Úvod > Aktuality > Předsilvestrovské pečení chleba bude letos v Lenoře poslední
Kultura

Předsilvestrovské pečení chleba bude letos v Lenoře poslední

  • Vydáno26. prosince 2022
Město Lenora pořádá tradiční netradiční veřejné pečení chleba v obnovené Obecní peci. Mistr pekař pro vás opět 30. prosince napeče například křupavý chléb, houstičky nebo lenorskou specialitu. Lenora vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Mezi nejznámější turistické atrakce v obci rozhodně patří veřejné pečení chleba v historické peci a technická památka krytý dřevěný most, který sloužil k manipulování plaveného dřeva z okolních boubínských lesů. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je vždy do posledního kousku rozdáno!
Vůně čerstvě upečeného chleba prolne náves v Lenoře na Šumavě letos naposledy v pátek 30. prosince 2022. Ochutnat můžete nejen tradiční chléb a housky, ale i výborné lenorské česnekové placky.
 
Pekař a jeho pomocníci zachovávají tradici pečení chleba, ale také housek, koláčů a proslulých lenorských česnekových placek. Všem účastníkům pečení jsou po skončení zdarma rozdány. Lenorské pečivo je nositelem regionální značky Šumava – originální produkt.
 
Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vtavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Pec stojí hned vedle hlavní silnice v centru Lenory. Parkoviště je u obecního úřadu, odkud se po chodníku dostanete k volně přístupné peci.
 
Samotné pečení probíhá tradičně každou poslední sobotu od dubna do prosince přibližně od 9 -13 hodin. Den předem pekař připravuje kvásek na chleba. Brzy ráno pak musí pec roztopit nejčastěji tvrdým dřevem na potřebnou teplotu kolem 220° C. Mezitím si připraví těsto. Následuje vymetení žhavých dřevěných uhlíků z pece, pak se již sází do pece placky, housky a nakonec chleba. Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání.

Obecní pec dříve sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu. Do správně rozehřáté pece se potom nasázelo připravené vykynuté těsto, které si hospodyně doma připravily, a zpět si odnášely dozlatova upečené chlebové bochníky.
Lenora

Lenora

Někdejší sklářskou osadu na Šumavě dobře znají vodáci, kteří se odtud vydávají na letní putování po Teplé Vltavě. Prohlédnout si můžete sklářské muzeum, krytý dřevěný most a také historickou obecní pec, která se roztápí vždy poslední sobotu v měsíci a pečou se v ní placky, housky a chleba.

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

30.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Další aktuality

Kouzelný advent zažijete u Seidelů v Českém Krumlově

Advent přináší čas klidu, pohody, přátelských a rodinných shledání. Místem takovýchto setkání se každoročně stává i českokrumlovský Fotoateliér Seidel. Unikátní museum skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a první poloviny 20. století. Zvláště předvánoční atmosféra však podtrhuje kouzlo tohoto místa.
Jihočeský kraj | Kultura

Na Lipně jsou naprosto ideální podmínky na běžky

Na Lipně panují naprosto ideální podmínky pro běžecké lyžování. Aktuálně je upraveno přes 100 kilometrů běžkařských tras, vyrazit do stopy je možné na okruhy u Pasečné, Frymburku, Horní Plané, Nové Pece anebo Stožce.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Skiareál Lipno zahajuje novou sezónu! A lyžuje se jen za 480 Kč

Přírodní podmínky v areálu jsou doslova pohádkové a díky špičkové technice i skvělému technickému týmu se Skiareál Lipno otevře již ve čtvrtek 7. prosince úderem půl deváté. Lyžovat se navíc bude díky nejvýhodnějšímu skipasu široko daleko, jen za 480 Kč po celý den. Pro lyžaře bude k dispozici nejoblíbenější sjezdovka Jezerní, lanová dráha Lipno Express, výukové hřiště Foxpark nebo unikátní bobovací kopec. Hned druhý den, v pátek 8. prosince se otevře více jak šest km sjezdovek na druhé straně areálu, včetně jedné z nejlepších lyžařských škol v republice.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Pohádková kovárna v Selibově zve na Vánoce do pohádky

Chtěli byste vědět, jaký stromeček si zdobí čerti, co mají hastrmani na stole při štědrovečerní večeři a jak se slavily Vánoce třeba v minulém století? Navštivte pohádkový svět Vánoc se spoustou ozdobených živých stromečků v Pohádkové kovárně v Selibově u Písku. Otevřeno je zde každý víkend, až do 30. prosince 2023.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zámek Hluboká zve na zimní prohlídky

Zimní prohlídky zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci opět zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií.
Jihočeský kraj | Památky

Holašovice slaví čtvrt století v UNESCO

V úterý 5. prosince 2023 uplynulo 25 let, co Holašovice byly v japonském Kjótu zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Obec patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Na seznamu UNESCO naleznete také nehmotné kulturní dědictví. Poblíž Holašovic můžete vyrazit hned za dvěma z nich, za loutkářstvím a vorařstvím.
Jihočeský kraj | Památky

Ve skiareálu Lipno o víkendu zažijete peklo, vola i tatarák na mnoho způsobů!

Start zimní sezóny je doslova na spadnutí a ve skiareálu Lipno odpočítávají poslední hodiny. O víkendu sem můžete zavítat nejenom za zimními radovánkami, ale i za nabitým programem pro celou rodinu. V sobotu se u Stezky korunami stromů sejdou čerti, anděl i Mikuláš. Připravena je oblíbená Pekelná stezka. Na náměstíčku před hotelem Element se představí řeznictví Kramolínský vůl, v restauraci Stodola proběhne tatarákový víkend, děti si užijí andělskou poštu nebo sobotní animace s vánočními dílničkami.
Jihočeský kraj | Zážitky

Zažijte advent v Jindřichově Hradci: čekají na vás Krýzovy jesličky i vánoční fotografie

Krásnou předvánoční nabídku pro návštěvníky přichystali v České Kanadě, přímo v centru starobylého Jindřichova Hradce. Hlavním tahákem jsou zrestaurované Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka, které jsou nyní k vidění po sedmileté pauze. Adventní program se však chystá také v Domě gobelínů a v muzejním ateliéru bude připravený i vánoční fotokoutek.
Jihočeský kraj | Kultura