Rozmanité varianty betlémů představují brněnské kostely, kde objevíte díla vytvořená mistrnými řezbáři i ta složená z figurek, které darovali jednotliví farníci. Zájemci mohou navštívit betlémy v kostelích a modlitebnách v moravské metropoli a jejím okolí.
Betlémy jsou k vidění nejčastěji
od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy
Tří králů by se pak měly podle tradice připojit k procesí mířícímu do Betléma
6. ledna.
Výběr brněnských kostelů a jejich betlémů
Kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie na Křenové (Křenová 99/21)
Betlém najdete vzadu mezi vchody do kostela, je starý cca 100 let, velikost figurek od 26-33 cm. Později byly k betlému zhotoveny ještě další sádrové figurky pastýřů a ovečky. Možnost návštěvy:
- 24. 12. 15:00–16:00
- 25. 12. 08:00–12:00
- 26. 12. 08:00–12:00
Kostel sv. Augustina (nám. Míru 7)
Betlém byl pořízen jako součást nově postaveného kostela v roce 1935. Autor není znám. Postavy Svaté rodiny, pastýřů a králů byly vyrobeny ze sádry a měří 55 cm. Během času byl betlém rozšířen o dva anděly a postavičky přinášející dary Jezulátku. Tyto figurky jsou menší, měří 33 cm. V roce 2006 byla k betlému vyrobena pokladnička, jako figurka černouška, který za příspěvek poděkuje kývnutím hlavy. Příspěvek je určen na projekt adopce na dálku. Farnost sv. Augustina podporuje dlouhá léta několik dětí v Indii. Možnost návštěvy:
Betlém u minoritů začal vznikat brzo po 2. světové válce. Na žádost P. Škrdlíka vyřezal brněnský sochař a řezbář Jaroslav Vaněk v roce 1946 jesličky (byly bohužel odcizeny). V dalším roce přibyla socha Panny Marie a svatého Josefa a v roce 1948 byla vyřezána stáj a základní sestava kolem jesliček. V roce 1949 přibyl první ze Tří králů a pan Vaněk postupně vyřezával další figurky, mezi nimiž se objevují i postavy dvou chlapců, ve kterých řezbář znázornil své syny. Zvláštností betlému je figurka P. Škrdlíka, díky jehož podpoře a dlouholeté spolupráci s panem Vaňkem mohl tento betlém vzniknout. Betlém má takřka 20 metrů dlouhý podstavec, na jeho ohradě jsou reliéfy navštívení, obřezání, obětování a útěk do Egypta. Figury jsou z lipového dřeva, o velikosti 0,5 – 1 m, poslední z nich přibyla roku 1990 před autorovou smrtí a představuje sv. Anežku Českou. V roce 2012 betlém zrestauroval pan Zdeněk Mayer.
Možnost návštěvy:
- 24. 12. 09:00–01:30
- 25. 12. 07:30–19:00
- 26. 12. 09:00–19:00
- 27. 12.–30. 12. 09:00–17:00
- 31. 12. 09:00–17:00
- 1. 1. 09:00–19:00
- 2. 1.–2. 2. 09:00–17:00
O hlavních vánočních svátcích 25. a 26.12. je kostel s betlémem otevřen vždy odpoledne od 14 hodin, prohlídku je třeba ukončit před začátkem večerní bohoslužby. Potom, po celé vánoční období (do neděle po 6. lednu) je možnost prohlídky betléma i kostela cca hodinu před začátkem každé bohoslužby. Betlém navrhla kolem r. 1950 sochařka Jánská. Figury vyřezané v dílně bratří Kotrbů bývají uspořádány s ohledem na perspektivu. Zvláštností tohoto betléma je existence dvou souborů Svaté Rodiny. Druhý soubor Svaté rodiny je do betléma instalován spolu se třemi králi vždy až těsně před slavností Zjevení Páně (6. 1.). Možnost návštěvy
- 25. 12. 14:00–21:00
- 26. 12. 14:00–20:00
- 27. 12. 15:00–20:00
- 28. 12. 15:00–21:00
- 29.–30. 12. 16:00–20:00
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Brno-Husovice)
Betlém v husovickém kostele byl zakoupen před několika lety místními věřícími. Středem je samozřejmě Svatá rodina, k ní putují postavy pastýřů s ovečkami. Nechybí ani prostí vesničané. Figurky jsou z plastické hmoty z Itálie. Velikost figurek je 20-30 cm, zvlášť povedení jsou mudrci. Betlém má své místo v zadní části kostela vpravo. Možnost prohlídky betléma:
- 24. 12. 15:30–16:00
- 25. 12. 09:30–10:00
- 26. 12. 17:30–18:00
Kaple Svaté Rodiny (Brno-Kohoutovice)
