Úvod > Aktuality > Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu
Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Posvícení na Dlaskově statku zakončí letní sezonu

  • Vydáno8. srpna 2022
Tradiční posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova, které se tentokrát bude konat poslední zářijovou sobotu 24. září 2022, pořádá Muzeum Českého ráje v Turnově a Spolek přátel Muzea Českého ráje. Připraveny jsou také tvůrčí dílny, které budou opět pestré, aby se jich mohli zúčastnit všichni zájemci – malí i velcí. Chybět nebude ani tradiční jarmark a posvícenské občerstvení.

Dlaskův statekV sobotu 24. září 2022 proběhne na Dlaskově statku v Dolánkách Svatováclavské posvícení, tradiční pořad, připomínající ukončení letní sklizně. Jedná se o program, který již tradičně uzavírá letní návštěvní sezónu Dlaskova statku. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do světnice, šatních a ložních komor statku, kde jsou instalovány ukázky toho, jak se ve vesnickém prostředí zpracovával, lámal a drhnul len a konopí či jak se zpracovávalo ovčí rouno, jak se předlo na kolovratu, tkalo na karetkách, destičce či stavu. V areálu statku vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a bohaté občerstvení.

Svatováclavské posvícení V muzejní dílně si pak návštěvníci potisknou látku a ušijí si z ní ptáčka nebo si upečou posvícenský koláček. V kulturním programu si přijdou na své děti, které se mohou těšit na pohádková představení, příznivci folklórního souboru Hořeňák i vyznavači bluegrassové hudby a folku. Příchozí se také mohou těšit na ukázku „strojení do kroje“ – živou demonstraci oblékání dívek a mužů do slavnostního pojizerského kroje. Chybět samozřejmě nebude ani řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení. Brána Dlaskova statku se pro návštěvníky otevře v 9:00 a uzavře v 17:00 hodin.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje nabízí interaktivní expozici o přírodě. Nachází se v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

In-line trasa od Dlaskova statku k mostu v Rakousích

V Dolánkách u Turnova vyrostla 6 km dlouhá stezka ideální pro in-line. Vznikla z původní místní komunikace, která vede od Dlaskova statku až k železničnímu mostu v Rakousích. Na druhé straně plynule navazuje silnice k Bartošově peci.

Obec Holé Vrchy – centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Obec Holé Vrchy – centrum cyklistiky na Mladoboleslavsku

Malebná středočeská vesnička je částí obce Dobrovice u Mladé Boleslavi. Jde sice o malou vesničku, která ovšem stále žije. Ctí se tu lidové tradice jako je velikonoční řehtání, pálení čarodějnic či masopustní průvody. Velkou tradici zde má i cyklistika.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl