Úvod > Kalendář akcí > Letní filmová škola Uherské Hradiště 2021
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2021
"> "> Letní filmová škola "> "> LFŠ - sál ">
6.8.
12.8.
+ Přidat foto
Festivaly

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2021

  • 6. srpen 2021 – 12. srpen 2021
Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. 47. Letní filmová škola – festival, který vám dá jedinečnou možnost zažít prázdniny jinak.
Vizuál letošního ročníku pokračuje v cyklu na téma Film všemi smysly. Jeho autorkou je Markéta Steinert.

Letní filmová škola představuje program 47. ročníku. Těší nás přislíbená účast výjimečných hostů jako jsou Jiřina Bohdalová, Zdeněk Svěrák, Martin Huba, Goran Marković, Jarosław Kamiński či Sergio Castro San Martín. Dojde na několik předpremiér českých filmů včetně velmi očekávaného Šulíkova snímku Muž se zaječíma ušima, kterým letošní ročník otevřeme.

Budeme se věnovat historii filmu, jeho současnosti i situaci v česko/slovenské kinematografii. Historie představí dílo Akiry Kurosawy či úplně prvního Fantomase z roku 1913, díla německého expresionismu doprovodí živá hudba (Ai fen, Jiří Bárta či Nauzea Orchestra). Na Filmovku zavítá například Divadlo Járy Cimrmana, vystoupí Dan Bárta, vystavíme skicy k filmu V síti.

Filmovka bude i letos napěchovaná současným filmem. V rámci sekce Terra festivalis budeme servírovat štiplavost mexických festivalových filmů (včetně bezmála tříhodinového Reygadasova rančerského opusu Naše doba), prst na tepu současných ‚eastern‘ filmů podržíme v rámci divácky stále oblíbenějších Východních příslibů (včetně stopáží i filozofickým přesahem výjimečného Malmkrogu režiséra Cristiho Puia) a ponoříme se i do galaxií imaginace v rámci virtuální reality.

V srdci Slovácka zpestří léto festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství.

47. ročník bude slavnostně zahájen dříve oznámenou předpremiérou Šulíkova filmu Muž se zaječíma ušima.

Filmový maraton vyvrcholí českou premiérou filmu Petera Bebjaka Zpráva, která v letošním roce reprezentovala Slovensko na Oscarech. Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni, aby podali světu zprávu o zvěrstvech nacistického režimu. Závěrečnou projekci festivalu doprovodí režisér filmu a producenti Rastislav Šesták a Ondřej Zima. 

Historie
Retrospektiva Akiry Kurosawy, císaře a větrného muže japonské kinematografie. Natáčel celosvětově úspěšné filmy, přitom používal experimenty odvozené z avantgardního filmu, západního i japonského klasického umění. Pestrou žánrovou tvorbu doprovázely napříč žánry průchozí témata spojená s existenciální krizí.

Německý expresionismus doprovodí živá hudba (Ai Fen, Jiří Bárta, Fedor, FOQL, Povodí Ohře). Výstřední výtvarností ‚svých‘ filmů okázale nerealistický německý expresionismus … k nejvýznamnějším komerčním avantgardním hnutím němé kinematografie.

Neznámý vojín představí neprávem opomíjeného režiséra Roberta Aldriche. Sám sebe hodnotil střízlivě a nepovažoval se za kdovíjak důležitého. Věděl, že tvůrce je jen tak dobrý jako jeho poslední snímek..

Příběh jednoho filmu odvypráví původního Fantomase. Nejpopulárnější, nejpočetnější, nejobsáhlejší a rozhodně nejlepší adaptací je přitom právě francouzský filmový seriál Louise Feuillada z let 1913 až 1914 … jde o vzrušující výlet do dějin rané kinematografie, seriálů a zatraceně chytré filmařiny.
 
Filmová čítanka. Polské „filmy morálního neklidu“ zrcadlí politickou angažovanost v sociálně-politickém stavu země. Umění je v těchto filmech chápáno jako intervenční nástroj, jenž může a také má vyvolat ve společnosti odezvu.
 
Současnost
Terra festivalis tentokrát patří Mexiku. Komplikovaná současnost Mexika je reflektována díky tamější kinematografii, místní tvůrci tak činí především prostřednictvím ostrých dramatických řezů či silných metafor.

HOT TV se zaměří na adaptace. Formou kinolektorátů a projekcí představíme, jak současná televizní tvorba využívá jiných médií k vlastní sebepropagaci a jak televize jako jiná forma zprostředkování dokáže prohloubit dílo původní.

Virtuální realita zpřístupní galaxii imaginace. VR program se vydává svěží cestou, která je od každodenních online callů na světelné míle vzdálená. Zavedeme vás do vesmírných dálav – realistických i zcela surreálných. Otevřeme světy kosmické, výtvarně jímavé a dadaisticky hravé.

Půlnoční delikatesy představí nejdivočejší a nejdrzejší filmaře z dob zlatých časů videa. Vzdáme hold analogovým speciálním efektům, ambiciózním amatérům i zoufalým plagiátům trháků.

Východní přísliby. Nové tváře i teritoria. Jakutsko, Andrej Končalovskij či Viktor Kosakovskij.
 
Česko/Slovensko
Češi v zahraničí: Karel Reisz. „Režisér, ředitel BFI Southbank a spoluzakladatel hnutí Free Cinema, málokdo jej přitom má za Čecha,” přibližuje dramaturg Jan Jendřejek.
 
FAMU HISTORY: Svobodná léta šedesátá. Juraj Jakubisko, Elo Havetta a Dušan Hanák. Své filmy obohatili nejen dokumentárním zachycením všednosti, ale také vysokou imaginací.
 
Kdo jsou Češi III: Právo na chcípáctví. Při pátrání po důležitých rysech národní povahy se ohlížíme za „devadesátkovým” typem hrdiny.
 
AČFK uvádí
Distribuce. Asociace českých filmových klubů pořádá nejen LFŠ, ale věnuje se i kinodistribuci, do níž přispívá uváděním současných artových snímků. Na Filmovce promítneme vše podstatné z naší stáje.
 
LFŠ uvádí. Diváci Filmovky popáté rozhodnou o nejlepším filmu. Tři námi vybrané filmy, tři projekce a divácká hlasování, jeden vítěz, jehož AČFK vyšle do kin.

P. S.
Místo pro zvláštní a výjimečné tituly, které připomenou ojedinělé tvůrčí úspěchy a pozoruhodné osobnosti.
 
Letní kina
Smetanovy sady: Nesmrtelná Jiřina Bohdanová. Více než sedmdesát let aktivní herecké činnosti. Přesto o sobě sebekriticky říká, že aby podala maximální výkon, potřebovala vedle kvalitního scénáře i přísného režiséra. Aby jí včas připomněl, že svou úlohu nemá hrát „jako Bohdalka”.
 
Kolejní nádvoří: Novinky. V intimním prostoru Kolejního nádvoří se v letním kině po setmění přeneseme do světa strhujících příběhů i úlevného smíchu a prožijeme pravou letní noc.

Divadla
Zdeněk Svěrák se vedle filmu bude věnovat také divadlu. Divadlo Járy Cimrmana uvede inscenaci Záskok, která byla vyprodána během pár dnů. Čtveřice My kluci, co spolu chodíme představí svědomitě nepřipravenou, surrealisticko-absurdní improvizaci. Klevetit se bude u Kaffeeklatsch dívčí trojice Holektiv, divadelního představení s tancem, akrobacií a kávou.
 
Divadlo ve virtuální realitě nabídne Brejlando, které natočilo tři výjimečné inscenace předních českých divadel. Návštěvníci se unikátním způsobem seznámí s divadelní adaptací Ucha Divadla Na Vinohradech, předlohou filmových Vlastníků Divadla VOSTO5 anebo s muzikálem Elefantazie Divadla ABC. 
 
