Úvod > Kalendář akcí > Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 - bitva pod Santonem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> napoleon vojáci.JPG "> "> Císař Napoleon Císař Napoleon , Vladimír "> palte!
1.12.
5.12.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2021 – bitva pod Santonem

  • 1. prosinec 2021 – 5. prosinec 2021
Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne na slavkovském bojišti ve dnech 1. – 5. prosince.

Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon (14:00) u obce Tvarožná, za účasti cca 1000 vojáků v dobových uniformách, 60 koní a 20 děl, a nedělní pietní akt na Mohyle míru u obce Prace, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů (12:00). Úplný program zahrnuje vzpomínkovou akci v Kučerově (1. prosince), ohně na Žuráni (3. prosince), rekonstrukci bitvy u Slavkova, tradičně na bojišti pod Santonem u Tvarožné (4. prosince) a pietní akt na Mohyle míru u Prace (5. prosince).

Vzpomínkové akce nejsou oslavou Napoleona či jeho vítězství, a už vůbec nejsou oslavou války či bitvy. Mezinárodně politické a válečné události, jež ve své době Evropu zásadním způsobem ovlivnily, a i dlouho po ní rozdělovaly, se s odstupem staly prostředkem k setkávání a společným zájmem mnoha lidí z mnoha zemí světa. Cílem akcí je připomínka a podpora poznávání společné evropské historie.

Scénář bitevní ukázky, která proběhne v sobotu 4. prosince od 14 hodin pod Santonem u Tvarožné, bude pokračováním ukázky z roku 2019: poté, kdy jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru, a poté, kdy na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské zálohy porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu, jsou u Telnice koaliční jednotky napadeny z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín.

Politické důsledky bitvy tří císařů

Císař Francouzů Napoleon I. u Slavkova během několika hodin rozhodl tažení roku 1805, válku třetí protifrancouzské koalice. Poražený car Alexandr I. se svou armádou opustil střední Evropu; válka mezi Francií a Ruskem pokračovala až do roku 1807 bitvou u Friedlandu a podpisu tylžského míru. Rakouský císař František I. přistoupil na podmínky příměří podepsaného 6. prosince na zámku ve Slavkově a posléze i na podmínky tvrdého bratislavského míru z 26. prosince 1805. Tvrdost podmínek a Napoleonův rostoucí vliv v Německu vedly po třech letech k eskalaci napětí mezi Rakouskem a Francií, válce roku 1809, jež vyvrcholila opět na jižní Moravě, u Znojma. Napoleonská epopej pokračovala tažením do Ruska, válkou 6. koalice v letech 1813-1814, a vyvrcholila bitvou u Waterloo.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belcredi Brno

Hotel Belcredi Brno

Brno, Jižní Morava
Restaurace Hnízdo

Restaurace Hnízdo

Brno-Slatina, Jižní Morava
Hotel Velká Klajdovka

Hotel Velká Klajdovka

Brno, Jižní Morava
Panský pivovar Sokolnice

Panský pivovar Sokolnice

Sokolnice, Jižní Morava