Úvod > Aktuality > Pernštejnský rok na památkách Pardubického kraje
Pernštejnský rok na památkách Pardubického kraje
">
Kultura

Pernštejnský rok na památkách Pardubického kraje

  • Vydáno14. února 2012
Nejznámější památky v Pardubickém kraji chystají na novou turistickou sezonu mnoho novinek a změn. Ovlivní je i Pernštejnský rok, který na letošek vyhlásil Národní památkový ústav a jehož cílem je prostřednictvím nových expozic a akcí představit osudy významného šlechtického rodu. V regionu se zaměří zejména na hrad Kunětická hora na Pardubicku.
Kunětická hora bude hrát v Pernštejnském roku velkou roli a vyvrcholí 1. září, kdy se hrad stane pilotním objektem Hradozámecké noci, během níž prohlídky netradičně nasvíceného paláce doplní bohatý kulturní program. Už na konci února bude v Pardubicích představena zlatá pamětní medaile Kunětická hora/Rod Pernštejnů.

Zámek v Pardubicích, který rodu Pernštejnů patřil a kterému vtiskli současnou reprezentativní podobu, se do ročních oslav také zapojí některými akcemi. Vedle toho se může veřejnost těšit na zpřístupnění krytů civilní obrany v zámeckých valech. Otevřeny budou od dubna, ale jen o víkendech a na vyžádání.

Zámek v Litomyšli chystá nové prohlídkové trasy. První s názvem Byl jednou jeden domeček provede výstavou historických domečků a pokojíčků pro panenky, druhá nazvaná Byl jednou jeden domeček UNESCO představí na trojrozměrných modelech, jak zámek a celé zámecké návrší postupně vznikalo. Otevřena bude také inovovaná trasa Komu straší ve věži s krásnými strašidly od výtvarníka, který dělal medvídka Kukyho.

Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska letos oslaví 40 let své existence. Programy, které připravuje, budou proto zaměřeny na toto výročí. Vrcholem by mělo být posvícení 8. září. Kromě toho také v areálu vyrůstá nová kaple, která je kopií původní sakrální stavby z obce Vříšť na Žďársku a bude otevřena v druhé polovině roku. S pomocí evropské dotace se také opravují lidové domky v rezervaci Betlém v Hlinsku, od října bude v jednom objektu zpřístupněna stálá expozice masopustních obchůzek a masek na Hlinecku, další bude věnován programům pro školy i veřejnost zaměřeným na původní obyčeje, lidovou stravu a řemesla.

Hrad Svojanov na Svitavsku dokončí v červnu podstatnou část oprav, které komplikovaly prohlídky. Návštěvníci uvidí dosud nepřístupné prostory, například Dům zbrojnošů, kde vznikne interaktivní expozice života hradní posádky na konci 15. století.

Slatiňanský zámek otevřel už loni návštěvníkům interiéry šlechtického sídla Auerspergů včetně zázemí. Na letošek připravuje například prohlídky s kostýmovanou průvodkyní, která bude představovat žokejku Latu Brandisovou, jedinou ženou v historii, která vyhrála překážkový dostih Velká pardubická.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.