Úvod > Aktuality > Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu
Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu
"> "> "> "> ">

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

Vydáno 25. září 2019 Kultura
Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat ve svátek svatého Václava – 28. září 2019, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci - malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení.

28. září 2019 proběhne na Dlaskově statku v Dolánkách tradiční pořad, připomínající ukončení letní sklizně. „To je zlaté posvícení, to je zlatá neděle, máme maso a zas maso, k tomu kousek pečeně.“ Kdo by neznal toto říkadlo. Posvícení je vlastně oslava posvěcení kostela. Kostel byl a dodnes je pro každou vesnici významnou stavbou, centrem kulturního a společenského života. Poté, co byl dostavěn, došlo k jeho posvěcení, aby mohl být využíván k bohoslužbám.

Budete mít možnost se seznámit s chodem domácnosti a hospodářství, uvidíte, jak se v troubě v kachlových kamnech chystala pečená husa s knedlíkem a se zelím, která o Posvícení vždy patřila na slavnostně prostřenou tabuli. Ve stálé expozici si připomenete, jak Posvícení slavil hospodář Dlask se svou rodinou, uvidíte, a bude si moci vyzkoušet i ochutnat, jak se pekly „prakovické koláče“ s povidly, mákem a ovocem podle receptu ze Šírova mlýna z Prakovic u Mrklova. Akci doplní kulturní program, ve kterém se představí folklórní soubor, nebude chybět ani pohádka a soutěže pro nejmenší.  Již tradičně program doplní muzejní řemeslně výtvarná dílna a řemeslný jarmark.  Takže nezapomeňte si udělat uzlík na kapesníku a přijďte v sobotu 28. září na Dlaskův statek do Dolánek.

Program doplní představení nositelů titulu Mistr rukodělné výroby a malý řemeslnický trh.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

V Dolánkách u Turnova vyrostla 6 km dlouhá stezka ideální pro in-line. Vznikla z původní místní komunikace, která vede od Dlaskova statku až k železničnímu mostu v Rakousích. Na druhé straně plynule navazuje silnice k Bartošově peci.

Obec Holé Vrchy - centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Obec Holé Vrchy - centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Malebná středočeská vesnička je částí obce Dobrovice u Mladé Boleslavi. Jde sice o malou vesničku, která ovšem stále žije. Ctí se tu lidové tradice jako je velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či masopustní průvody. Velkou tradici zde má i cyklistika.