ÚvodAktualityOslavte Mikuláše v horské lokálce na Švestkové dráze
Zážitky

Oslavte Mikuláše v horské lokálce na Švestkové dráze

  • 3. prosince 2015
V zimním období sice turistický vlak v podhůří Krušných hor nejezdí, sobota 5. prosince bude ovšem výjimkou. Lokálka rodiny s dětmi sveze z Litoměřic přes Lovosice a Most až na hřebeny hor na Moldavu.
Ve vlaku bude kromě Mikuláše s andělem a čerty připraveno také malé překvapení pro děti, které zazpívají písničku nebo přednesou básničku.


Lokálka jako Fénix z popela

Lokálka z Lovosic do Mostu patří mezi typické lokálky vzniklé na konci 19. století. Pravidelný denní provoz byl zahájen 19. prosince 1898 a trval až do konce roku 2007, kdy byl z rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje ukončen a koleje osiřely. To ale naštěstí nebyl definitivní konec železnice, podobně jako na mnoha dalších místech České republiky, která potkala podobný osud. Obce se s tímto krokem Ústeckého kraje odmítly smířit a tak díky usilovné práci starostů a dalších osob mají návštěvníci Českého středohoří a Krušných hor stále možnost se do oblasti dopravit vlakem a navštívit tak mnoho zajímavostí Podkrušnohoří a Krušných hor.

Lokálka na trati dlouhé  44 kilometrů stoupá z výšky 150 m n. m. až do 800 m n. m., maximální stoupání má neuvěřitelných 24 ‰! Nejvyšší traťová rychlost je 50 km/h na trase je 17 zastávek a stanic. Další kuriozitou je minimální poloměr oblouků, který činí pouze 200 m. Trať nese název Švestková dráha kvůli množství švestkových sadů, které lemovaly trať, to je nyní ale spíše historie.

Vlak Litoměřic vyráží v sobotu 5. prosince v 8:25, Mostem projíždí v 10:13 a na Moldavu dorazí minutu po půl dvanácté. Na cestu zpět vyráží ve 14 hodin, zpět v Litoměřicích bude dvě minuty před pátou hodinou odpoledne. Jízdné se pohybuje od 20 do 180 Kč v závislosti na druhu jízdenky a délce jízdy. Rezervaci je nutné provést s předstihem.

Podél trasy vlaku je mnoho zajímavých turistických cílů, doporučujeme navštívit například zříceninu hradu Oltářík, zříceninu hradu Košťálov nebo procházku na znělcové hoře Bořeň.
Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu Příroda

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří Památky

Zřícenina hradu Košťálov v Českém středohoří

Zdaleka viditelné zbytky hradu Košťálov najdete nedaleko Lovosic na vysoké čedičové skále nad Třebenicemi. Fascinující výhled, který se odsud naskýtá, patří v Českém středohoří k nejúchvatnějším. Jižní svahy hory jsou vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří Památky

Zřícenina Oltářík v Českém středohoří

Pozůstatky hrádku vybudovaného zbohatlým husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic najdete nad obcí Děkovka. Silueta jeho zříceniny, která se tyčí na vrcholu 566 m vysoké čedičové kupy a spolu s nedalekým a téměř nerozlučně podobným hradem Košťálovem dotváří dramatický dojem Českého středohoří.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po dvou letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
22. leden 2025 12:00
Zážitky, Ústecký kraj

Prohlédněte si dřevěné hračky na místech, kde dodnes vznikají

Také se rádi vracíte do dětství prostřednictvím expozic dobových hraček? Pak se vám budou jistě líbit naše tipy na místa, kde si můžete prohlédnout tradiční dřevěné hračky přímo na místech, kde také vznikají. Ponořte se s dětmi nebo vnoučaty do světa českých dřevěných hraček, které byly součástí dětských her po celé generace.
8. leden 2025 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.
3. leden 2025 7:00
Příroda, Ústecký kraj

Jak poznat Žatec za jeden den

Když se s Kudy z nudy vypravíte na Žatecko, nemusíte ani být milovníci piva, abyste hned vytušili, o čem bude řeč. Žatec a jeho okolí vám představíme nejenom jako město piva, ale také jako město uprostřed chmelařské krajiny, zapsané mezi památkami UNESCO. Míst, která stojí za bližší seznámení, tu je tolik, že vám jeden den rozhodně stačit nebude!
2. leden 2025 10:12
Životní styl, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Radobýl 2025 bude již 60. ročníkem

1. ledna 2025 se koná tradiční výstup na Radobýl (399 m n. m.), výšlap je zařazen mezi významné celostátní akce Klubu českých turistů. Pod vrcholem lze v době od 9:00 do 12:30 hodin zakoupit Novoroční čtyřlístek a získat pamětní list. Novoroční výstup na Radobýl – Memoriál Karla Pouchy se koná již po šedesáté!
30. prosinec 2024 11:55
Letní sporty, Ústecký kraj

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
29. prosinec 2024 10:34
Příroda, Ústecký kraj

Žatecký chrám chmele má i přes Vánoce otevřeno!

Nenechte si ujít návštěvu Chrámu chmele a piva i v zimním období. Zábavně naučný komplex vám odhalí nejedno tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva. Prohlídky začínají každý den v každou celou hodinu od 10:00 do 15:00. O výjimečnosti oblasti svědčí, že v září 2023 byly Žatec a krajina žateckého chmele zapsány do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
26. prosinec 2024 9:29
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Užijte si Štědrý den v Zoo Ústí nad Labem

Vánoční čas, který vás naladí na slavnostní atmosféru, můžete zažít v ústecké zoologické zahradě. Vánoční enrichment 24. prosince 2024 spojuje krmení se zábavou a hrou, která má pozitivní vliv na psychiku chovaných zvířat. Na Štědrý den je Zoo Ústí nad Labem otevřena od 9:00 do 14:00 hodin.
23. prosinec 2024 13:05
Příroda, Ústecký kraj