Úvod > Aktuality > Pernštejnský rok na památkách Pardubického kraje
Kultura

Pernštejnský rok na památkách Pardubického kraje

  • Vydáno14. února 2012
Nejznámější památky v Pardubickém kraji chystají na novou turistickou sezonu mnoho novinek a změn. Ovlivní je i Pernštejnský rok, který na letošek vyhlásil Národní památkový ústav a jehož cílem je prostřednictvím nových expozic a akcí představit osudy významného šlechtického rodu. V regionu se zaměří zejména na hrad Kunětická hora na Pardubicku.
Kunětická hora bude hrát v Pernštejnském roku velkou roli a vyvrcholí 1. září, kdy se hrad stane pilotním objektem Hradozámecké noci, během níž prohlídky netradičně nasvíceného paláce doplní bohatý kulturní program. Už na konci února bude v Pardubicích představena zlatá pamětní medaile Kunětická hora/Rod Pernštejnů.

Zámek v Pardubicích, který rodu Pernštejnů patřil a kterému vtiskli současnou reprezentativní podobu, se do ročních oslav také zapojí některými akcemi. Vedle toho se může veřejnost těšit na zpřístupnění krytů civilní obrany v zámeckých valech. Otevřeny budou od dubna, ale jen o víkendech a na vyžádání.

Zámek v Litomyšli chystá nové prohlídkové trasy. První s názvem Byl jednou jeden domeček provede výstavou historických domečků a pokojíčků pro panenky, druhá nazvaná Byl jednou jeden domeček UNESCO představí na trojrozměrných modelech, jak zámek a celé zámecké návrší postupně vznikalo. Otevřena bude také inovovaná trasa Komu straší ve věži s krásnými strašidly od výtvarníka, který dělal medvídka Kukyho.

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska letos oslaví 40 let své existence. Programy, které připravuje, budou proto zaměřeny na toto výročí. Vrcholem by mělo být posvícení 8. září. Kromě toho také v areálu vyrůstá nová kaple, která je kopií původní sakrální stavby z obce Vříšť na Žďársku a bude otevřena v druhé polovině roku. S pomocí evropské dotace se také opravují lidové domky v rezervaci Betlém v Hlinsku, od října bude v jednom objektu zpřístupněna stálá expozice masopustních obchůzek a masek na Hlinecku, další bude věnován programům pro školy i veřejnost zaměřeným na původní obyčeje, lidovou stravu a řemesla.

Hrad Svojanov na Svitavsku dokončí v červnu podstatnou část oprav, které komplikovaly prohlídky. Návštěvníci uvidí dosud nepřístupné prostory, například Dům zbrojnošů, kde vznikne interaktivní expozice života hradní posádky na konci 15. století.

Slatiňanský zámek otevřel už loni návštěvníkům interiéry šlechtického sídla Auerspergů včetně zázemí. Na letošek připravuje například prohlídky s kostýmovanou průvodkyní, která bude představovat žokejku Latu Brandisovou, jedinou ženou v historii, která vyhrála překážkový dostih Velká pardubická.
Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Další aktuality

Navštivte stálou Expozici masopustních obchůzek v Hlinsku

Stálá expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je otevřena v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Ve zpřístupněných roubenkách si můžete prohlédnout dílny a obydlí tkalce, hračkáře, ševce, pilníkáře nebo továrního dělníka. V jednom z roubených domků naleznete expozici vesnických masopustních obchůzek a masek z Hlinecka.
Pardubický kraj | Kultura

Rozloučení s masopustem proběhne na Betlémě v Hlinsku

V úterý 13. února 2024 se bude Hlinsko loučit s masopustem. I tento program připomene skutečnost, že masopustní obchůzky z Hlinecka jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Celodenním programem ožije celé město. Součástí programu bude i možnost prohlídky masopustní expozice v domku č. p. 362.
Pardubický kraj | Kultura

První hříbátko roku 2024 v Národním hřebčíně Kladruby je klisnička Pariota

Prvním letošním hříbětem Národního hřebčína Kladruby nad Labem je starokladrubská klisnička Pariota, která obohatí vrané stádo hřebčína ve Slatiňanech. První starokladrubátko letošního roku přišlo na svět 3. února 2024. Do hřebčínů ve Slatiňanech a Kladrubech můžete nahlédnout v rámci speciálních prohlídek, které se konají během probíhajících jarních prázdnin.
Pardubický kraj | Letní sporty

Masopustní průvod Vortová vyrazí na svou cestu už tuto sobotu

V obci Vortová, jakož i v několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku v tomto kraji říká vostatky. Starobylá tradice byla zapsána na seznam kulturních památek UNESCO. Také letos se můžete na svérázné maškary přijít podívat, a to už tuto sobotu 10. února 2024.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Skiareál Dolní Morava láká na špičkovou crossovou trať

Skiareál Dolní Morava otevřel 5. února 2024 špičkovou crossovou trať i zábavný fun trail. Na crossové trati budee projíždět závodními brankami, profesionálními zatáčkami, terénními vlnami a skoky. Fun trail nabídne klopené zatáčky, terénní vlny a dva tunely. Zařádit si na ní mohou lyžaři i snowboardisti všech věkových kategorií i výkonností.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Klášter Králíky láká opět na zimní noční prohlídky!

Vydejte se s průvodcem potemnělými chodbami kláštera Králíky na Hoře Matky Boží na Orlickoústecku! Pod speciálním nočním osvětlením spatříte exponáty, klášterní kryptu i unikátní kapli Svatých schodů. Prohlídka trvá přibližně 60 minut a začíná vždy v 19:30 hod. u vstupu do kostela. Komentovaná prohlídka poutního areálu na Hoře Matky Boží u Králík probíhá za každého počasí a není nutná předchozí registrace.
Pardubický kraj | Památky

V anketě Alej roku 2023 zvítězila Alej ke klášteru Hora Matky Boží u Králík

Anketa Alej roku 2023 má svého vítěze, lépe řečeno vítězku. Z 84 nominovaných alejí z celé České republiky mohla vyhrát jenom jedna... a tou vítěznou se stala alej vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku.
Pardubický kraj