Úvod > Aktuality > Muzea aut a autíček: kde mají otevřeno i na Vánoce?
Zážitky

Muzea aut a autíček: kde mají otevřeno i na Vánoce?

  • Vydáno19. prosince 2019
Okouzlily vás automobily? Moderní vozy i veterány, osobní i nákladní auta, motocykly, traktory, dílny, motory a všechno, co s vaším koníčkem souvisí, můžete vidět na řadě míst. Na portálu Kudy z nudy jsme pro vás zmapovali expozice, kde mají otevřeno i v zimě a právě teď pořádají zajímavé akce!

Automobily a perníčky v Radovesnicích

Kde? Třeba v Muzeu veteránů ve středočeských Radovesnicích. V pátek a sobotu 27. a 28. prosince 2019 majitelé muzea zvou všechny fanoušky na prohlídku s vánočními perníčky, a to od 10 do 16 hodin. Samozřejmě platí, že větší skupiny si mohou domluvit individuální prohlídku i mimo tuto otevírací dobu.

Navštivte Muzeum motocyklů a traktorů v Radovesnicích II – najdete u nás celkem přes 400 exponátů, hlavně pak historické motocykly a traktory. Dále pak nákladní automobily, vestavby dílen, stabilní motory a mnoho dalšího.
 

Škoda Muzeum: otevřeno i na Silvestra

Otevřeno celý rok má Škoda MuzeumMladé Boleslavi, mapující příběh jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Sídlí na velmi autentickém místě: v bývalých výrobních halách, kde se automobily vyráběly až do roku 1928 (a odkud je to k výrobním linkám, z nichž den co den sjíždějí nové škodovky, skutečně jen pár kroků).

Na fascinující cestu historií automobilů se můžete vydat každý den od 9 do 17 hodin; zavřeno je pouze od 24. až 26. prosince a 1. ledna. Pokud byste si chtěli zpestřit silvestrovské oslavy s přáteli, poslední den roku je otevřeno od 9 do 14 hodin.
 

Už jste viděli Aerovky z Rožmitálu?

Aerovky coby legendy naší automobilové historie už na silnicích potkáte jen výjimečně, zato v Podbrdském muzeu v Rožmitálu pod Třemšínem jich uvidíte několik desítek.

Největší soukromou sbírku těchto automobilů v Česku si můžete během letošních Vánoc prohlédnout od čtvrtka 26. prosince do neděle 29. prosince od 13 do 16 hodin. V lednu a únoru bude muzeum zavřené.
 

Trabant muzeum v Praze-Motole

Téměř denně od 9 do 17 hodin má celý rok otevřeno také Trabant muzeumPraze, které vás provede kompletní historií výroby vozů značky Trabant.

K vidění je kromě vozů nejrůznějších typů také kompletně vybavená dobová garáž s opravovaným závodním speciálem anebo závodní dráhu, kde si děti mohou zasoutěžit s modely trabantů, pro milovníky železničních modelů je atrakcí funkční kolejiště, kde vlak převáží nově vyrobené vozy. Muzeum bude o vánočních svátcích zavřené pouze 24. a 25. prosince, na Silvestra a na Nový rok.
 

Tatrovky a oldtimery z Kopřivnice

Ideálním místem pro rodinný výlet je Kopřivnice a zdejší Technické muzeum TATRA, které láká malé i velké do rozsáhlé expozice fenomenální automobilky. Osobní a nákladní automobily ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity, možná se dozvíte i o nově chystaném muzeu. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, v zimě od 9 do 16 hodin, zavřeno je od 22. do 26. prosince, poslední den starého a první den nového roku.

Kopřivnici ale najdete také Auto moto muzeum Oldtimer se sbírkou historických vozidel a motocyklů známých značek z celého světa, doplněné stylovým občerstvením a kavárnou. Mívá otevřeno celoročně a denně od 9.30 do 17 hodin, zavřeno je pouze 24. až 26. prosince a stejně jako v Technickém muzeu Tatra na Silvestra a na Nový rok.
 

Muzeum autíček na zámku Příseka

Další místo, kde je otevřeno celý rok a kam se můžete vydat i koncem prosince, je Muzeum autíček na zámku Příseka na Vysočině. Ve čtyřech podlažích najdete tisíce významných historických autíček. Představena bude nejen téměř kompletní sbírka autíček a modelů vyrobených na území Československa ve 20. století od desítek výrobců, ale také produkce výrobců zahraničních. Rovněž bude v muzeu vstavena produkce, dosud nepředstaveného výrobce modelů, Abrex.

Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, zavřeno je pouze 24. až 26. prosince, poslední den starého a první den nového roku.
Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě

Ve Vysokém Mýtě najdete unikátní muzeum věnované českému karosářství, zejména významné vysokomýtské karosářské firmě Carrosserie Sodomka.

