Úvod > Aktuality > Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni
Historická tramvaj
"> Historická tramvaj "> Plzenské oslavy "> Jirí Suchý
Zážitky

Oslavy vzniku republiky proběhnou v Plzni

  • Vydáno24. října 2013
Devadesáté páté výročí vzniku samostatného Československa si město Plzeň připomene oslavami, které proběhnout v rámci celého města ve dnech 27. a 28. října. Program bude opravdu pestrý a řada pamětihodností bude přístupných za symbolických 28 korun nebo zdarma, mezi nimi například nově zrekonstruovaná Stará synagoga, radnice, Měšťanská beseda nebo okázalé Loosovy interiéry.
Pivovarské muzeum v PlzniZa zvýhodněné vstupné můžete návštívit Pivovarské muzeum a historické podzemí. Slavný plzeňský rodák Jiří Suchý přiveze v neděli představení Kdyby tisíc klarinetů. V pondělí se můžete svézt historickou tramvaj. Na Kulturní scéně U Branky se od 10 hodin konají slovenské trhy. V poledne bude vernisáží otevřena výstava velkoformátových fotografií ve Smetanových sadech. 

Zdarma můžete navštívit například muzeum, galerii, Loosovy interiéry nebo vodárnu. Před velkým finále oslav proběhne lampionový Průvod světel. Celé oslavy vzniku republiky slavnostně zakončí ohňostroj na hudbu českých mistrů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Pro milovníky přírody je také připravený program. Neděle bude v Plzni ve znamení turistiky. Akci nazvanou „28 kilometrů na rozhlednu Chlum“ připravil Klub českých turistů. Na jednu ze tří tras o délce 4, 11 nebo 13 km mohou zájemci vyrazit buď samostatně či v doprovodu průvodce.
Stará synagoga v Plzni

Stará synagoga v Plzni

První novodobá plzeňská synagoga je ukrytá ve vnitrobloku mezi dnešní Americkou třídou a Smetanovými sady. V letech 2010 – 2014 prošla důkladnou rekonstrukcí. Největším lákadlem je nově pozlacený svatostánek Aron HaKodeš.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

28.10.
Plzeňské oslavy vzniku republiky aneb přijet 28. října do Plzně za to stojí

Každoročně se v Plzni konají oslavy výročí vzniku republiky, kdy se místním i turistům otevřou zajímavá místa a turistické atrakce, a to buď zcela zdarma anebo za symbolickou cenu 28 korun.