Úvod > Aktuality > Komplex Sázavského kláštera prošel obnovou, požehná mu kardinál Duka
Památky

Komplex Sázavského kláštera prošel obnovou, požehná mu kardinál Duka

  • Vydáno19. června 2021
Celé dva dlouhé roky trvala kompletní rekonstrukce klášterního areálu na Sázavě. Vše se podařilo dokončit a místo se opět otevírá k modlitbě i zastavení. Prvním z takových počinů bude slavnostní požehnání Sázavského kláštera, které proběhne již tuto neděli 20. června 2021, z úst pražského arcibiskupa Dominika Duky.
klášter SázavaRekonstrukce Sázavského kláštera byla rozsáhlým a komplikovaným podnikem. Trvala dva roky a jejím stěžejním bodem se stala komplexní památková obnova kostela sv. Prokopa. Díky restaurátorům nyní dojde ke zpřístupnění veřejnosti doposud „zapovězených“ prostor, tzv. zimní kaple a severní empory. Kromě kostela se renovace týkala také torza gotického trojlodí s věží a fary a součástí projektu byla rovněž revitalizace zahrady mezi těmito budovami.

V rámci dokončení rekonstrukce proběhne v neděli 20. června 2021 slavnostní požehnání obnoveného Svatoprokopského poutního areálu na Sázavě. Požehnání obnoveného kláíšterního kolplexu proběhne v 10:30 hodin v kostele sv. Prokopa. Liturgii povede a požehnání vykoná arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP.
 

Nový lustr, opravené varhany a legendární obraz

klášter SázavaMimo samotných staveb došlo také na rekonstrukci varhan a do krypty pod kostelem byl namontován unikátní více než sto kilogramů vážící lustr ze sklárny v Novém Boru. Kruhové svítidlo ze skla a ocelových prvků zdobí staroslověnské litery, které se na Sázavě našly. Opravou a renovací prošel i 15metrový oltář, který nyní září novotou.
 
A zvláštní je i zdejší legendami opředený obraz sv. Prokopa. Běžně má vyobrazený světec na malbě oči zavřené. Občas se ale stane, že na některé poutníky „mrkne“. Nejstarší záznamy o tom, že světec otevřel oči, pocházejí už z poloviny 17. století (a někteří z těch, kteří tento zážitek prodělali nebyli ani aktivní věřící). Samotný obraz byl vytvořen kolem roku 1600.
 

Třetí nejstarší mužský klášter v Čechách

Sázava klášterTřetí nejstarší mužský klášter v Čechách se nachází v místě, kde se na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou usadil poustevník jménem Prokop. Časem kolem sebe shromáždil komunitu poustevníků, která se kolem roku 1032 díky přemyslovským knížatům Oldřichovi a jeho synovi Břetislavovi proměnila v benediktinský klášter. Prvotní budovy řeholníci vybudovali ze dřeva, románská kamenná svatyně vyrůstala od konce 11. století.

Zvláštností kláštera byla po celé 11. století slovanská liturgie. Klášter tak navázal na někdejší dědictví věrozvěstů Velké Moravy sv. Cyrila a sv. Metoděje. Slovanští benediktini v Sázavě vytvořili řadu významných slovanských písemných památek. Klášter proslul i jako místo, kde chudí a nemocní nacházeli zastání a uzdravení.
Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na 25. a 26. březen 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Pověsit je málo, Špatně utajený zločin, Miluju tě k smrti anebo Důvěrná zpráva ze San Franciska: to je výběr nejznámějších knížek Zdeňka Jarchovského (* 1952). V roce 2018 ke kriminálním příběhům a detektivkám přibyl nový román. Název Štěchovická stěna jasně prozrazuje, kudy se tentokrát budeme s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem toulat Českem mezi řádky.
Středočeský kraj | Zážitky

Velikonoce: Jak si ozdobit tu nejkrásnější kraslici?

Rok se s rokem sešel a před námi jsou opět Velikonoce. V dnešní době najdeme spoustu moderních metod a technik, jak vejce nabarvit. Vyzkoušejte s námi klasické techniky zdobení vajíček: batikování, voskový reliéf, zdobení slámou anebo jednodušší obtisky.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Křivoklát láká k předjarnímu výletu

Oblíbený středočeský hrad Křivoklát je během března všem zájemcům o historii otevřen vždy v sobotu a neděli od 12:00 do 14:00 hodin. Vychutnejte si procházky po místech kudy vedly kroky králů a skutečných velikánů historie po více než 900 let a pozorně se dívejte, možná se s některými z nich i setkáte...
Středočeský kraj | Památky