Úvod > Aktuality > Kostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy
Památky

Kostely v Brně vystavují o Vánocích historické betlémy

  • Vydáno22. prosince 2023
V třiceti chrámech moravské metropole a jejím okolí můžete obdivovat historické betlémy z církevních sbírek. K dalšímu ročníku Křesťanských Vánoc s řadou bohoslužeb i koncertů vydává brněnské biskupství brožuru se seznamem betlémů v Brně. Lidem pomohou s orientací také velké poutače s vánoční kometou, které označují kostely, jež se do akce zapojily.
Betlémy BrnoStejně jako v předchozích letech se v akci Historické betlémy v centru Brna představí obyvatelům a návštěvníkům jihomoravské metropole brněnské betlémy. Pro tuto příležitost je připravena brožura informující o historii jednotlivých betlémů, kterou návštěvníci získají v každém z uvedených kostelů. Brožura obsahuje navíc časový přehled, kdy jsou jednotlivé kostely k návštěvě betléma otevřeny.

Betlémy jsou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly objevit 6. ledna 2023.
 

Rekordy a kuriozity brněnských betlémů

BetlémNejvětší betlém najdete v minoritském kostel svatých Janů - má téměř 20 metrů dlouhý podstavec a figury z lipového dřeva jsou až jeden metr vysoké. Unikátem je také betlém v Brně-Komíně.

S postavou sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka je spojen i další betlém, který zájemci naleznou v kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně. Jedinečný je nejen díky svému autorovi, ale především vzhledem rolníků a pastýřů, kteří přinášejí dary k jesličkám. Jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu obyvatel původně žijících ve čtvrti Komín, Žabovřesky a Jundrov. V devadesátých letech bylo několik figur z kostela odcizeno, později ale byly postavy nalezeny v držení sběratele a do betléma vráceny.

katedrála BrnoK nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali farníci. Letos je však kvůli rekonstrukci kostel zavřený. Navštívit však můžete betlém v katedrále sv. Petra a Pavla. Jeho tvůrce pan Heřman Kotrba začal s vyřezáváním v pohnutých dobách v roce 1950. V tomto roce byl brněnským biskupem Mons. dr. Karel Skoupý a farářem zdejší farnosti P. Josef Navrkal, který tento počin všemožně podporoval jak finančně, tak neustálým povzbuzováním a velkým zájmem o nově vznikající dílo. Heřman Kotrba vyřezával svůj betlém s velkou chutí a dokončil ho v roce 1953. Betlém je vyřezán z několika monobloků lipového dřeva a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale v několika skulpturách sdružených postav.
 

Dva betlémy, dvě svaté rodiny

BetlémV kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích se nacházejí betlémy dva. Jeden je dřevěný a jeho autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres. Druhý, mladší betlém tvoří jej 1 215 figurek z perníku a pyšní se zápisem v české knize rekordů. Na Moravském náměstí v kostele sv. Tomáše zase najdete betlém, jehož autorkou je sochařka Jánská a který se pyšní další vzácností, totiž hned dvěma svatými rodinami.

Betlémy zůstanou v kostelech většinou do 2. února, kdy si křesťané připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. V některých kostelech doplní 6. ledna do betlémů ještě figury Tří králů.
 

Seznam brněnských kostelů, kam se za betlémy vydat

  • betlém z Líšněkatedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21)
  • kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)
  • kostel sv. Janů (Minoritská 1)
  • kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
  • kostel sv. Tomáše (Lidická 1981/6)
  • Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické (Lidická 79)
  • Kaple Ducha svatého v Radiu Proglas (Olomoucká 7)
  • kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže (Kapucínské náměstí)
  • betlém brno Slatinamodlitebna Sboru Církve bratrské (Kounicova 15)
  • modlitebna Bratrské jednoty baptistů (Smetanova 20)
  • kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
  • středisko Archa (Brno-Bystrc)
  • kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice)
  • kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice)
  • kostel sv. Vavřince (Brno-Komín)
  • kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
  • kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň)
  • betlém letohrádek BrnoBrno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
  • kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
  • Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
  • kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
  • kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
  • kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
  • kostel sv. Cyrila a Metoděje (Brno-Židenice)
Kostel sv. Michala v Brně

Kostel sv. Michala v Brně

Římskokatolický kostel svatého Michaela archanděla v brněnské městské části Brno-střed se nachází na Dominikánském náměstí vedle Nové radnice. Pro veřejnost kostel není přístupný s výjimkou pravidelných bohoslužeb.

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Petrov Brno – Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Nahlédnout do románsko-gotické krypty či se rozhlédnout na město Brno můžete na Petrově v chrámu sv. Petra a Pavla v Brně. V chrámu je také otevřena trvalá expozice s názvem Klenotnice katedrály, kde se nacházejí bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další církevní předměty.

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel sv. Jakuba v Brně – kostel uzavřen kvůli rekonstrukci

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Kostel sv. Tomáše v Brně – dominanta Moravského náměstí

Římskokatolický kostel Zvěstování Panny Marie a svatého Tomáše apoštola, známý jako kostel svatého Tomáše, se nachází v městské části Brno-střed na Moravském náměstí. Jeho počátky sahají do 14. století. Kostel byl během staletí mnohokrát přestavován. Současná barokní podoba je ze 17. století.

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně – Zábrdovicích

Někdejší konventní premonstrátský chrám v Zábrdovicích, zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie, patří mezi nejhodnotnější raně barokní chrámové stavby v Brně.

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

Starobrněnský klášter založila jako klášter cisterciaček roku 1323 česká a polská královna vdova Eliška Rejčka, jež je zde pochována se svým přítelem moravským zemským hejtmanem Jindřichem z Lipé. Ke klášteru přiléhá také u bazilika Nanebevzetí Panny Marie.

Betlémský kostel Brno

Betlémský kostel Brno

Kostel byl postaven českým reformovaným sborem pod vedením faráře Václava Pokorného v roce 1895. Na jeho průčelí je možno číst první český nápis na veřejné budově v Brně, který zní: My kážeme Krista. Dnes slouží Českobratrské církvi evangelické.

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka v Brně – za hranicí času: uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Kapucínská hrobka na Kapucínském náměstí v Brně prochází nutnou rekonstrukcí kvůli vlhkosti, otevřít by se měla v květnu 2024.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda