Úvod > Aktuality > Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard
Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard
">
Gurmánská turistika

Pivovarem roku se letos stal humpolecký Bernard

  • Vydáno9. listopadu 2018
Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 proběhlo v sále pivovaru Garage Rock and Roller club v Ostravě slavnostní vyhlášení ankety Sdružení přátel piva – Pivo roku 2018. Letošní ceny byly uděleny již po dvacáté osmé a od roku 2002 se vyhlašují vždy v jiném městě, kraji a na půdě jiného pivovaru. V Moravskoslezském kraji je to vůbec poprvé. Kategorie, ve kterých se soutěžilo, zůstaly stejné jako v předchozích letech. Vítězný stupeň získal rodinný pivovar Bernard, jeho Jedenáctka vyhrála v kategorii Světlý ležák a Jantarový ležák v kategorii Polotmavé pivo.
Pivo BernardNejúspěšnějším pivovarem letošního ocenění z hlediska cen se stal Rodinný pivovar Bernard, který získal v pivních kategoriích hned dvě první místa a získal rovněž titul Pivovar roku.
 
Některé minipivovary bývají mezi oceněnými pravidelně – Zichovec, Clock nebo Klášterní pivovar Strahov. Zichovecký Weizenbock se letos stal Pšeničným pivem roku, Clock 12 APA vyhrál kategorii Svrchně kvašené pivo a strahovský Sv. Norbert Smoked Porter zvítězil mezi svrchně kvašenými polotmavými a tmavými pivy.
 
Minipivovarem roku byl vyhlášen řemeslný pivovar Clock z Potštejna. Světlým výčepním pivem roku se stala Únětická 10 z Únětického pivovaru, Světlým speciálem roku Frankies Fucking Five Fingers z břeclavského pivovaru Frankies a Tmavým pivem roku třináctka z Pivovaru Rohozec.
 

Piva z Moravy začínají bodovat

PivařiV letošním roce se poprvé na stupních vítězů objevily např. pivovary Frankies z Břeclavi či Pivovar Vojkovice. To svědčí zejména o tom, že se více začínají prosazovat pivovary z Moravy, resp. že jejich ohlas postoupil na celorepublikovou úroveň. A mimo jiné, po krátké přestávce se mezi nejlepšími subjekty objevil např. pivovar Antoš.

Evergreenem z hlediska cen, zejména ve skupině minipivovarů, zůstávají pivovary Zichovec, Clock či Klášterní pivovar Strahov, ze kterého je i již zmiňovaný letošní vítěz kategorie tmavých svrchně kvašených piv – Sv. Norbert Smoked Porter. Zajímavostí je, že letos žádný pražský minipivovar neproklouzl na stupně vítězů v kategorii Minipivovar roku, což se stalo naposledy v roce 2004.
Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy – pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.

Rodinný pivovar Zichovec

Rodinný pivovar Zichovec

Rodinný pivovar Zichovec byl vybudován na zelené louce v Zichovci v květnu roku 2012 a od června téhož roku se zde vaří pivo.

Návštěvnické centrum pivovaru Bernard a prohlídka rodinného pivovaru

Návštěvnické centrum pivovaru Bernard a prohlídka rodinného pivovaru

Nebudeme vám ukazovat žádný skanzen. Vezmeme vás do opravdového provozu. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které k výrobě piva používáme. Dozvíte se třeba, k čemu potřebujeme skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad, a na konci rozeznáte mladinu.

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš ve Slaném

Pivovar Antoš založený v roce 2010 obnovil tradici vaření kvalitního slánského piva. Při jeho výrobě je použito výhradně nejkvalitnějších domácích surovin, českého chmele z nedaleké žatecké oblasti a vyhlášeného sladu z moravské Hané.

Hostinec a Pivovar U Koníčka ve Vojkovicích u Frýdku-Místku

Hostinec a Pivovar U Koníčka ve Vojkovicích u Frýdku-Místku

Pivovar se nachází v malebné obci Vojkovice v podhůří Beskyd, přibližně 12 km od Frýdku-Místku. Pivovar vyrábí klasickou technologií. Veškeré vyráběné piva jsou nepasterizována a nefiltrována.

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec z Českého ráje vaří pivo dle původní receptury z tuzemských surovin. Voda určená na výrobu piva pochází z vlastních pramenů ve Vazoveckém údolí. Pivovar nabízí několik druhů piva (Skalák, Podskalák atd.), ale i limonády (Malina, Cola, Orange).

Pivovar Strahov

Pivovar Strahov

Pivovar nacházející se jen pár kroků od Pražského hradu, ukrytý v příjemném historickém areálu Strahovského kláštera. Prostor pivovaru a restaurace nabízí příjemné posezení s pivem a jídlem z těch nejlepších surovin i receptur. Možnost komentované prohlídky pivovaru po předchozí rezervaci.

Řemeslný pivovar Clock v Potštejně

Řemeslný pivovar Clock v Potštejně

Nadšení pro věc, ty nejlepší suroviny, neortodoxní přístup – to je pivovar Clock v Potštejně. Objevte fascinující svět pivní rozmanitosti. Ochutnejte svrchně kvašený Clock nebo Goldie s vůní hřebíčku a banánů.