zvídavé malé i velké návštěvníky čekají herní prvky.
Capartické loukyNaučná stezka nedaleko Chodova je dlouhá necelé 2 kilometry a seznámí zájemce s běžnými lučními druhy i se vzácnými orchidejemi. Během vycházky se dozvíte navíc něco o historii Capartic a jejich okolí. Nejkrásnější pohled na Capartické louky je sice na jaře a v časném létě, kdy jsou rostliny v plném květu, ale i mimo toto období nabízí stezka řadu zajímavostí. Jsou zde vidět různé druhy motýlů a ptáků a sami si také můžete vyzkoušet, jak zdejší obyvatelé využívali vodu k pohánění strojů, které bývalo v oblasti Českého lesa velmi rozšířené. V lokalitě bylo umístěno pět informačních tabulí a vytvořeno příjemné posezení.

capartické loukyVýlet po capartických loukách je vhodný i pro děti, terén je nenáročný po lesních a lučních cestách. Autem se k capartickým loukám dostanete z Klenčí po hlavní silnici směrem k hraničnímu přechodu Lísková, auto můžete zaparkovat na parkovišti v Caparticích. Pěšky se lze vydat z Klenčí po Baarově stezce (zelená turistická značka) na Výhledy a odtud pokračovat po modrém značení až do Capartic.
 

Kde je mokro... roste pcháč

pcháčV nivě vodoteče protékající Caparticemi se nachází mozaika pcháčových luk, drobných pramenišť, ale i sušších smilkových louček, mokřadních vrbin a různě zapojených porostů náletových dřevin. Nalézt zde lze řadu ohrožených a vzácných druhů rostlin, jakými jsou mochna bahenní, kozlík dvoudomý, hadí mord nízký, lýkovec jedovatý, či vzácná orchidej prstnatec májový.

Jedním z nejrozšířenějších typů luk na podmáčených stanovištích jsou pcháčové louky. V závislosti na stupni zamokření a intenzitě obhospodařování se mění zastoupení dominantních druhů rostlin. Mezi charakteristické druhy těchto luk patří blatouch bahenní, pcháč bahenní, děhel lesní, škarda bahenní, metlice trsnatá, tužebník jilmový nebo skřípina lesní. Charakteristická je přítomnost ostřice obecné, prosové a dalších.

Capartické loukyPro silně zamokřená stanoviště jsou typické slatinné louky. Ve společenstvech nevápnitých mechových slatinišť jsou zastoupeny některé druhy ostřic (ostřice obecná, prosová, zobánkatá), přeslička bahenní a poříční a suchopýr úzkolistý, který je nápadný zejména v době po odkvětu svým bílým chmýrem. Charakteristické je bohatě vyvinuté mechové patro.Od války se většina luk nekosila, proto zarostla křovinami a nálety dřevin. Ty jsou dnes útočištěm řady druhů ptáků, kteří zde nacházejí dostatek úkrytů i potravy. V křovinách a na suchých travinách můžeme spatřit ťuhýka obecného, bramborníčka hnědého, cvrčilku zelenou nebo pěnici černohlavou.
Výlet za přízraky pod Čerchov

Výlet za přízraky pod Čerchov

Lomikarův přízrak je nejuniverzálnější chodské strašidlo, které na sebe bere podoby ohnivého jezdce, čerta, černého psa, kočky, koně, králíka, krávy, býka, koně nebo svině, ale také sudu, kamenné zdi, hořící slámy, tajuplného světýlka či mlhy. S trochou fantazie tak Lomikara můžete poznat téměř v čemkoliv, co na Chodsku potkáte.

Naučná stezka Capartické louky

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

CHKO Český les

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody v Českém lese

Dům přírody Českého lesa najdete v objektu Staré pošty na náměstí v Klenčí pod Čerchovem. Hlavním tématem expozice je "Proměna krajiny Českého lesa v čase", která se věnuje místní přírodě a historii.

Další aktuality

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si předvánoční čas nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek. Speciální prohlídky Plzeňského historického podzemí, které vás zavedou i do běžně nepřístupné části podzemní chodby, se konají od čtvrtka 7. prosince do neděle 10. prosince 2023 – vždy od 17:00 a 18:00 hodin. Vstupenky na hodinovou prohlídku podzemí za svitu baterek jsou v prodeji online.
Plzeňský kraj | Památky

Ski areál Špičák zahajuje sezónu – lyžaři si užijí většinu sjezdovek

Prvním lyžováním a prakticky hned na všech upravených sjezdovkách zahájí 7. prosince 2023 největší areál Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák novou zimní sezonu. Na sjezdovkách nyní leží v průměru 50 cm sněhu v kombinaci přírodního a technického. Až na malé výjimky v podobě horního úseku dvojky U zalomeného a černé Šance (nejprudší v ČR) se hned od úvodního dne bude lyžovat na všech tratích. Poprvé v zimní sezoně bude od také otevřena restaurace U Lanovky, dále lyžařská škola, servis i půjčovna vybavení.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

10 tipů pro zimní rodinnou dovolenou na Šumavě

Přemýšlíte, kde si užít zimní dovolenou na Šumavě s celou rodinou? Pak se nechte inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vás určitě nezklamou. Pozveme vás nejen na svahy šumavských hor a do ticha lesních samot, ale i za zvířátky, pro které je národní park domovem.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Plzeň Design Week 2023 aneb Umění na prodej

Na začátku prosince 2023 se bývalá vozovna městských dopravních podniků, dnes kreativní zóna DEPO2015, promění v centrum designu a módy. Letošní ročník Plzeň Design Weeku bude od 2. do 3. prosince věnován českému designu v různých podobách, a to i v těch nejběžnějších věcech. Letošním téma zní "Umění na prodej!"
Plzeňský kraj | Zážitky

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 15:30 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 25. listopadu 2023 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
Plzeňský kraj | Zážitky

Klatovské katakomby zvou k návštěvě i v zimě

Kam vyrazit na výlet, až teploty klesnou pod mez lákající k výletům do přírody? Zkuste klatovské katakomby! Kromě netradičního zážitku vám prohlídka pomůže porozumět důležitosti jezuitského řádu v jižních Čechách. Pěkně zrekonstruovaná expozice v podzemí jezuitského kostela vás zavede k hrobce Koců z Dobrše, cisterně na vodu a ukáže vám i systém spouštění rakve do původně nepřístupných krypt.
Plzeňský kraj | Památky

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Plzeňský kraj | Příroda