Úvod > Aktuality > Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů
Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Napoleon opět zaútočí u Slavkova, přijďte si připomenout bitvu Tří císařů

Vydáno 28. listopadu 2019
Dupot koní, výstřely z děl a stovky vojáků z celé Evropy. Jihomoravský Slavkov se koncem listopadu a začátkem prosince 2019 promění v bitevní pole a připomene návštěvníkům důležité okamžiky proslulé bitvy Tří císařů. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy Tří císařů (12:00).
Bitva u SlavkovaPíše se 2. prosinec 1805 a na jihu Moravy se schyluje k největšímu vítězství francouzského císaře. Napoleon se svými jednotkami díky promyšlené taktice a nezbytné štěstěně porazil početnější vojska rakouského a ruského panovníka, čímž ovládl na několik let celou Evropu. Legendární bitva Tří císařů se odehrála mezi vesnicemi Tvarožná a Telnice, ovšem do dějin se zapsala jako bitva u Slavkova. Vydejte se 29. listopadu až 1. prosince 2019 na jižní Moravu, kde se konají vzpomínkové akce Austerlitz 2019.
 

Francouzi obsadí Žuráň, Jiříkovice i Křenovice

Napoleon SlavkovTradiční setkání na bývalém velitelském stanovišti císaře Napoleona na Žuráni za účasti uniformovaných vojáků proběhne v pátek 29. listopadu v 17:30, příchozí uvidí slavnostní nástup uniformovaných jednotek zakončený slavnostní salvou před památníkem na Žuráni.

V ten samý den, tj. v pátek 29. prosince se budou konat také „ jiříkovické ohně“ připomínající událost z 1. prosince 1805. Toho dne většina místních přišla o střechu nad hlavou. Nehledejte za tím však žádný strhující boj, jenom malé zakopnutí. Když totiž francouzský císař obhlížel postavení svých vojsk, ve tmě o něco klopýtl. Vojáci začali pálit nejdřív svazky slámy, aby posvítili svému vůdci na cestu, a pak z jiříkovických domů začaly mizet střechy, krovy, vrata či ploty a měnily se na oheň pro císaře. Vzpomínka na válečné události roku 1805 a na vypálení Jiříkovic ožije v 18:00 ve sportovním areálu obce Jiříkovice. Pietní akce a průvod uniformovaných vojáků -se pak uskuteční v sobotu 30. 11. od 10:00 hod., zahájení průvodu bude při vstupu do obce od Šlapanic.

Bitva SlavkovI v Křenovicích si budou připomínat francouzské vojsko. Zde, ve dvoře Obecní hospody, budou mít vojáci své ležení. Pro veřejnost bude otevřeno 29. listopadu od 16:00 hodin. Těšit se můžete ny vojáky a markytánky ve francouzských a rakouských uniformách kolem táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatříte civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V sobotu 30. listopadu dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám k malému pietnímu aktu v 11 hodin. V neděli 1. prosince proběhne v Křenovicích v 9 hodin slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva a poté se jednotky přemístí na Mohyle míru ke společnému pietnímu aktu.
 

Rakouská a ruská vojska III. koalice potkáte ve Slavkově

Bitva slavkovNaopak s vojáky III. koalice, tedy Rakouského impéria a Ruska se setkáte ve Slavkově u Brna. V pátek 29. 11. přijedou na zámek Slavkov přímo sami panovníci – car Alexandr I. s generálem M. I. Kutuzovem a oddíly Rakouského císařství pod vrchním velením císaře Františka I. Prožijte jedinečnou atmosféru, kterou zažili obyvatelé Slavkova před 214 lety! Nejvlivnější panovníci tehdejší Evropy se pozdraví s prostým lidem a dokonce si s ním i zatančí… vždyť zítra mají přeci porazit Napoleona a dát mu najevo, kdo je v Evropě pánem…

slavkov rusovéV zámeckém parku vznikne dobová vesnička, v níž se bude odehrávat život obyčejných lidí, kteří se budou muset vypořádat s útoky tří armád. Při nočním střetu pak bude vesnice atakována – čeká vás unikátní bitevní ukázka s dvěma sty vojáky bude umocněna pyrotechnickými efekty. Nedaleko skanzenu pak bude vystavěný ruský vojenský tábor. Historičtí nadšenci z několika evropských zemí, včetně Rusů samotných, připomenou, v jak náročných podmínkách se vojáci připravovali na bitvu. Nejen tyto bitevní ukázky budou doprovázeny historickým komentářem spojeným s příběhem lidí, o nichž vypráví cyklus Moravské elegie. Kostýmované prohlídky zámkem se odehrají v pátek 29.11.2019.
 

