Úvod > Aktuality > Podzimní výlovy jihočeských rybníků tradičně zahájí výlov rybníka Rožmberk
Gurmánská turistika

Podzimní výlovy jihočeských rybníků tradičně zahájí výlov rybníka Rožmberk

  • Vydáno10. října 2023
V roce 2023 opět vydá své bohatství největší český rybník Rožmberk. Rybářství Třeboň na výlovu předvede vrchol tradičního rybářského řemesla – zátahy a vlastní výlovy. Vylovené ryby budou v prodeji na hrázích rybníků i několika dalších místech. Výlov největšího českého rybníka Rožmberka je naplánován od 13. – 15. října. Třeboňští rybáři na něj zvou nejširší veřejnost.

Výlov rybníka Rožmberk

Výlov TřeboňskoVíce než 500 rybníků, z toho 75 rybníků s rozlohou větší než 15 hektarů a jako zlatý hřeb největší český rybník Rožmberk – to jsou hlavní lákadla rybářů z Třeboňska. Právě slavnostním výlovem Rožmberku série jihočeských rybářských událostí začíná. Letos budou rybáři Rožmberk lovit od pátku do neděle 13. – 15. 10. 2023.

První zátah začne vždy ráno v 7:00 hodin a poté bude následovat zpracování zátahu (třídění, brakování a odvoz). Většinou potom bývá ještě jeden zátah; ten se pak podle okolností provádí kolem poledne.

výlovSpatříte zde nejen tradiční rybářské řemeslo, ale i ochutnát také rybí speciality ze široké gastronomické nabídky. Kromě rybí polévky, filetů z ryb a kapřích hranolek, tu budou připraveny řízky Třeboňských baštýřek a Jihočeské Jekry ze sušeného masa, nebo zakoupit živou rybu z výlovu. Pod hrází rybníka Rožmberk bude zázemí pro dětské návštěvníky v podobě dětského koutku, s možností chytání ryb ze sádky, a ukázky rybářského nářadí a rybářské techniky. Samozřejmostí jsou i nerybí speciality, pivo, nealko, káva, pečivo a doprovodný program, jako je výstava ryb a rybářského náčiní.

Po domluvě lze zajistit i odborný výklad výlovu pro menší skupinky. Účast na výlovu rybníka přislíbil i sám pan Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Rybáři začínají každý den od časných hodin. Lov bývá ukončen v cca 14:30 až 16:00 hodin. Prodej občerstvení bývá i poté, ale do kdy záleží na prodejcích. V době výlovu bude probíhat prodej živých ryb u hráze loveného Rožmberka, ale i na sádkách Rybářství Třeboň, neboť Sádky Třeboň i Šaloun budou mít otevřeno i v sobotu a neděli od 9:00 do 16:00 hodin. Na všech místech bude kapr v prodeji za jednotnou cenu 119 Kč/kg.
 

Výlovy rybníků nejen na Třeboňsku

výlov rybníkůAž do druhé poloviny listopadu budou rybáři pokračovat ve výlovech i na dalších rybnících napříč celým Jihočeským krajem.

Své kouzlo mají i výlovy menších rybníků, komornější atmosféru si vychutnáte například u rybníků Horusický (18.-20.10.) či Dvořiště (30.10.-2.11.). Po dvou letech se letos loví také rybník Svět v Třeboni (6.-8.11.). Zvyklostí se drží i v Hluboké nad Vltavou, kde se každý rok střídají výlovy rybníků Munický a Bezdrev. Termín je stálý, a to ve státní svátek 28. října. V roce 2023 pořadí vychází na Bezdrev, druhý největší český rybník, a to ve dnech 26.10. až 2.11. 2023. Na hrázi bude hrát hudba, město zřídilo zdarma autobusovou dopravu. Na státní svátek 28.10. se v Národním zemědělském muzeu Ohrada chystá Rybářský den. Součástí akcí je týden rybích specialit, kdy od 25. do 29. října řada předních hlubockých restaurací zve na mimořádné rybí menu.

Další aktuality

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci – čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura

Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově nabídne ta nejlepší vína

Festival vína Český Krumlov nabídne v sobotu 25. listopadu 2023 dlouho očekávanou a veřejností velmi oblíbenou Zámeckou slavnost vína. Návštěvníci degustační a prodejní přehlídky vín se od 14:00 do 22:00 hod. v Zámecké jízdárně mohou těšit na degustaci 300 vzorků vín z Čech, Moravy, Rakouska, Německa, Francie, Černé hory, ale také Nového Zélandu, Austrálie a Jižní Afriky.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 20. do středy 22. listopadu 2023 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Cesta na šumavský Everest vede přes osm vrcholů

Skvělý nápad, poutavá hra a zajímavá krajina – to všechno spojuje projekt Šumavský Everest. Na Mount Everest, tedy 8848 metrů vysokou nejvyšší horu světa, se na Šumavě dostanete postupným zdoláním osmi vrcholů s nadmořskou výškou 1236, 725, 1022, 732, 1378, 1338, 1311 a 1221 metrů. Na všech vrcholech je možné dát si razítko do vrcholového pasu; ten seženete v infocentru Horní Planá. Těm, kteří budou v pasu mít všechna razítka, vystaví v infocentru i certifikát.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Jihočeskou metropoli rozzáří Českobudějovický advent

Již v sobotu 18. listopadu 2023 odstartují tradiční vánoční trhy na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v krajském městě a s nimi symbolicky začne i advent na Budějovicku, který potrvá až do 6. ledna 2024. Program je jako každoročně velmi bohatý a zajímavý. Hlubockou zoo rozzáří tisíce světýlek, trhy budou i na budějovickém výstavišti, kde se chystá také průvod krampusů. Obyvatelé i návštěvníci krajské metropole si znovu užítijí originální koncepci pojetí adventních trhů, v jejichž středu bude unikátní ledové kluziště kolem Samsonovy kašny. Stánky budou mít otevřeno denně od 10:00 do 22:00 hodin.
Jihočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.
Jihočeský kraj | Zážitky

Desítky zábavných tipů pro zimu, kdy se na horách nedá lyžovat

Vyrazíte na lyžovačku, ale teploty šplhají někam k osmi stupňům nad nulou, sníh – pokud vůbec nějaký byl – mizí před očima a výraznější ochlazení meteorologové neočekávají... i tak může vypadat dovolená v zimě. Co ale pak s volným časem? Řešení najdete na Kudy z nudy, které vám nabídne spousty tipů, co podniknout v nejoblíbenějších horských střediscích i bez sněhové pokrývky.
Jihočeský kraj | Zimní sporty