Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet za přízraky pod Čerchov

Výlet za přízraky pod Čerchov

Lomikarův přízrak je nejuniverzálnější chodské strašidlo, které na sebe bere podoby ohnivého jezdce, čerta, černého psa, kočky, koně, králíka, krávy, býka, koně nebo svině, ale také sudu, kamenné zdi, hořící slámy, tajuplného světýlka či mlhy. S trochou fantazie tak Lomikara můžete poznat téměř v čemkoliv, co na Chodsku potkáte.
Přízraky se nejčastěji prohání alejí, která vede z Trhanova směrem ke Klenčí pod Čerchovem, a na trhanovském hřbitově. Tam totiž dřív bývala louka se starou lípou, kterou drábové porazili a Kozina bránil, a kde prý vlastně celá chodská rebelie začala. Své přízraky má i hrad Nový Herštejn severovýchodně od Kdyně, jedna z nejhezčích volně přístupných zřícenin jihozápadních Čech. Jan z Herštejna se proslavil loupeživými výpravami do sousedního Bavorska. Když mu to Bavoři v roce 1475 přišli oplatit, hradní pán schoval své tři dcery s veškerými poklady do hradní věže a pro jistotu je nechal zazdít. Jenže Bavoři hrad dobyli, Jana Herštejnského zajali a na zazděné dívky si nikdo nevzpomněl. Všechny bídně zhynuly ve svém vězení. Věži se od těch dob říkalo Panenská a na Květnou neděli prý hradem obcházejí tři přesmutné přízraky.

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.) s Kurzovou rozhlednou na vrcholu. Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Za procházku stojí také Naučná stezka Capartické louky. Stezka je dlouhá necelé 2 kilometry a seznámí zájemce s běžnými lučními druhy i se vzácnými orchidejemi v jižní části CHKO Český les.