Úvod > Aktuality > Komplex Sázavského kláštera prošel obnovou, požehná mu kardinál Duka
Komplex Sázavského kláštera prošel obnovou, požehná mu kardinál Duka
"> "> "> ">
Památky

Komplex Sázavského kláštera prošel obnovou, požehná mu kardinál Duka

Vydáno 19. června 2021
Celé dva dlouhé roky trvala kompletní rekonstrukce klášterního areálu na Sázavě. Vše se podařilo dokončit a místo se opět otevírá k modlitbě i zastavení. Prvním z takových počinů bude slavnostní požehnání Sázavského kláštera, které proběhne již tuto neděli 20. června 2021, z úst pražského arcibiskupa Dominika Duky.
klášter SázavaRekonstrukce Sázavského kláštera byla rozsáhlým a komplikovaným podnikem. Trvala dva roky a jejím stěžejním bodem se stala komplexní památková obnova kostela sv. Prokopa. Díky restaurátorům nyní dojde ke zpřístupnění veřejnosti doposud „zapovězených“ prostor, tzv. zimní kaple a severní empory. Kromě kostela se renovace týkala také torza gotického trojlodí s věží a fary a součástí projektu byla rovněž revitalizace zahrady mezi těmito budovami.

V rámci dokončení rekonstrukce proběhne v neděli 20. června 2021 slavnostní požehnání obnoveného Svatoprokopského poutního areálu na Sázavě. Požehnání obnoveného kláíšterního kolplexu proběhne v 10:30 hodin v kostele sv. Prokopa. Liturgii povede a požehnání vykoná arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP.
 

Nový lustr, opravené varhany a legendární obraz

klášter SázavaMimo samotných staveb došlo také na rekonstrukci varhan a do krypty pod kostelem byl namontován unikátní více než sto kilogramů vážící lustr ze sklárny v Novém Boru. Kruhové svítidlo ze skla a ocelových prvků zdobí staroslověnské litery, které se na Sázavě našly. Opravou a renovací prošel i 15metrový oltář, který nyní září novotou.
 
A zvláštní je i zdejší legendami opředený obraz sv. Prokopa. Běžně má vyobrazený světec na malbě oči zavřené. Občas se ale stane, že na některé poutníky „mrkne“. Nejstarší záznamy o tom, že světec otevřel oči, pocházejí už z poloviny 17. století (a někteří z těch, kteří tento zážitek prodělali nebyli ani aktivní věřící). Samotný obraz byl vytvořen kolem roku 1600.
 

Třetí nejstarší mužský klášter v Čechách

Sázava klášterTřetí nejstarší mužský klášter v Čechách se nachází v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. Časem kolem sebe shromáždil komunitu poustevníků, která se kolem roku 1032 díky přemyslovským knížatům Oldřichovi a jeho synovi Břetislavovi proměnila v benediktinský klášter. Prvotní budovy řeholníci vybudovali ze dřeva, románská kamenná svatyně vyrůstala od konce 11. století.

Zvláštností kláštera byla po celé 11. století slovanská liturgie. Klášter tak navázal na někdejší dědictví věrozvěstů Velké Moravy sv. Cyrila a sv. Metoděje. Slovanští benediktini v Sázavě vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení.
Sázavský klášter – Hradozámecká noc aneb večer a noc u sv. Prokopa

31.7.
Sázavský klášter – Hradozámecká noc aneb večer a noc u sv. Prokopa

Připravujeme pro vás volný, pro děti i tak trochu dobrodružný program v interiérech bývalého klášterního obydlí s možná trochou jemné hudby s nasvětlenými částmi a s pátrací hrou.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Další aktuality