Úvod > Aktuality > Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné
Oskorušobraní, Travičná, Kudy z nudy
"> Oskorušobraní, Travičná, Kudy z nudy "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

  • Vydáno20. září 2022
Skupina nadšenců se kdysi rozhodla prohlásit oskeruši za symbolický strom Slovácka. K jejich pravidelným akcím na propagaci a popularizaci této hodnotné a vzácné dřeviny patří Oskorušobraní. Letos o nadcházejícím víkendu připravují už osmmnáctý ročník.
Jeřáb oskeruše je starodávný, krásný a mohutný strom. Dává plody rozmanitých barev i tvarů, nejčastěji připomínajících malé hrušky nebo jablíčka. Oskeruším se daří především na Slovácku a jinde na jižní Moravě, kde se v místních nářečích označují jako oskoruše – a právě organizátoři Slavnosti oskoruší z Tvarožné Lhoty se postarali o jejich největší reklamu.

Za samostatnou zmínku stojí i areál, kde se akce koná. Salaš Travičná se nachází nedaleko rozhledny Travičná u obce Tvarožná Lhota v CHKO Bílé Karpaty. Stručně by ji šlo charakterizovat jako obnovenou slováckou salaš z 19. století a vzdělávací skanzen. Je zaměřená na vzdělávání a volnočasové aktivity. Areál tvoří dobové venkovské stavby, naučná stezka, arboretum, ovčín, tábořiště a četné herní prvky pro děti.
 

Oskorušobraní na Salaši Travičná

Oskorušobraní se tradičně pořádá v Bílých Karpatech nad Tvarožnou Lhotou pod rozhlednou Travičná. Tady stojí obnovená slovácká salaš v podobě z 19. století, spojená se vzdělávacím skanzenem. V sobotu 24. září si můžete prohlédnout celý areál a ochutnávat oskeruše v mnoha podobách, pálené, zavařené, pečené i v podobě, v jaké je utrhnete přímo ze stromu. Výběrový košt pálenek a likérů oskerušovic doplní ochutnávky oskeruše světové archy chuti Slow food a vyhlášení královny oskeruší daného ročníku.
 
Oblíbená bývá ochutnávka jídel z ovoce – bélešky, patenty a další tradiční pochoutky. Připravena je degustace likérů a výstava starých odrůd ovoce rovněž s ochutnávkou. Návštěvníci Oskorušobraní tak mohou zkusit mimo jiné i půl století zapomenutou hrušku krvavku podzimní či belovicu. Stylové občerstvení nabízí ale i tradiční zabijačka či uzená kýta.
 
OskorušobraníProgramu výletu je možno spojit s prohlídkou vlastního areálu salaše s interaktivními sochami pro nejmenší. I letos bude možno podívat se na řemeslné dílny, nakoupit výrobek z jarmaku či zapojit se do netradičních soutěží s oskorušemi. Akci pravidelně zpestřuje hudba k poslechu i tanci – folk, country i cimbálka.

K prohlídce zve rovněž sad oskeruší, k dispozici je poradna a prodej stromků, ukázky zahánění ovcí nebo vyjížďky na koních.
Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Z Travičné  na Lučinu

Z Travičné na Lučinu

V malebné krajině Bílých Karpat můžete na dálkové cyklotrase č. 46 navštívit v rámci naučných stezek nejvyšší rozhlednu Bílých Karpat, vrch Travičná, a po stezce přes salaš Travičná zavítat k přírodní koupací nádrži Lučina.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika