27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava proběhne 24. – 29. října 2023. Festival každoročně uvádí více než 200 filmů, nabízí diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program.
Festival je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Diváci opět uvidí více než dvě stovky filmů, řadu z nich ve světové premiéře. Součástí budou tradiční debaty s tvůrci, režisérské kursy či otevřené diskuse s kontroverzními hosty Inspiračního fóra.O festivalu Za dobu své existence se jihlavský festival stal neopomenutelným bodem českého i světového dokumentárního dění. Aktivně se podílí na podpoře i distribuci dokumentárních filmů. Jihlavský festival je spoluzakladatelem a členem prestižního spojení šesti významných evropských dokumentárních festivalů s názvem Doc Alliance. MFDF Ji.hlava během festivalu organizuje také svůj Industry program. V roce 2012 měl úspěšnou premiéru projekt Emerging producers, který propojil talentované evropské producenty s filmovými profesionály.
MFDF Ji.hlava patří mezi největší festivaly autorských dokumentárních filmů v Evropě a významné společensko-kulturní události ČR. Každoročně uvádí více než 200 filmů, diskuze se světovými mysliteli v Inspiračním fóru a pestrý doprovodný program. Navštěvuje jej tisíce fanoušků filmu, filmařů, novinářů a významných osobnosti společenského života z ČR i zahraničí. V roce 2021 se podoba festivalu ustálila na kombinaci fyzického setkání, videopřenosů a online filmů dostupných po skončení festivalu.
Program MFDF Ji.hlava 2023
Program letošního ročníku ji.hlavského festivalu představí výrazné režisérky i podstatná témata současnosti. Výjimečným filmovým zážitkem bude retrospektiva Marguerite Duras, kterou doprovodí několik vzácných hostů, včetně francouzské režisérky Claire Simon. Publikum se může dále těšit na rozšířenou sekci virtuální reality se speciálním fokusem na americkou VR nebo nejnovější český dokument: boj za klima, portrét umělce Jána Mančušky nebo osudy chátrajících olympijských staveb. Nebude chybět ani úplně první retrospektiva dokumentaristy Pavla Kouteckého. Do Ji.hlavy se po osmnácti letech vrátí ikona japonského filmu Naomi Kawase.
Ceněná filmařka získala v roce 2005 v Jihlavě Cenu za přínos kinematografii. Velkou cenu poroty a zlatou kameru si odvezla také z festivalu v Cannes, za svůj první hraný film Suzaku. Tamtéž také dvakrát zasedla v porotě, třeba po boku Stevena Spielberga.
Festivalový program nabídne tradičně i velkou přehlídku aktuálního domácího dokumentu ve sledované soutěžní sekci Česká radost. Na co se letos těšit? Na snímek Jiříkovo vidění režisérky Marty Kovářové, která formou živého deníku zachycuje boj svého otce za klimatickou spravedlnost.
Českému umělci se slovenskými kořeny Jánu Mančuškovi se bude věnovat snímek Chybění režiséra Štěpána Pecha. Konceptualista a kreslíř Mančuška zemřel těsně před svou čtyřicítkou, nicméně za svůj život stihl vytvořit pozoruhodné dílo, které se dočkalo galerijní prezentace po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA.
Na Inspiračním fóru se pak rozeběhnou diskuse o jídle, vodě, vesmíru, umělé inteligenci a komunitách. Po dobu pěti dní přinese pět současných klíčových témat.
Sedmadvacátá Ji.hlava patří hlavně ženám. Témata, jako ženská tělesnost a sexualita, stárnutí, přátelství, porod nebo vyrovnávání se s mateřstvím, sexuální násilí, ale také snaha vymanit se z genderových rolí, procházejí celým programem. Sekce Souhvězdí, která představuje výběr výjimečných snímků z jiných filmových festivalů, uvede takových snímků hned několik. Například Naše tělo, kde se režisérka Claire Simon vypořádává s ženstvím a přelomovými fázemi života, od porodu přes diagnózu zhoubné nemoci až třeba po změnu pohlaví. Simon, která se s kamerou vydala na gynekologické oddělení pařížské kliniky Tenon, přijede film představit do Ji.hlavy osobně.
Ekologicky šetrný festival
• MFDF má svojí ekologickou ombudsmanku, která se snaží zaopatřit sociální, environmentální i ekonomickou udržitelnost
• Catering festivalu je vegetariánský a suroviny pochází od lokálních dodavatelů (vč. Piva a whiskey)
• Omezují počet tiskovin a hledají pro ně alternativy, když už tisknou, tak na recyklovaný a recyklovatelný papír
• Účastníci mohou použít akreditační karty z minulých ročníků, aby snížily produkci karet
• Snižují objem osobní individuální dopravy, hosté festivalu i štáb nejvíce používají MHD, zajistili MHD ppro účastníky zdarma a sdílená kola
• Každý rok sází jeden nový strom (během 23. ročníku festivalu založili nový sad)
• Snižují počet odpadu, stánkaře motivují k omezení jednorázových obalů, třídění zbytků jídla
• Používají vratné kelímky