Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Co musíte vidět v Mikulově?

Dominantou Mikulova je barokní zámek, sídlo Regionálního muzea Mikulov, kde objevíte nejrozsáhlejší tuzemskou expozici vinařství a vinohradnictví s unikátním obřím vinným sudem. Obrazová galerie vám připomene rod Dietrichsteinů, pod jejichž rukama město vzkvétalo několik staletí, pozornosti by neměla uniknout ani zámecká knihovna a expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou, která získala cenu Gloria musealis v kategorii Muzejní výstava roku 2007.
 

Koho byste měli znát z historie Mikulova

Do dějin Mikulova se nesmazatelně zapsal kardinál Dietrichstein, který roku 1622 učinil přítrž rozpustilým radovánkám, které se odehrávaly na vrchu jménem Tanzberg. Tehdy konečně ustoupila morová epidemie a kardinál nechal na znamení díků postavit na Tanzbergu kapli sv. Šebestiána. Místu se od té doby říká Svatý kopeček a z města sem vede raně barokní křížová cesta s pašijovými kaplemi. Dietrichsteinskou hrobku objevíte v bývalém kostele sv. Anny na hlavním mikulovském náměstí.
 

Cestovatelská potěšení jihu Moravy

Návštěva Mikulovska se neobejde bez vína, a tak tu k posezení láká řada vinných sklepů, hotelů a vináren. Gastronomické zážitky vás ale čekají i za městem, třeba ve vinařském domě Sonberk s nádherným výhledem na Pálavu. Možná vás vyhlídka zláká i k návštěvě několika pálavských zřícenin v čele s torzem někdejšího strážního hradu Děvičky. Při toulkách po okolí byste neměli vynechat ani jeskyni Na Turoldu, v jejímž nitru se skrývá podzemní jezírko se smaragdově zbarvenou vodou.

Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Tradiční zimní prohlídky Mikulova můžete absolvovat se šálkem svařeného vína
11. leden 2019 8:16

Tradiční zimní prohlídky Mikulova můžete absolvovat se šálkem svařeného vína

Mikulov
Turistické informační centrum Mikulov pořádá opět do konce března 2019 oblíbené zimní prohlídky města Mikulova se šálkem svařeného vína. Za doprovodu místních průvodců se seznámíte s historií města, zavítáte do zámeckého sklepení s obřím sudem a do židovské čtvrti. Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova.
23.2.
Procházka historií

Procházka historií

Mikulov, Jižní Morava
28.2.
29.4.
Hartmut Böhm

Hartmut Böhm

Mikulov, Jižní Morava
28.2.
Jan Zajíc - Ivan Blatný: Básníci svobody

Jan Zajíc - Ivan Blatný: Básníci svobody

Mikulov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace