Úvod > Aktuality > Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Vydáno 18. září 2019 Gurmánská turistika
Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už čtrnáctý ročník.
Jeřáb oskeruše je starodávný, krásný a mohutný strom. Dává plody rozmanitých barev i tvarů, nejčastěji připomínajících malé hrušky nebo jablíčka.

Oskeruším se daří především na Slovácku a jinde na jižní Moravě, kde se v místních nářečích označují jako oskoruše – a právě organizátoři Slavnosti oskoruší z Tvarožné Lhoty se postarali o jejich největší reklamu.

Za samostatnou zmínku stojí i areál, kde se akce koná. Salaš Travičná se nachází nedaleko rozhledny Travičná u obce Tvarožná Lhota v CHKO Bílé Karpaty. Stručně by ji šlo charakterizovat jako obnovenou slováckou salaš z 19. století a vzdělávací skanzen. Je zaměřená na vzdělávání a volnočasové aktivity. Areál tvoří dobové venkovské stavby, naučná stezka, arboretum, ovčín, tábořiště a četné herní prvky pro děti.
 

Oskorušobraní na Salaši Travičná

Oskorušobraní se tradičně pořádá v Bílých Karpatech nad Tvarožnou Lhotou pod rozhlednou Travičná. Tady stojí obnovená slovácká salaš v podobě z 19. století, spojená se vzdělávacím skanzenem. V sobotu 21. září si můžete prohlédnout celý areál a ochutnávat oskeruše v mnoha podobách, pálené, zavařené, pečené i v podobě, v jaké je utrhnete přímo ze stromu. Výběrový košt pálenek a likérů oskerušovic doplní ochutnávky oskeruše světové archy chuti Slow food a vyhlášení královny oskeruší daného ročníku.
 
Oblíbená bývá ochutnávka jídel z ovoce - bélešky, patenty a další tradiční pochoutky. Připravena je degustace likérů a výstava starých odrůd ovoce rovněž s ochutnávkou. Návštěvníci Oskorušobraní tak mohou zkusit mimo jiné i půl století zapomenutou hrušku krvavku podzimní či belovicu. Stylové občerstvení nabízí ale i tradiční zabijačka či uzená kýta.
 
Programu výletu je možno spojit s prohlídkou vlastního areálu salaše s interaktivními sochami pro nejmenší. I letos bude možno podívat se na řemeslné dílny, nakoupit výrobek z jarmaku či zapojit se do netradičních soutěží s oskorušemi. Akci pravidelně zpestřuje hudba k poslechu i tanci - folk, country i cimbálka.

K prohlídce zve rovněž sad oskeruší, k dispozici je poradna a prodej stromků, netradiční soutěže a hry v přírodě pro malé i velké nebo vyjížďky na koních.
Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice - poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě - Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Od dubna do září navštivte Muzeum oskoruší a celoročně 7 km Oskorušovou stezku se stromy i 500 let starými.

Z Travičné  na Lučinu

Z Travičné na Lučinu

V malebné krajině Bílých Karpat můžete na dálkové cyklotrase č. 46 navštívit v rámci naučných stezek nejvyšší rozhlednu Bílých Karpat, vrch Travičná, a po stezce přes salaš Travičná zavítat k přírodní koupací nádrži Lučina.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Další aktuality

18.10.
2019
TOP vinařským cílem roku 2019 jsou Templářské sklepy

TOP vinařským cílem roku 2019 jsou Templářské sklepy

Jižní Morava | Gurmánská turistika
15.10.
2019
Vydejte se o víkendu na Pálavu za gulášem

Vydejte se o víkendu na Pálavu za gulášem

Jižní Morava | Gurmánská turistika
15.10.
2019
Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Za nejlepšími guláši se vydejte na Pálavský gulášfest

Jižní Morava | Gurmánská turistika