Úvod > Co chcete dělat? > Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob
Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Zážitky

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.
Ruční výroba českých skleněných vánočních ozdob s tradicí od roku 1951 sídlí v Opavě. Základní sortiment tvoří koule o velikosti 4–12 cm, olivy, rakety, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem (srdce, figurky). Každá vyrobená vánoční ozdoba je ručně zpracovaný originál. Vánoční ozdoby jsou vyráběny v širokém spektru barev a dekorů.

Od 12. října můžete využít předvánoční prodej a nakupovat denně od 7 do 18 hodin. Pokud vás výrobky zaujaly, ale Opava je pro vás daleko, navštivte přehledný eshop. Dokonce vám zde vyhotoví vánoční kouli na přání – s jménem či věnováním. Vydáte-li se za nákupem ozdob do Slezska, nevynechejte v pracovní dny exkurzi, která začíná vždy v 8.00, 9.00, 10.00, 12.00, 13.00 hod. Cena vstupenky je 50 korun. Celá prohlídka s výkladem trvá přibližně 30 minut. Nutná je však rezervace předem!

Budete mít jedinečnou příležitost sledovat celý proces výroby: od ručního foukání přes stříbření, máčení, malování až ke konečnému balení. Můžete také navštívit podnikovou prodejnu, kde si můžete ozdoby vybrat a zakoupit za zvýhodněné ceny.

Každý výrobek opouštějící brány družstva prochází několika výrobními fázemi. Prvotní tvar výrobků, tedy koule, olivy, rakety, zvonky, špice, volně foukané tvary a výrobky foukané do forem, vzniká ve foukárně, kde se vyfoukávají potřebné tvary ze skleněných trubic.

Poté polotovary putují do stříbřírny a máčírny, kde jednotlivé kusy získávají svůj barevný podklad. Následuje samotné zdobení a dekorování výrobků, a to buď vzory zákazníka nebo vlastními návrhy. 

Závěrečnou fází je výstupní kontrola. Ta je prováděna v balírně, kde zkušené pracovnice zkontrolují každý vyrobený kus. Výrobky procházejí kontrolou po stránce dodržení požadovaného tvaru, velikosti, správnosti barevného odstínu, precizního provedení dekoru, správného záponkování, etiketování a důkladného zabalení do krabic k expedici. 
Zobrazit více
Obchodní dům Breda v Opavě

Obchodní dům Breda v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Squash, badminton a inline v Opavě

Squash, badminton a inline v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Kostel sv. Hedviky v Opavě

Kostel sv. Hedviky v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj
Dům umění v Opavě

Dům umění v Opavě

Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí