Úvod > Aktuality > Letní filmová škola Uherské Hradiště právě začíná
Letní filmová škola Uherské Hradiště právě začíná
"> "> "> "> "> ">

Letní filmová škola Uherské Hradiště právě začíná

Vydáno 7. srpna 2020 Zážitky
Letní filmová škola Uherské Hradiště nabídne od pátečního poledne 7. 8. až do středy 12. 8. 2020 program plný historických a současných filmů. Páteční slavnostní zahájení Filmovky proběhne spolu s festivalovou premiérou filmu Havel režiséra Slávka Horáka, slavnostní zakončení ve středu pak světovou premiérou filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy.
Letní filmová škola UHLetní filmová škola Uherské Hradiště je tradičním místem, kde čeští a slovenští autoři uvádějí v předpremiérách své novinky. V Uherském Hradišti bude tentokrát uvedena Krajina ve stínu za doprovodu filmové delegace. Vedle tohoto díla dojde také na předpremiéru filmu Žáby bez jazyka režisérky Miry Fornayové.

Historický blok Filmovky bude zpestřen hnutím Free Cinema. Když v únoru 1956 promítl National Film Theatre v Londýně první program Free Cinema, bylo to pro diváky zjevení. Lindsay Anderson, Karel Reisz či Tony Richardson nabídli publiku nové uvažování o filmu, nová témata, nové postupy – zárodek britské nové vlny byl na světě. Mezi hosty, kteří na Filmovku letos dorazí, přibývá Tuvia Tenenbom, americko-izraelský spisovatel, novinář a dramatik. Je vtipný jako Borat, chytrý jako Woody Allen, neodbytný jako Michael Moore a etabloval se knihou Chyťte Žida. Dotkne se ožehavé současnosti Izraele, kterou na plátnech uherskohradišťských kin představí také sekce Terra festivalis: Izrael.

Letní filmová škola UHRetrospektiva je tento rok věnovaná polskému klasikovi Andrzeji Wajdovi, tradiční oblíbená sekce Němý film s živou hudbou Busteru Keatonovi. Východní přísliby také tentokrát představí žánrově a stylově různorodou ochutnávku nových titulů ze zemí někdejšího socialistického bloku. 

Akreditace „Off program” (nejen) pro místní je zavedena po domluvě s Krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně z bezpečnostních důvodů. Tato akreditace opravňuje ke vstupu na letní kina, odborný či doprovodný program, neumožňuje však vstup do kinosálů.
 

Festivalový program České televize a premiéra Českého rozhlasu

letní filmová škola uherské hradištěNa festivalu nebude chybět ani Česká televize, která je jedním ze zásadních partnerů tuzemské filmové tvorby. Letos mohou návštěvníci zhlédnout třeba nejnavštěvovanější český dokument V síti, ceněný snímek Nabarvené ptáče, ale také očekávaného Havla nebo Krajinu ve stínu. Stan České televize jako již poněkolikáté nabídne bohatý program zaměřený na českou televizní a filmovou tvorbu se zajímavými hosty. Dojde například na diskusi s Jiřím Havelkou o rozdílech divadelního a filmového režírování anebo na přednášku Prvních pět let televise. V půli festivalu se dané místo promění ve stan Českého rozhlasu.

bobuleČeský rozhlas se letos vůbec poprvé zapojuje do doprovodného programu Letní filmové školy. Kromě filmových si tak návštěvníci odnesou i nevšední zvukové zážitky. Ve stanu Českého rozhlasu ve dnech 10. až 12. srpna se návštěvníci LFŠ mohou s tvůrci audioportálu mujRozhlas.cz zapojit do debat o podcastech a o mediální gramotnosti, setkat se naživo s festivalovými hosty a tvářemi české hudební scény v kulturních pořadech stanic Českého rozhlasu Vltava a Radio Wave, nebo se stát součástí natáčení filmového dílu úspěšného podcastu Vinohradská 12. Připraveny jsou i poslechy rozhlasových dramatizací a podcastů Českého rozhlasu. Odvážní festivaloví nadšenci jistě uvítají po desáté večer poslech Četby s hvězdičkou Českého rozhlasu Vltava. Festivalové noci pak budou patřit DJs party Radia Wave v klubu Mír.
 
Ve stanu týdeníku Respekt proběhne např. prezentace Musíme si pomáhat aneb Co nabídnou podzimní filmové festivaly, v niž zástupci festivalů Academia Film Olomouc, AniFilm, Febiofest, Finále Plzeň, Jeden svět, Kino na hranici, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a Zlín Film Festival pozvou diváky na své akce. Představení bude jako jeden z dalších programů festivalu streamovaný prostřednictvím sociálních sítí. 
 

Perličky z doprovodného programu

letní filmová škola UHLetní filmovou školu každoročně dotváří rozsáhlý doprovodný program. Jak divadla, tak koncerty v tomto roce probíhají v Redside zóně Kolejní nádvoří. Do Uherského Hradiště dorazí Divadlo NaHraně s inscenací Brutál, Simona Babčáková s improvizačním kolektivem NO A! anebo Divadlo Kampa s inscenací Edith Piaf: Dnes nechci spát sama. Proběhnou zde i koncerty Ivy Bittové a Čikori, Hrubé Hudby, tedy Jiří Hradil s kapelou Lesní zvěř a Horňácká muzika Petra Mičky, a Prago Union.
 
letní filmová škola uherské hradištěVe Smetanových sadech bude mít slovo literatura. O překladech bude mluvit Viktor Janiš, o krvavém Bronxu Miroslav Balaštík s Martinem Reinerem, předčítat ze svých knih Bob Kartous, Vanda Kavková, Karin Lednická či Jakub Szántó. Vedle literárního programu, který bude probíhat v odpoledních až večerních hodinách, se v Dětském/literárním stanu v ranních až brzkých odpoledních hodinách nabízí dílny, divadla a workshopy pro nejmenší. 
 
Letní kino na Studentském náměstí nabídne současné české filmy jako 3Bobule, Bourák, Poslední aristokratka, Vlastníci či V síti. S podtitulem První lásky českého filmu letní kino ve Smetanových sadech vrátí na velké plátno např. Indiánské léto, Romanci pro křídlovku či Samotáře. Program ve Smetanových sadech i v letních kinech je návštěvníkům volně přístupný.

Další aktuality

14.9.
2020
Den hradu Lukova nabídne zábavu i komentovanou prohlídku

Den hradu Lukova nabídne zábavu i komentovanou prohlídku

Východní Morava | Památky
11.9.
2020
#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova

#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova

Východní Morava | Památky
6.9.
2020
10 tipů, kam do lázní a wellness ve Zlínském kraji

10 tipů, kam do lázní a wellness ve Zlínském kraji

Východní Morava | Lázně a wellness