Koncerty
O krásce a zvířeném prachu bude na Kolejním nádvoří zpívat Dan Bárta & Illustratosphere, multiinstrumentalista Marian Friedl představí svůj projekt 11 PODOB LÁSKY, hudbu Antonína Dvořáka přivezou do Hradiště violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou, zazní i worldmusic, folk a jazz. Koncerty se rozezní na Kolejním nádvoří, cimbálky ve Vinném stanu ve Smetanových sadech a DJs budou do noci vyhrávat v klubu Mír.
 
Výstavy
Jak začíná práce na filmové výpravě? Jan Vlček vystaví skici z filmů V síti, Díra u Hanušovic či Zkáza Dejvického divadla. Jak vypadá olympiáda očima fotografů a jak viděl Prahu během karantény přední český fotožurnalista Roman Vondrouš představí Česká tisková kancelář. Připomeneme si momenty i nevšední okamžiky atmosféry Filmovky z let 2011 až 2020 a v kině Hvězda představíme japonský film v autorských výtvarných plakátech.
 
Literární program
Petr Hruška promluví o Janu Balabánovi, programoví ředitelé Filmovky budou číst z hitu Žena filmového kritika. Pavel Klusák nás navede, jak psát o hudbě, a Karel Veselý a Miloš Hroch nastíní, proč zní dnešní populární hudba tak smutně. Číst a performovat se bude na základě nedokončeného scénáře Sedmikrásek II a Veronika Bendová s Markem Šindelkou prozradí, jak odlišné je psát knihu a scénář. Dojde také na oblíbené klání v slam poetry, verše budou střílet mimo jiné tři mistři ČR Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Tim Postovit. 

Dětský program
Divadlo pro nejmenší i divadlo, které nazkouší děti a poslední den Filmovky ho zahrají nejen rodičům. K padesátinám Večerníčku promítneme ty nejlepší z nich a dojde také na projekci výjimečného filmu Mlsné medvědí příběhy. Denně se během dopoledne a odpoledne děti v Dětském/literárním stanu nezastaví v různých dílničkách a ponoří se i do tajů fascinujícího filmového umění. 
 

O Letní filmové škole

Již od roku 1964 je cílem akce rozšiřovat filmový obzor členů filmových klubů a filmových nadšenců (z nichž velkou část tvoří středoškolští a vysokoškolští studenti) a seznamovat je s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech. Po roce 2000 zaznamenala LFŠ výrazný rozvoj – ze semináře primárně zaměřeného na členy filmových klubů se stala druhou největší filmovou akcí na území České republiky, kterou každoročně navštíví tisíce diváků (v posledních letech vždy kolem 5000 návštěvníků).
Zobrazit více

Provozovatel

Asociace českých filmových klubů

Stonky 680
686 01 Uherské Hradiště
Tel.:
+420 720 384 053
Email:
info@acfk.cz
Email:
produkce@acfk.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://lfs.cz/na...
GPS:
49,063894 17,471358
 
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
7.10.
3.1.
Svět středověkých her

Svět středověkých her

Uherské Hradiště, Východní Morava
15.9.
30.1.
Pocta světici

Pocta světici

Staré Město, Východní Morava
5.11.
Strašidelná zahrada

Strašidelná zahrada

Staré Město, Východní Morava
4.7.
5.7.
Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2022

Dny lidí dobré vůle na Velehradu 2022

Velehrad, Východní Morava
Dětská herna Smajlíkov v Uherském Hradišti

Dětská herna Smajlíkov v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Východní Morava
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Uherské Hradiště, Východní Morava
Šifrovací hra Slovácký Banksy

Šifrovací hra Slovácký Banksy

Uherské Hradiště, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Apartmán a penzion Pod kopcem Uherské Hradiště

Apartmán a penzion Pod kopcem Uherské Hradiště

Uherské Hradiště, Východní Morava
Hotel a restaurace Koníček

Hotel a restaurace Koníček

Uherské Hradiště, Východní Morava