Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem
Zdroj foto: OzdobaCZ facebook
Kultura

Ruční výroba vánočních ozdob – Ozdoba ve Dvoře Králové nad Labem

Rodinná firma Ozdoba více než 100 let vyrábí ústy foukané a ručně malované skleněné ozdoby. Ozdoba sídlící na Slovanech zve všechny zájemce na exkurzi do výroby i do podnikové prodejny, kde lze zakoupit vánoční a velikonoční ozdoby či ozdobných vajec ve stylu Faberge.
Na začátku úspěšné firmy stál pradědeček současných majitelů, pan Václav Berger, který roku 1910 začal obchodovat se skleněnými korálkami. Jako většina mužů musel i on narukovat do první světové války, ale své ženě posílal z fronty instrukce, jak obchod vést. Po svém návratu se opět pustil do podnikání a roku 1930 začal s ruční výrobou vánočních ozdob, podnik byl úspěšný a jeho zakladatel měl dokonce dvě provozovny. 

V roce 1934 Josef Berger, druhý nejstarší syn Václava Bergera zavedl do praxe zavěšování ozdob na záponka s vidlicovým pérkem jako ji znáte doposavad. Zdokonalil výrobu o stříbření ozdob a inovoval hořák na sklo. Těžké česy přišly s rokem 1948, kdy byl podnik znárodněn. Václav Berger jako původní majitel musel ve zcizeném podniku pracovat jako skladník. Stejně i syn Jaroslav zůstal už po celý život zaměstnancem nově vzniklého sklářského podniku. Po sametové revoluci pravnučka po Václavu Bergerovi, Miroslava, se svým mužem Milošem Juklem začala rodinou tradici ve Dvoře Králové nad Labem obnovovat. Dnes firmu Ozdoba vede pátá generace rodiny Bergerových – Martin a Romana Juklovi.
 

Vánoční ozdoby

Devizou firmy je kvalitní ruční výroba a flexibilnost s jakou Ozdoba CZ reaguje na nové trendy. V nabídce nechybí ani tradiční ozdoby, které jste vídávali v dětství u babičky, která měla na stromku stejné figurky a koule, jako Ozdoba nabízí nyní vám. Firmám dokaží v Ozdobě vyrobit dárky pro zaměstnance či zákazníky v podobě logovaných ozdob. Mimo to Ozdoba vyváží své zboží do zahraničí, kde panuje trochu jiný vkus. Češi například preferují střední velikosti forem, Američané žádají větší rozměry. A zatímco u nás převládají sněhuláci, zvonečky nebo klasické koule, v zahraničí jsou oblíbené ozdoby ve tvaru ovoce, zeleniny i mořských plodů.
 

A co všechno v nabídce najdete?

  • koule, olivy a rakety, koule s motivem chaloupek nebo koule se jmény (nutné objednat včas předem).
  • figurky všech možných námětů – tak například hitem posledních Vánoc jsou prasátka s rouškou. Jinak se líbí i "rozkrojená" jablíčka, šišky, žaludy, andílci a sněhuláci, kominík, mochomůrky, ryby, autíčka, zajíci, kočičky, pejsci, tučňáci, medvídci, koníci, sloni... z poněkud netradičních ozdob jmenujme například okurku, kukuřičný klas, rajče, jahodu, rukavičky, mandolínu anebo mandelinku bramborovou.
  • ptáčci s připínacím pérkem – labutě, barevní ptáčci s peřím
  • zvonky s nejrůznějšími dekory
  • srdce vánoční i srdce valentinská (s ozdobami a jménem)
  • špičky na vrchol stromečku
  • raritou jsou cibulákové vzory
  • originální jsou také ozdoby à la vejce Faberge
  • velikonoční ozdoby – vajíčka, zajíčci, prasátka, kačenky, kohouti
 

Exkurze do výroby od Skleněnné trubice po ozdobu

Rádi by jste viděli jak se vyrábějí vánoční ozdoby? Exkurze do výroby se provádí od pondělí do pátku ve dvou časech. První prohlídka začíná v 9:30 a druhá v 10:30. Rezervaci proveďte na stránkách provozovatele. Cena vstupného je 50 Kč.
 

Podniková prodejna

Podniková prodejna sídlí na adrese Slovany 3136 a je otevřena ve všední dny od 8:00 do 14:00 hodin.