Kohoutovický betlém byl pořízen k vánočním svátkům v roce 1953. Je to původní betlém ze Žebětína, který koupil K. Vížďa ve Vídni již v roce 1894. Pro Kohoutovice ho opravil pan František Daler a doplnil ze dvou jiných betlémů, o jejichž původu nic nevíme. Velikost figurek je asi 8 cm, zvlášť povedené jsou ovečky. Betlém má své místo pod sochou Svaté Rodiny. Betlém je možné navštívit půl hodiny před a po mších svatých sloužených v kapli Svaté rodiny. Historický betlém v kapli si můžete prohlédnout:
- 24. 12. 11:00–12:00, 17:00–17:30
- 25.–26. 12. 11:30–12:00
Kostel sv. Jiljí (Brno-Líšeň)
Betlém v líšeňském kostele sv. Jiljí pochází z roku 2007 a bývá umístěn pod hlavním oltářem v lodi kostela. Jeho autorem je známý brněnský sochař, řezbář a restaurátor Jiří Netík. Postavy v jeho betlémech se vyznačují precizně vypracovanými detaily výrazů obličeje, anatomickými detaily a drapériemi. To vše vypovídá o dokonale zvládnutém řemesle.Možnost prohlídky betléma je
- 24. 12. 21:00–22:00
- 25. 12. 09:00–10:00
- 26. 12., 28. 12. 09:00–10:00
- 31. 12. 15:00–16:00
- 1., 4. 1., 11. 1. 09:00–10:00
Seznam dalších brněnských kostelů, kde tradičně na Vánoce bývají betlémy
- katedrála sv. Petra a Pavla (Petrov 9)
- kostel sv. Jakuba (Jakubské náměstí)
- kostel sv. Michala (Dominikánské náměstí)
- Blahoslavův dům Českobratrské církve evangelické
- kapucínský kostel Nalezení sv. Kříže
- modlitebna Sboru Církve bratrské, Kounicova
- řeckokatolický chrám sv. Josefa
- kaple sv. Kateřiny Sienské a sv. Václava (Brno-Dolní Heršpice)
- kostel sv. Jana Křtitele a sv. Jana Evangelisty (Brno-Bystrc)
- středisko Archa (Brno-Bystrc)
- kostel sv. Klementa Marie Hofbauera (Brno-Horní Heršpice)
- kostel sv. Jiljí (Brno-Komárov)
- kostel Nejsvětější Trojice (Brno-Královo Pole)
- salesiánské středisko (Brno-Líšeň)
- kostel sv. Václava (Brno-Obřany)
- kostel Povýšení sv. Kříže (Brno-Slatina)
- Brno-Staré Brno (bazilika Nanebevzetí Panny Marie)
- kostel sv. Jana Nepomuckého (Brno-Starý Lískovec)
- Husův sbor Církve československé husitské (Brno-Tuřany)
- kostel Zvěstování Panny Marie (Brno-Tuřany)
- kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů (Brno-Žabovřesky)
- kostel svatého Bartoloměje (Brno-Žebětín)
- Chrám Spasitele, CČSH (Brno-Židenice)
Objevte historické betlémy v kostelech Brna, unikátní řezbářská díla a tradiční vánoční atmosféru. Tipy, kdy a kde betlémy navštívit.
Historické betlémy můžete navštívit v různých kostelích a modlitebnách v Brně a jeho okolí, například v kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie, kostele sv. Augustina, kostele sv. Janů, kostele sv. Tomáše, kostele Nejsvětějšího Srdce Páně, kapli Svaté Rodiny nebo v kostele sv. Jiljí.
Betlémy jsou v brněnských kostelech k vidění nejčastěji od Štědrého dne, přičemž některé figurky, jako Jezulátko, se do jesliček dávají až během půlnoční mše.
Betlém v kostele sv. Janů je známý dlouhým podstavcem se sochami z lipového dřeva, reliéfy biblických událostí a figurkou P. Škrdlíka, který pomáhal jeho vzniku.
Betlém v kostele sv. Jiljí vytvořil brněnský sochař Jiří Netík. Je výjimečný precizně propracovanými detaily obličejů a anatomickými prvky.
V betlému v kostele sv. Tomáše najdete dva soubory Svaté Rodiny, přičemž druhý se instaluje spolu s Třemi králi před slavností Zjevení Páně.
Figurky v brněnských betlémech jsou vyrobeny z lipového dřeva, sádry nebo plastické hmoty a jejich velikost se pohybuje od 8 cm do 1 metru.
Betlém v tomto kostele můžete navštívit 24. 12. od 15:00-16:00, 25. 12. a 26. 12. od 08:00-12:00.
Betlém byl pořízen v roce 1953 a jedná se o původní betlém ze Žebětína z roku 1894, který byl opraven a rozšířen o další části, jeho figurky měří asi 8 cm.
Podle tradice se postavy Tří králů připojují k betlémům 6. ledna při slavnosti Zjevení Páně.
Betlémy bývají také v katedrále sv. Petra a Pavla, kostele sv. Jakuba, kostele sv. Michala, kapucínském kostele Nalezení sv. Kříže a v dalších uvedených kostelích v Brně a okolí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.