Úvod > Aktuality > Nové Multifunkční centrum na zámku v Lednici láká na zajímavé expozice
Nové Multifunkcní centrum na zámku v Lednici láká na zajímavé expozice
"> Nové Multifunkcní centrum na zámku v Lednici láká na zajímavé expozice "> Ve velké a malé konírne se popisuje vývoj krajiny Lednicko-valtického areálu "> Expozice také predstaví plemeno lednického hrebce - kone vyšlechtené na panství Lichtenštejnu
Památky

Nové Multifunkční centrum na zámku v Lednici láká na zajímavé expozice

  • Vydáno6. února 2015
V Lednici byla úspěšně dokončena stavební obnova bývalé konírny a jízdárny, kde vznilo nové Multifunkční centrum. V nových expozicích se od soboty 7. února 2015 každý víkend od 10 do 16 hodin můžete seznámit nejen s průběhem památkové obnovy objektu, ale zejména s vývojem krajiny Lednicko-valtického areálu, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Poutavou formou jsou v expozicích zaznamenány jednotlivé vlivy, postupně formující krásy areálu.
Lednice jízdárnaExpozice Krajinou zahrad ve velké a malé konírně popisuje vývoj krajiny Lednicko-valtického areálu od doby ledové a počátků osídlování této oblasti až po současnost. Představuje tuto lokalitu jako lužní oblast upravenou za Lichtenštejnů postupně do podoby italských, francouzských a anglických zahrad. Nechybí zde velké množství fotografií i multimediálních modelů a dalších prvků.

Mimo jiné se v této části nachází také maketa lednického hřebce – slo o plemeno ušlechtilých koní vyšlechtěné na panství Lichtenštejnů pro stáje evropských panovníků. S příchodem komunismu však v Československu lednický hřebec vyhynul. V Lednicko-valtickém areálu je kromě mnoha drobných památek, i 60 metrů vysoká vyhlídková věž Minaret, postavená na přelomu 18. a 19. století. V expozici uvidíte její maketu i s lešením ukazujícím, jak dělníci kdysi při stavbě věže vozili na její vrchol stokilogramové kvádry.

Lednický kůňPoslední – výuková expozice představuje prostřednictvím fotografií Lednicko-valtický areál jako součást Biosférické rezervace Dolní Morava. Patří do ní i nedaleká CHKO Pálava u Mikulova a Soutok, které leží na soutoku řek Moravy a Dyje. Jde o oblast s četnými vzácnými rostlinami a mnoha druhy vodních ptáků. Tato expozice je určena především vzdělávacím programům a probíhají zde výukové programy pro všechny druhy škol – od mateřských a základních po střední. V objektu jízdáren také probíhá řada společensko-kulturních akcí a konferencí.

Barokní konírny patří k nejstarším, v původní podobě nejlépe zachovaným částem komplexu zámku v Lednici, které ve své historii neprodělaly radikální stavební proměnu. Lednické jízdárny skýtaly při rekonstrukci skvosty evropského významu – byly zde objeveny jedny z největších barokních jízdárenských podlah, fasádu zase krášlí původní barokní iluzivní malby.
Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika