Úvod > Aktuality > Bohemia Jazz Fest roztančí česká města
Kultura

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

  • Vydáno13. července 2021
Bohemia Jazz Fest je už 16. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 15. do 27. července 2021.

Scéna na Staroměstském náměstíBohemia JazzFest je již pošestnácté zde, a letos nabídne program v pěti městech České republiky. Během dvou týdnů nabídne hudební vystoupení předních českých kapel, těšit se můžete ale i na hosty z blízkého zahraničí. Festival nabídne vzrušující směs jazzu, popu, rocku, soulu, funku, elektronických a tanečních beatů. Ať už jste jazzovým nadšencem, nebo jen příležitostným fanouškem, který miluje poslouchání hudby pod hvězdami, festival vás určitě potěší.

Mezi letošní hlavní hvězdy patří Lenka Dusilová, francouzko-české Biréli Lagrène Trio, dva mezinárodně uznávaní improvizátoři Viktor Tóth z Maďarska a Sofia Labropoulou z Řecka, Ulf Wakenius – švédský jazzový kytarista, slovenské klavírní trio AMC, Pavel Hrubý Duo nebo Paolo Fresu Trio z Itálie.
 

Která města hostí letošní ročník?

JazzFestival zahajuje večer na libereckém náměstí Dr. E. Beneše ve čtvrtek 15. července od 18:00 hodin. Jazzové koncerty započne Pavel Hrubý Duo: Tribute To Jazz Giants, poté Lenka Dusilová a nakonec skvělý francouzský kytarista romského původu Biréli Lagrène.

Druhá noc festivalu proběhne v pátek 16. července v pražské Vrtbovské zahradě. Zde vystoupí maďarský hudebník Viktor Tóth. Altový saxofonista, skladatel a vedoucí orchestru, byl několikrát oceněn jako jazzový hudebník roku. Následovat bude soutěž OSA o nejlepší jazzovou skladbu autora do 35 let. Letos se jedná již o 11. ročník. O vítězné skladbě rozhoduje odborná pětičlenná porota složená z předních českých jazzových autorů. Tradičně v ní zasedá zakladatel a ředitel festivalu Rudy Linka, každoročně skladby hodnotí také vítěz minulého ročníku. V tomto roce tedy usedl v porotě Stepanka Balcarove. Konec večera bude patřit francouzskému kytaristovi Biréli Lagrènemu.

JazzHlavními hvězdami festivalu v neděli 18. července v Domažlicích budou Elna Sonenshine & Jocosejazz; švédský jazzový kytarista Ulf Wakenius a slovenské klavírní trio AMC.

V pondělí 19. července festival pokračuje v Plzni na nádvoří Nové scény divadla J. K. Tyla. K večeru se zde sejdou Lenka Dusilová, Pavel Hrubý Duo a Ulf Wakenius se slovenským triem AMC.

V Brně pak 26. a 27. července proběhne závěr festivalu, a to na Dominikánském náměstí. Těšit se můžete na Wolfgang Puschnig Quartet z Rakouska. Multiinstrumentalista představí au fait flétnu a pikolu, altové a sopránové saxofony, altové a basové klarinety, exotické shakuhachi a hojok. Dále vystoupí Paolo Fresu Trio z Itálie, Marek Novotný Crossover Quartet a Electric Shepherd z Polska.

Další aktuality

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
Kultura

Bucláky, sádelníky, talíře, vázy i ozdoby: 15 tipů, kam za českou a moravskou keramikou

Výrobky z pálené hlíny ozdobené barevnými glazurami s nejrůznějšími motivy provázejí lidstvo od nepaměti. V českých zemích má tradiční keramika své nezastupitelné místo, a že je toto řemeslo stále živé a keramické výrobky se těší velké oblibě dokazuje hojná účast na nejrůznějších keramických trzích. Pojďte se spolu s Kudy z nudy vypravit za poznáním tradiční české a moravské keramiky do muzeí i přímo k jejich výrobcům!
Kultura

Kalendář 2023: Řemeslné trhy, farmářské tržiště a jarmarky

Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním tradičních řemesel a setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují řemesla našich předků při životě. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
Kultura

Kam do divadla za vítězi Cen divadelní kritiky

Ceny divadelní kritiků za rok 2022 byly rozdány 11. března 2023 na scéně vítězného Dejvického divadla. Portál Kudy z nudy vám přináší, kam se podívat za vítězi a vítězkami ankety odborného časopisu Svět a divadlo, kde hlasovalo 84 kritiků.
Kultura

Svatý Josef a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
Kultura

Na svatého Řehoře čápi letí od moře aneb když se jaro vrací

Na 12. března připadá svátek svatého Řehoře, který v minulosti slavili hlavně školáci a studenti ve městech, na venkově se začínalo se zemědělskými pracemi. K tomuto dni, který oslavuje 64. papeže katolické církve (590–604) se váže také řada jarních pranostik o příletu ptáků ze zimovišť a předpokládaném vývoji počasí.
Kultura

Poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
Kultura

Tradice: Jarní rituály a Velikonoce

Přivítejte jaro s otevřenou náručí a vyberte si ze světa tradic a velikonočních rituálů ty, které vám zvednou náladu a udělají dobře na duši. Nabídka je neskutečně bohatá, protože příchod jara lidé oslavovali odnepaměti a tradice se tak slily do lehce nepřehledného kulturního koktejlu. Ovšem když se vám nebudou líbit domácí obyčeje, nezaškodí napodobit sousedy. Některé staré zvyky jsou totiž neodolatelné i dnes!
Kultura