Úvod > Aktuality > Podivuhodná cesta do jádra buňky: prozkoumejte novou expozici Mendelova muzea
Kultura

Podivuhodná cesta do jádra buňky: prozkoumejte novou expozici Mendelova muzea

  • Vydáno4. července 2022
Dvousté výročí Mendelova narození oslavilo Mendelovo muzeum MU otevřením nové expozice s názvem Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Zájemci ji naleznou v augustiniánském klášteře v Brně, kde zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel žil a prováděl své experimenty. Nová expozice vás přímo vtáhne do tajů buněčného jádra!
mendel nová expoziceNová expozice Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky v brněnském Mendelově muzeu vás vtáhne do tajů buněčného jádra, dozvíte se interaktivní formou o Mendelových pokusech, objevech, základech genetiky a molekulární biologii. Nadchne malé i velké svojí interaktivitou a zajímavými modely, při jejichž tvorbě dostali volnou ruku studenti MU.

Formou aplikací a her, ale i plastických interaktivních prvků si můžete genetiku doslova „osahat“. Expozice nabízí i několik aktivit pro menší návštěvníky, aby jejich průvodci měli chvíli na samostatné přečtení zajímavých textů. Vedle vysvětlení Mendelových pokusů vás muzeum seznámí také s genetikou u člověka nebo s rozšířením mendelismu o výjimky, které už dnes známe.

mendelNovátorskou expozici Mendelova muzea uzavírá oddíl moderní genetiky a molekulární biologie, mapující cestu od DNA k proteinu. Můžete se těšit i na pohled do laboratoře a bližší vysvětlení často skloňovaných pojmů GMO či sekvenace genomu. Prostor pro aktuální témata ve vědě naplní také soudobý mezioborový výzkum osoby Gregora Johanna Mendela.

Kromě nové expozice máte možnost vrátit se do první poloviny 19. století a zažít atmosféru místa, kde Mendel sepsal výsledky svých pokusů. Součástí prohlídkového okruhu je totiž také prohlídka jeho původního pokoje v prvním patře opatství. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 18:00 hodin, vstupné stojí 130 Kč.

 
Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.