Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti. Hlavními body programu jsou sobotní rekonstrukce bitvy, která probíhá u obce Tvarožná, pod kopcem Santonem. V neděli pak na Prateckém kopci, před památníkem Mohyla míru, probíhá pietní akt, při němž jsou vzpomenuty nejen vojenské, ale i civilní oběti bitvy u Slavkova.
Letos se chystá 217. výročí bitvy u Slavkova, které proběhne ve dnech 30. listopadu – 4. prosince. Předpokládá se účast přibližně 1000 účastníků ze 14 zemí světa (Česká republika, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Německo, Itálie, Belgie, Rakousko, Francie, Litva, Rumunsko, Velká Británie, Kanada, Spojené státy), 50 koní, 12 děl, a úplný program zahrnující vzpomínkovou akci v Kučerově (30. listopadu), ohně na Žuráni (2. prosince), rekonstrukci bitvy u Slavkova na bojišti pod Santonem u Tvarožné (3. prosince) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (4. prosince).
Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.
Program 2022
- Středa, 30. listopadu – 17:00 – 18:00 Kučerov – setkání s napoleonskými vojáky, bitva na návsi a přehlídka.
- Čtvrtek, 1. prosince – 18:00 – 20:00 Brno a bitva u Slavkova 2022 (Tyršův sad, pochod městem, v 19 hodin shromáždění v Denisových sadech).
- Pátek, 2. prosince – 17:30 Ohně na Žuráni.
- Sobota, 3. prosince – 07:30 Žuráň, slavkovské slunce, přehlídka francouzských jednotek.
- 09:00 Tvarožná, nástup koaliční armády.
- 10:30 – 12:00 Santon, bojiště – manévry pěchoty a jezdectva.
- 12:00 Pietní akt u pomníku obětem bitvy před budovou Obecního úřadu ve Tvarožné.
- 14:00-15:30 Rekonstrukce bitvy tří císařů – Tvarožná.
- celodenní program ve Tvarožné, tábor na návsi, historický jarmark.
- Neděle, 4. prosince – 12:00 Pietní akt na Mohyle míru.
Po celý víkend vojenská ležení a doprovodný program: Slavkov u Brna – zámek, Stará pošta Pozořická, Křenovice, Tvarožná, Zbýšov, Kobylnice a Sokolnice.
Historické ležení a pietní akce v Křenovicích
Na slavné období bitvy tří císařů vzpomínají také obyvatelé Křenovic – obec si vybral za místo přechodného pobytu vrchní velitel spojené rusko-rakouské armády generál Michail Illarionovič Kutuzov, zatímco později ji obsadili Francouzi. Od pátku 2. prosince až do neděle 4. prosince tady pořádají členové skupiny historického šermu Buhurt akci Francouzové v Křenovicích. Zájemci jsou zváni do historického ležení francouzských vojsk ve dvoře Obecní hospody, kde uvidí vojáky a markytánky v uniformách všech zapojených armád u táborových ohňů. Ve dvoře s dobovými rekvizitami, povozy a kanóny pak spatří civilisty v historických kostýmech, kováře a vojenského kuchaře při opékání selete. V provozu bude rovněž střežené dobové vězení pro dezertéry, neposlušné vojáky a jinou podobnou chátru. K vidění tu bude také plně vybavený markytánský vůz.
Po setmění v pátek se v 17:40 všechny jednotky přemístí na konec ulice Havlíčkové, kde předvedou malou šarvátku. V sedm hodin večer pak vyjdou jednotky uniformovaných vojáků, kanón tažený koňmi, děti s lampióny a ostatními směrem ke Zlaté hoře. Zde u hromadných hrobů vojínů slavkovské bitvy příchozí uctí památku padlých, kteří zde již 217 let odpočívají. Zapálením svíček na hromadných hrobech si symbolicky připomeneme utrpení všech, kteří zde leží.
V sobotu 3. prosince dopoledne projde průvod francouzských dělostřeleckých a pěších jednotek obcí k Božím mukám, k malému pietnímu aktu v jedenáct hodin.
Politické důsledky bitvy tří císařů
Císař Francouzů Napoleon I. u Slavkova během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.