Úvod > Aktuality > Předsilvestrovské pečení chleba bude letos v Lenoře poslední
Předsilvestrovské pečení chleba bude letos v Lenoře poslední
"> "> ">

Předsilvestrovské pečení chleba bude letos v Lenoře poslední

Vydáno 27. prosince 2019 Kultura
Město Lenora pořádá tradiční netradiční veřejné pečení chleba v obnovené Obecní peci. Mistr pekař pro vás opět 28. prosince od 9 hodin napeče například křupavý chléb, houstičky nebo lenorskou specialitu. Lenora vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Mezi nejznámější turistické atrakce v obci rozhodně patří veřejné pečení chleba v historické peci a technická památka krytý dřevěný most, který sloužil k manipulování plaveného dřeva z okolních boubínských lesů. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je vždy do posledního kousku rozdáno!
Vůně čerstvě upečeného chleba prolne náves v Lenoře na Šumavě letos naposledy v sobotu 28. prosince 2019. Ochutnat můžete nejen tradiční chléb a housky, ale i výborné lenorské česnekové placky.
 
Pekař a jeho pomocníci zachovávají tradici pečení chleba, ale také housek, koláčů a proslulých lenorských česnekových placek. Všem účastníkům pečení jsou po skončení zdarma rozdány. Lenorské pečivo je nositelem regionální značky Šumava - originální produkt.
 
Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vtavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Pec stojí hned vedle hlavní silnice v centru Lenory. Parkoviště je u obecního úřadu, odkud se po chodníku dostanete k volně přístupné peci.
 
Samotné pečení probíhá tradičně každou poslední sobotu od dubna do prosince přibližně od 9 -13 hodin. Den předem pekař připravuje kvásek na chleba. Brzy ráno pak musí pec roztopit nejčastěji tvrdým dřevem na potřebnou teplotu kolem 220° C. Mezitím si připraví těsto. Následuje vymetení žhavých dřevěných uhlíků z pece, pak se již sází do pece placky, housky a nakonec chleba. Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání.

Obecní pec dříve sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu. Do správně rozehřáté pece se potom nasázelo připravené vykynuté těsto, které si hospodyně doma připravily, a zpět si odnášely dozlatova upečené chlebové bochníky.
Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec v Lenoře

Obecní chlebová pec vznikla v Lenoře v I. polovině 19. století. Svému účelu sloužila ještě několik let po II. světové válce. Roku 1998 byla opravena, užívá se k veřejnému pečení každou poslední sobotu v letních měsících.

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

30.5.
26.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.