Hlavním bitevním dnem je sobota

bitva tří císařů2. prosince 1805 došlo v okolí kopce Žuráň ke střetnutí francouzské armády císaře Napoleona I. se spojeneckými vojsky ruského cara Alexandra I.a rakouského císaře Františka I. Ve štěrkovém lomu v Horce na západním úpatí kopce měl Napoleon v předvečer bitvy, 1. prosince hlavní stan a přenocoval zde ve svém kočáře. V ranních a dopoledních hodinách následujícího dne řídil bitvu z vrcholu kopce. Odtud dal v půl deváté rozkaz k útoku na Pracké výšiny. Zde spatřil legendární vycházející le soleil d'Austerlitz – slavkovské krvavé slunce.

V sobotu 30. listopadu v 7:30 se proto na Žuráni uskuteční přehlídka francouzských jednotek na Žuráni. V 9:00 se jednotky koaličních vojáků zformují v Tvarožné. V 10:30 začnou "francouzské" manévry pěchoty a jezdectva pod Santonem.

bitva tří císařůA pak to přijde - ve 14:00 hodin začne hlavní bitva. Pod Santonem u obce Tvarožná se v bitevní vřavě utká cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 15 děl. Scénář "letošní bitvy" bude pokračováním ukázky z roku 2018: poté, kdy jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru, a poté, kdy na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské zálohy porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu, jsou u Telnice koaliční jednotky napadeny z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín. Císaře Francouzů a krále Itálie Napoleona I. bude představovat pan Mark Schneider z Williamsburgu ve Virginii (USA), který byl Napoleonem akcí Austerlitz 2005, 2007, 2008, a 2011, a 2013-2018.
 

Neděle patří pietním akcím nejen u Mohyly míru

bitva tří císařůV neděli 1. prosince proběhne v 9:00 slavnostní nástup vojenských jednotek u sochy M. I. Kutuzova v Křenovicích ulici Na Liškově. Zde zazní čestná salva s krátkým proslovem, a poté se jednotky přemístí na Mohylu míru ke společnému pietnímu aktu.

Vyvrcholením Vzpomínkových akcí je setkání jednotek, zástupců zúčastněných národů, vlády, kraje, obcí, církví apod. před památníkem obětí bitvy – Mohylou míru. Pratecké návrší je symbolickým místem, které je považováno za místo, kde se rozhodlo o Napoleonově vítězství. Uvnitř Mohyly míru je kaple s kostnicí, kam se již od dvacátých let 20. století ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. Mohyla je prvním mírovým památníkem v Evropě. U památníku budete moci od 12 hodin zhlédnout tradiční pietní akt k uctění padlých a lampiónový průvod.

bitva u slavkovaNe všude se ale rozhostí mír. Zámecký park Domova pro seniory v Sokolnicích ožije naopak rachotem střelby, salvami z děl a dusotem koní. Již pátým rokem vás zve na atraktivní bitrevní střet plný pyrotechnických efektů, kde můžete sledovat souboje vojáků na dosah ruky. Bitevní střet Sokolnice 1805 aneb Malý zámek ve středu velké bitvy proběhne 1. prosince od 10:00 hodin. Poutavou bitevní ukázku podbarvuje příběh rakouského dělostřelce Jana Nepomuka Prokeše z cyklu Moravské Elegie. Nechte se na jednu hodinu v roce vtáhnout do děje roku 1805 a zažijte spolu s námi aspoň na chvíli pocity lidí této doby.
V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

V bitvě u Slavkova bude bojovat na tisíc vojáků

Jednu z nejzásadnějších bitev devatenáctého století znovu svedou francouzští, ruští a rakouští vojáci. Od bitvy u Slavkova letos uplyne 214 let a mezi vzpomínkovými akcemi o prvním prosincovém víkendu nebude jako tradičně chybět její velká rekonstrukce. Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 29. listopadu až 1. prosince 2019.

Jiříkovické ohně na Žuráni

3.12.
Jiříkovické ohně na Žuráni

Připomeňte si skutečnou historickou událost a zavzpomínejte na oběti válečných událostí roku 1805 a na vypálení Jiříkovic.

Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna

4.12.
Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna

Život obyčejných lidí i vojáků v mrazivém táboře. Slavkov si připomene atmosféru Bitvy u Slavkova v sobotu 4. prosince.

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Návrší Santon s kapličkou Panny Marie u Tvarožné na Brněnsku

Přírodní dominantou Tvarožné, která leží u jižních výběžků Drahanské vrchoviny, je kopec připomínající přilbu. Je zdaleka viditelnou dominantou na jihozápadním okraji katastru obce. Obyvatelé vesnice mu nejčastěji říkají Kopeček, přespolní ho označují jako Tvaroženský kopeček.

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem

1.12.
5.12.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. – 5. prosince.