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů Slatinice

Muzeum veteránů ve Slatinicích nabízí kousek historie a poznání z období 30. let minulého století a zároveň i relaxaci, sport a zábavu. Audiovizuální program o více než 6ti hodinách vás seznámí s vývojem automobilismu (a značky Mercedes Benz).

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Muzeum veteránů Bystřice nad Pernštejnem

Stálá výstava historických vozidel a dopňků s motoristickou tématikou, věnovaná značce Tatra, to je místo, které každému klukovi bez rozdílu věku rozzáří oči a vykouzlí úsměv na rtech. Nachází se v areálu bývalého lihovaru a nabízí stovky exponátů.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

V Polici nad Metují je nově od dubna 2012 otevřena stálá expozice modelového světa z papíru, jediná svého druhu nejen v České republice. Město Police se tak stalo hlavním městem papírových modelů.

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk

Muzeum starých strojů a technologií vzniká v Žamberku v areálu původní textilní továrny Vonwiller. Můžete si zde prohlédnout desítky historických parních strojů, stabilních motorů, automobilových veteránů i obráběcích zařízení.

Muzeum amerických veteránů Nová Bystřice

Muzeum amerických veteránů Nová Bystřice

Muzeum v Nové Bystřici je prvním a největším muzeem amerických předválečných automobilů v Čechách. Málokteré prostory se hodí k procházce historií tak, jako stará industriální textilka.

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici – ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 4 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra.

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec

Technické muzeum Liberec je místem, kde se potkávají příznivci techniky z celého trojzemí a kde je možné se seznámit s bohatou technickou historií kraje. Nachází se v areálu bývalých Libereckých výstavních trhů ve čtyřech pavilonech.

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Muzeum historický vozidel a motocyklů Chotoviny

Navštivte soukromé muzeum historický vozidel a motocyklů, nacházející se v malebné vesničce Chotoviny nedaleko jihočeského města Tábor. V muzeu je umístěno na 80 exponátů. Zakladatelem a majitelem je pan Václav Janecký, který se tomuto koníčku věnuje již od mládí.

Expozice modelů autíček v obci Rokytno na Pardubicku

Expozice modelů autíček v obci Rokytno na Pardubicku

Modely autíček (angličáků) si můžete prohlédnout v obci Rokytno, mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Jde o stálou expozici modelů aut a hraček z let 1955 – 1985, která je největší v Čechách a řadí se k vůbec největším na starém kontinentě.

Muzeum autíček na zámku Příseka

Muzeum autíček na zámku Příseka

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 13. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravena je expozice plná zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v Lužné u Rakovníka

Muzeum amerických historických automobilů JK Classics v obci Lužná u Rakovníka vás zve na výlet za historií vonící po benzínu. Ve 4 halách a venkovních expozicích naleznete přes 80 těch nejzajímavějších luxusních veteránů americké produkce. Hlad a žízeň uhasíte v místním stylovém bistru BAR59.

Další aktuality

10 tipů, kam do lázní a wellness v Moravskoslezském kraji

Vyberte si ze spa, wellness a dalších druhů pobytů v Moravskoslezském kraji. Hned několik nej nabízí návštěvníkům lázně na severovýchodě Moravy: nejvýše položené lázně v republice s nejčistším vzduchem ve střední Evropě, jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě i sanatoria, která k léčbě používají jodobromovou vodu z podzemního moře z období třetihor. Zmíněné věhlasné balneologické skvosty – Horské lázně Karlova Studánka, Lázně Darkov a Sanatoria Klimkovice – naleznete v Moravskoslezském kraji, kam za kvalitní léčbou směřují klienti z celého světa. Lázně v Moravskoslezském kraji zažívají boom.
Moravskoslezský kraj | Lázně a wellness

Ski Aréna Karlov se těší na novou sezónu

Přípravy Ski Arény Karlov v kouzelném údolí Karlova pod Pradědem na novou sezónu 2023/24 jsou v plném proudu. Lyžaři zde mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski Areálu Čerťák v Horním Václavově, který je ideální pro rodiny s dětmi. Oficiální zahájení letošní sezóny se chystá na sobotu 9. prosince 2023.
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Čistý, podzimně jiskřivý vzduch a první sníh, co křupe pod nohama. Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, i když už léto dalo našim končinám definitivně sbohem. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
Moravskoslezský kraj | Příroda

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Moravskoslezský kraj | Kultura

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!
Moravskoslezský kraj | Kultura

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 10. listopadu odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 11. listopadu 2023.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

Noc duchů a strašidel bude o víkendu na Raduni

Zámek Raduň nedaleko Opavy bude v sobotu 4. listopadu 2023 otevřen v mimořádném návštěvnickém režimu. Konat se tu totiž bude Noc duchů a strašidel. Na zámku dostanou příchozí pořádnou porci strašení, lekání, hrůzy, ale hlavně zábavy. Akce je vhodná pro dospělé a statečné děti.
Moravskoslezský kraj | Památky

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 4. listopadu se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda