Úvod > Aktuality > Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zve na prohlídky i během rekonstrukce
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zve na prohlídky i během rekonstrukce
"> "> "> "> "> ">
Památky

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře zve na prohlídky i během rekonstrukce

  • Vydáno29. června 2021
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře prochází od roku 2018 zevrubnou rekonstrukcí. V současné době se restaurátoři zaměřují na práce v interiéru kostela, včetně podlahy, práce by měly být hotové už letos, tedy v průběhu roku 2021. Komentované prohlídky poutního kostela zapsaného od roku 1994 na seznam UNESCO se tedy konají za omezeného provozu.
Poutní kostel sv. Jana NepomuckéhoTuristé do Žďáru nad Sázavou jezdí kvůli prohlídce zámku (bývalého cisterciáckého kláštera), interaktivního Muzea nové generace či Galerie Kinských. Nic z jmenovaného ale nepřekoná poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tato unikátní památka, postavená ve slohu barokní gotiky, byla v roce 1994 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. I přes probíhající restauratorské práce jsou prohlídky poutního kostela možné.

Trasa prohlídky památkovým areálem poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vede od hlavní západní vstupní brány, přes hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého. Trasa prohlídky může být upravena průvodcem v závislosti na počasí a dění v okolí. Délka prohlídky s průvodcem je 45 minut. Všem návštěvníkům doporučujeme rezervaci prohlídky na telefonu 724 758 993 nebo na mail info@zelena-hora.cz. Na všechny zájemce o prohlídku se zde těší tým školených průvodců, kteří je rádi provedou po zdejším krásném kostele.
 

Letos bude rekonstrukce poutního kostela dokončena

Poutní kostel sv. Jana NepomuckéhoLetošní turistická sezona probíhá v duchu dokončovacích prací na obnově poutního kostela. Nejviditelnější část prací právě v této chvíli probíhá ve venkovním prostoru poutního areálu. Po zrušení hřbitova zůstal terén výrazně nerovný a bylo jisté, že bude nezbytná jeho úprava. Terénní práce byly zahrnuty do projektu na celkovou obnovu poutního kostela. Hlavní myšlenkou je obnovení louky poutníků, která zde podle Santiniho návrhů byla. Na podzim loňského roku (2020) byla srovnána vrchní vrstva navážky, aby se mohl terén snížit na původní výšku. Vytěžený materiál se přímo na místě přesíval a zbavoval velkých kamenů a ostatních nečistot, jako jsou například cihly, obrubníky, ale i kusy skel a zbytky svíček. Čistá hlína zbavená tohoto odpadu byla na místě využita při rovnání plochy. Vznikly zde celkem tři dlážděné cesty, a to vždy od brány ke vstupu do kostela.

dlaždice nepomukV letošním roce čekají kostel dokončovací práce v interiéru. Na sochařské výzdobě se stále pracuje mimo kostel v ateliérech. A mimo kostel se také pracuje na přípravě dlažby. Výroba cca 2 000 dlaždic již skončila. Aktuálně se barví černé dlaždice a připravuje zpevnění stávajících, ale poškozených dlaždic. Některé z původních dlaždic jsou popraskané, ale ani to není důvod je měnit, budou zality polyuretanovou hmotou, která jim vrátí pevnost. Mramorové dlaždice, které se nacházely na středu kostela, byly přesunuty do ambitu, kde již vzniká vodovod s pitnou vodou pro poutníky a návštěvníky.
 

Tajemné kouzlo barokní gotiky

kostel santiniMimořádně originální a fascinující stavba vznikla v letech 1719 až 1722. Stylově bývá řazena k takzvané barokní gotice, jejímž duchovním otcem a hlavním představitelem byl Santini Aichel. Nejde však o mechanické spojení dvou slohů, ale svébytný styl, který u barokně komponovaných staveb používal gotické tvarosloví.

Kostel je zároveň dokonalou ukázkou Santiniho záliby v mystice čísel. Podle pověsti se ve Vltavě po Janově utonutí objevila koruna, složená z pěti hvězd, a tak i poutní chrám Santini postavil ve znamení pětky. Má půdorys pěticípé hvězdy, pět vchodů, pět trojúhelných a pět oválných kaplí a pět oltářů. Dokonce i hlavní oltář zdobí pět hvězd a pět andělů. Exteriér kostal lemují arkády ve tvaru deseticípé hvězdy. Hrotitá gotická okna pak mají připomínat jazyk sv. Jana a legendu o zpovědním tajemství.

Vedle žďárského poutního kostela, zapsaného na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je Santini autorem klášterních kostelů v Kladrubech, Želivě a Sedlci u Kutné Hory, poutního chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách či zámku Karlova Koruna. Dlouhodobá spolupráce Jana Blažeje Santiniho s opatem Václavem Vejmluvou je patrná také u jiných staveb v okolí Žďáru nad Sázavou. Santini přestavěl románský kostel v městečku Bobrová, vybudoval nový kostel ve Zvoli i poutní kostel Navštívení Panny Marie v Obyčtově s půdorysem ve tvaru želvy, která byla symbolem stálosti ve víře a věrnosti.
Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Galerie Kinských na žďárském zámku

Galerie Kinských na žďárském zámku

Rodinná galerie mapující historii rodu Kinských, současných majitelů zámku, v obrazech a dobových fotografiích. Výstava se nachází v prostoru vystavěném geniálním architektem J. B. Santinim.

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou – místo odpočinku posledního českého upíra

Pochybujete o existenci nemrtvých? V záznamech žďárské i jihlavské kroniky najdeme záznam o podivuhodném protivampyrskému zásahu, který se odehrál v 19. století. I vy můžete nasát zvláštní atmosféru Dolního hřbitova, který byl postaven podle kabalistických symbolů.