!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna
Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna
"> "> "> "> ">
28.11.
30.11.
+ Přidat foto

Tenkrát ve Slavkově 1805: Vzpomínkové akce k bitvě u Slavkova ve Slavkově u Brna

Kdy 28. listopad 2019 - 30. listopad 2019 Historické a vojenské akce
Život obyčejných lidí i vojáků v mrazivém táboře. Slavkov si připomene atmosféru Bitvy u Slavkova ve čtvrtek 28., pátek 29. a v sobotu 30. listopadu 2019. Prohlídky zámku budou v sobotu umožněny až do 18.00 hodin.

Slavkov u Brna se poslední listopadový víkend vrátí o 214 let zpět. Bude vzpomínat na jednu z nejzásadnějších evropských bitev, v níž francouzský císař Napoleon Bonaparte porazil koaliční Rakousko – Ruskou (s podporou Anglie) armádu a při níž bojovalo téměř 160 tisíc vojáků. Návštěvníci letos můžou prožít dobovou atmosféru vesnice, která se hned dvakrát stane terčem válečného střetu.

V plánu je vystavět v zámeckém parku dobovou vesničku, v níž se bude odehrávat život obyčejných lidí, kteří se budou muset vypořádat s útoky tří armád. Při nočním střetu pak vesnice atakována. Unikátní bitevní ukázka s dvěma sty vojáky bude umocněna pyrotechnickými efekty

Nedaleko skanzenu pak bude vystavěný ruský vojenský tábor. Historičtí nadšenci z několika evropských zemí, včetně Rusů samotných, připomenou, v jak náročných podmínkách se vojáci připravovali na bitvu. Nejen tyto bitevní ukázky budou doprovázeny historickým komentářem spojeným s příběhem lidí, o nichž vypráví cyklus Moravské elegie.

Přestože akce jsou divácky velmi atraktivní a lákají stále více návštěvníků, nesmíme zapomenout, proč tolik usilujeme o to, abychom na tuto historickou událost nezapomněli. Téměř dvacet tisíc lidských obětí, spálená země, nemoci a na mnoho let zbídačené obyvatelstvo, to je obraz, který si musíme připomínat a dělat vše proto, aby se neopakoval. 
 


Pátek 29.11.

Program ve Slavkově u Brna bude startovat už ve čtvrtek 29. listopadu mší za oběti bitvy v Chrámu Vzkříšení Páně a následným koncertem houslového virtuóze Václava Hudečka v Historickém sále zámku. Pořadatelem je Sdružení Mohyla míru – Austerlitz, které tento jedinečný zážitek zpřístupňuje posluchačům zdarma.
 

Čtvrtek 28. 11.

18.00  Mše za padlé oběti Bitvy u Slavkova, Chrám Vzkříšení Páně
19.00  Václav Hudeček – galakoncert
          Historický sál zámku
 

Pátek 29.11.

Tradiční páteční program opět připomene historický fakt, že před bitvou na zámku přespali rakouský císař František I. s carem Alexandrem. Po symbolickém podpisu koaliční smlouvy si návštěvníci můžou užít jedinečnou noční atmosféru zámku s oživenými tematickými prohlídkami a empírový bál v Historickém sále.

19.00 Příjezd rakouského císaře a ruského cara, Nádvoří zámku
19.30–22.00 „Živé obrazy“ speciální prohlídky zámeckých komnat a empírový bál
 

Sobota 30.11.

Od sobotního rána pak na Palackého náměstí, v Husově ulici a na nádvoří zámku bude stát řemeslný jarmark. U historické radnice se budou odehrávat vojensko – historické ukázky jako vystoupení bubeníků, šermířů a výcviku jednotlivých armád. Program ve Slavkově u Brna bude mít i pietní rozměr. Po celý den bude otevřený chrám Vzkříšení Páně a ve 13:00 se uskuteční mše za padlé. Prohlídky zámku budou v sobotu umožněny až do 18.00 hodin.

9.00 – 21.00        Předvánoční jarmark na náměstí + Husova ulice
9.00 – 19.00        Předvánoční jarmark na nádvoří zámku              
10.00                  Zahájení s nástupem vojáků u radnice, Palackého náměstí
12:00                  Slavkov 1805 – prolog, Bitevní ukázka v dobové vesnici, Zámecký park, spodní část
13.00–16.00        Palackého náměstí: „Tenkrát ve Slavkově“ (komentované ukázky vojenského výcviku a bitevních střetů),
13:00                  Mše za padlé, Chrám Vzkříšení Páně
17:30                  Předávání medailí zakladatelům tradice vzpomínkových akcí, Historický sál zámku
19:45                  Defilé vojáků městem
20:00                  Slavkov 1805 – epilog

Bitevní ukázka II. částstřet v dobové vesničce s pyrotechnickými, efekty zakončený ohňostrojem, Zámecký park, spodní část

Celý popis
Naposledy změněno: 5. 11. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecká restaurace Austerlitz

Zámecká restaurace Austerlitz

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkovský pivovar ve Slavkově u Brna

Slavkov u Brna, Jižní Morava
Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jižní Morava