!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 - bitva pod Santonem
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 - bitva pod Santonem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> napoleon vojáci.JPG "> "> Císař Napoleon Císař Napoleon , Vladimír
1.12.
5.12.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 - bitva pod Santonem

Kdy 1. prosinec 2021 – 5. prosinec 2021
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. - 5. prosince.

Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 20 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00). Úplný program zahrnuje vzpomínkovou akci v Kučerově (1. prosince), ohně na Žuráni (3. prosince), rekonstrukci bitvy u Slavkova, tradičně na bojišti pod Santonem u Tvarožné (4. prosince) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (5. prosince).

Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

Scénář bitevní ukázky, která proběhne v sobotu 4. prosince od 14 hodin pod Santonem u Tvarožné, bude pokračováním ukázky z roku 2019: poté, kdy jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru, a poté, kdy na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské zálohy porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu, jsou u Telnice koaliční jednotky napadeny z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín.

Politické důsledky bitvy tří císařů

Císař Francouzů Napoleon I. u Slavkova během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 12. 2020
3.12.
Jiříkovické ohně na Žuráni

Jiříkovické ohně na Žuráni

Jiříkovice, Jižní Morava
17.4.
Mamut Run

Mamut Run

Brno, Jižní Morava
14.8.
15.8.
Napoleonské dny 2021

Napoleonské dny 2021

Prace, Jižní Morava
20.3.
Lotrando a Zubejda

Lotrando a Zubejda

Slavkov u Brna, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava
Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jižní Morava