Úvod > Aktuality > Oslavte Mikuláše v horské lokálce na Švestkové dráze
Oslavte Mikuláše v horské lokálce na Švestkové dráze
"> "> ">
Zážitky

Oslavte Mikuláše v horské lokálce na Švestkové dráze

  • Vydáno3. prosince 2015
V zimním období sice turistický vlak v podhůří Krušných hor nejezdí, sobota 5. prosince bude ovšem výjimkou. Lokálka rodiny s dětmi sveze z Litoměřic přes Lovosice a Most až na hřebeny hor na Moldavu.
Ve vlaku bude kromě Mikuláše s andělem a čerty připraveno také malé překvapení pro děti, které zazpívají písničku nebo přednesou básničku.


Lokálka jako Fénix z popela

Lokálka z Lovosic do Mostu patří mezi typické lokálky vzniklé na konci 19. století. Pravidelný denní provoz byl zahájen 19. prosince 1898 a trval až do konce roku 2007, kdy byl z rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje ukončen a koleje osiřely. To ale naštěstí nebyl definitivní konec železnice, podobně jako na mnoha dalších místech České republiky, která potkala podobný osud. Obce se s tímto krokem Ústeckého kraje odmítly smířit a tak díky usilovné práci starostů a dalších osob mají návštěvníci Českého středohoří a Krušných hor stále možnost se do oblasti dopravit vlakem a navštívit tak mnoho zajímavostí Podkrušnohoří a Krušných hor.

Lokálka na trati dlouhé  44 kilometrů stoupá z výšky 150 m n. m. až do 800 m n. m., maximální stoupání má neuvěřitelných 24 ‰! Nejvyšší traťová rychlost je 50 km/h na trase je 17 zastávek a stanic. Další kuriozitou je minimální poloměr oblouků, který činí pouze 200 m. Trať nese název Švestková dráha kvůli množství švestkových sadů, které lemovaly trať, to je nyní ale spíše historie.

Vlak Litoměřic vyráží v sobotu 5. prosince v 8:25, Mostem projíždí v 10:13 a na Moldavu dorazí minutu po půl dvanácté. Na cestu zpět vyráží ve 14 hodin, zpět v Litoměřicích bude dvě minuty před pátou hodinou odpoledne. Jízdné se pohybuje od 20 do 180 Kč v závislosti na druhu jízdenky a délce jízdy. Rezervaci je nutné provést s předstihem.

Podél trasy vlaku je mnoho zajímavých turistických cílů, doporučujeme navštívit například zříceninu hradu Oltářík, zříceninu hradu Košťálov nebo procházku na znělcové hoře Bořeň.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zdaleka viditelné zbytky hradu Košťálov najdete nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. Fascinující výhled, který se odsud naskýtá, patří v Českém středohoří k nejúchvatnějším. Jižní svahy hory jsou vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.