Aktuality

Den dětí v Safari Parku Dvůr Králové

Malí i velcí návštěvníci Safari Parku Dvůr Králové se mohou těšit na oslavu Mezinárodního dne dětí.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Světový den nosorožců v Safari Parku ve Dvoře Králové

Světový den nosorožců – World Rhino Day. Patří k nejohroženějším druhům této planety. A to jen kvůli rohovině.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Den Afriky a Josefa Vágnera v Safari Parku Dvůr Králové

Den věnovaný Africe a zakladateli Safari Parku si užijete v zoo ve Dvoře Králové na konci května.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Týden duchů v Safari Parku Dvůr Králové

Tradiční akce v Safari parku Dvůr Králové se koná opět po roce na konci října a začátku listopadu.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2024

Sváteční procházku po zahradě vám zpestří svítící dekorace ve tvaru zvířat či několik originálních vánočních stromků.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Africké dny v Safari Parku Dvůr Králové

Oblíbené Africké dny se opět konají v Safari Parku. Na příchozí bude čekat pestrá směs africké kultury, gastronomie a všeho dalšího, co k Africe patří.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Velikonoce v Safari Parku Dvůr Králové

Na Velikonoce, od Velkého pátku do Velikonočního pondělí, jsme si pro vás připravili Velikonoce v Safari Parku ve Dvoře Králové.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Safari běh 2024

Přijďte si zazávodit do dvorského safari parku! Účastníci Safariběhu ČSOB 2024 tentokrát podpoří záchranu psů hyenových v Africe. 
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Kouzelné Podkrkonoší – regionální turistická hra

Projděte si nejkrásnější místa Podkrkonoší a pomozte Elišce, vlkovi a čaroději Modromírovi najít bránu zpět do říše pohádek.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Muzeum textilního tisku ve Dvoře Králové

Ve Dvoře Králové nad Labem najdete muzeum textilního tisku. Vzniklo v bývalé textilní škole (nyní Střední průmyslové škole a Střední odborné škole). V muzeu jsou k vidění například exponáty z bývalého textilního muzea v České Skalici nebo modrotisková dílna.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Kostel sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem

Až pojedete do Dvora Králové nad Labem do zoo, nezapomeňte vystoupit na věž zdejšího kostela. V rámci prohlídky uvidíte nejen interiér kostela, 3 zvony ze 16. století, byt hlásného ve věži. Především v kostele uvidíte kobku, kde byl roku 1817 nalezen tolik diskutovaný Rukopis královédvorský.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí – první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Lví safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Lví safari vzniklo ve svahu nad bývalým pavilonem lvů. Smečka lvů se tam zcela volně pohybuje po rozlehlé oplocené pláni, zatímco návštěvníci mezi nimi mohou projíždět buď ve speciálně upravených vozech zoo nebo ve vlastním autě. Safari bylo oficiálně otevřeno v červenci 2015.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Poznejte zákulisí zoologické zahrady – zážitkový program v Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem

Exotice můžete být blíž než kdykoli předtím, doslova na dosah ruky. Nahlédněte do zoo zadními vrátky, zkuste si kontakt s hadem, přivoňte k žirafě nebo poznejte mořské akvárium z druhé strany. Objevte to nejlepší ze zoo a poznejte tajemství jejího zákulisí.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Expozice Umění pod kůží aneb krása kosti v Safari Parku Dvůr Králové

V suterénu Neumannovy vily Safari Parku Dvůr Králové objevíte expozici Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Milujeme dorty

V centru Dvora Králové najdete malou cukrárnu Milujeme dorty, která ale vydává velké radosti. Však tyto dorty milují i v mnoha nejen hradeckých kavárnách, kam Dominik Mervart dodává.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Safari Kemp ve Dvoře Králové

Pozorujte antilopy a zebry přímo ze svého bungalovu, stanu nebo karavanu – budete si připadat jako na dovolené v Africe. Vybírat můžete mezi stylovým ubytováním v bungalovech nebo využít pohodlí vlastního stanu či karavanu. Ubytovat se můžete i v korunách stromů s výhledem na africká zvířata!
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Hotel Safari Lodge ve Dvoře Králové

Hotel je součástí Safari Park Resortu. Hotel, společně s restaurací Safari pivovar a hlavní pokladnou, je součástí hlavní budovy, která je dominantou Safari Parku. Do Zoo to tak máte opravdu pár metrů.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém – můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Občerstvení a pivovar v Safari Parku

Restaurace a občerstvení v Safari Parku Dvůr Králové, kde můžete ochutnat nejen klasickou českou kuchyni, ale také speciality, které se v různých obměnách a variantách připravují v Africe. Od roku 2018 zde vaří místní pivo Safari pivovar.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Apartmán Krkonošská ve Dvoře Králové nad Labem

Hledáte ubytování ve Dvoře Králové nad Labem? Potom vyzkoušejte samostatný Apartmán Krkonošská v klidné části města. Snadno dosažitelná je odtud zoologická zahrada a i celé Krkonoše.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem

Na dlouholetou pivovarnickou tradici ve Dvoře Králové nad Labem navázal Královédvorský pivovar Tambor.
Dvůr Králové nad Labem, Královéhradecký kraj

Štěrbova vila na Přehradě Les Království

V těsné blízkosti přehrady Les Království stojí historická budova, zvaná Štěrbova vila. Ta byla postavena na začátku 20. století. Odsud řídili stavitelé Štěrbovi stavbu přehradní hráze.
Bílá Třemešná, Královéhradecký kraj