ÚvodAktualityKde v Česku strávit aktivní dovolenou nejen na kole? Tipy ze soutěže DestinaCZe 2018

Kde v Česku strávit aktivní dovolenou nejen na kole? Tipy ze soutěže DestinaCZe 2018

  • 29. května 2018
Neseďte doma a vyrazte za zážitky. Slunné dny vybízí k pěším i cyklistickým výletům. Soutěž DestinaCZe 2018 vám přináší inspiraci na dobrodružné cesty, při kterých se rozhodně nebudete nudit. V kategorii „Česko jede“ dejte hlas místu, které vás uhrane nejvíc. Je z čeho vybírat.
Stezka podél Lužnice (dálková pěší trasa)
K jednodenním vycházkám i vícedennímu putování vybízí Stezka podél Lužnice, která spojuje Česko a Rakousko. Projít se dá od pramene až k ústí řeky. Celkem 230 km tras lemuje Lužnici tak dokonale, že není úsek, který by vás na chvíli přestal bavit.


Vydejte se od pramene řeky Lužnice na česko-rakouských hranicích do Rakouska, zpět do Česka a potom až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou. Dálková turistická trasa začíná u Karlstiftu a končí pod Bechyní. Vychutnáte si výhledy na četné zákruty, peřeje, splavy i staré mlýny. 
 
Stezka podél Lužnice umožňuje návštěvníkům poznat historická města jako Třeboň a Tábor. Cesta lze propojit s návštěvou hradů, zámků i zřícenin. Procházet se budete po hrázích jihočeských rybníků, po břehu pískovny ve Vlkově, lesy, lučními cestami i mezi památnými duby na Novořecké hrázi. Poznáte tu místa spojená se jménem slavné české pěvkyně Emy Destinové.
 
K dispozici jsou různě obtížné trasy od krátkých rodinných vycházek po téměř třicetikilometrové celodenní výlety. Celkem 4 úseky kličkují Novohradskými horami, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou. Celý horní tok řeky je přitom část CHKO Třeboňsko, která náleží do systému biosférických rezervací UNESCO.
 
Na vytvoření moderní dálkové pěší turistické trasy podél Lužnice se významně podílel Klub českých turistů. Nemusíte se tak bát, že byste se na výletě ztratili.
 
Cyklostezka Ohře
Šlápněte do pedálů a objevte malebné údolí řeky Ohře od hranice s Německem až po soutok s řekou Labe v Litoměřicích. Cyklostezka Ohře měří 230 km a vede přes velké množství kulturních a přírodních památek. Trasa skýtá různé úrovně náročnosti a ideální cestu si tak vyberou všechny kategorie cyklistů včetně rodin s malými dětmi. Díky kvalitnímu asfaltovému povrchu v některých místech se stala také vyhledávaným cílem bruslařů. Cyklostezka Ohře prochází několika krásnými městy jako historický Cheb, Loket, kde vás ohromí stejnojmenný majestátní hrad nebo Kadaň, kterou zdobí nebývalé množství měšťanských domů, církevních staveb i zbytků středověkého opevnění.
 
Zastávkou při vašich cyklotoulkách může být i zámek Mostov s jedinečně zachovalým souborem patnácti kachlových kamen nebo centrum královského města Žatce s Chrámem Chmele a Piva a s unikátní vyhlídkovou věží.
 
Nádherná příroda vám učaruje. Pojedete kolem lesů, skalních útvarů i chráněných lip. Pokud si výlet v sedle chcete protáhnout, v Litoměřicích se můžete napojit na Labskou stezku a z té následně na krušnohorskou magistrálu nebo cyklostezku Ploučnice. 
 
Singltrek pod Smrkem
Bajkerky a bajkeři, kteří si chtějí opravdu užít jízdu na lesních trailech, míří za sítí úzkých stezek pod horu Smrk v Jizerských horách. Singltrek pod Smrkem je první areál pro terénní cyklistiku značky Singltrek v České republice. Projektoval ho uznávaný velšský designér stezek Dafydd Davis.
 
Aktuálně tu najdete trasy v celkové délce přes 80 kilometrů, a to ve 4 stupních obtížnosti. Intenzivní zážitky si tak odnesou zkušení terénní cyklisté i rodiny s malými dětmi.
 
Setkávají se tu sportovní nadšenci. Nástupní místo Singltreku pod Smrkem je v Novém Městě pod Smrkem. Zúčastnit se můžete výukových kempů nebo třeba teambuildingu. Připravte si horské kolo, helmu a vyrazte za zábavou.
 
Jak soutěžit?
Ať už se vám líbí kterýkoliv z těchto výletů, nezapomeňte pro něj hlasovat na webu ceskozemepribehu.cz/destinacze.  Vyberte nejlepší DestinaCZi 2018 a vyhrajte skvělé ceny.
 

Další aktuality

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: festivaly jídla a gastronomické slavnosti 2024

Mát rádi dobré jídlo a pití? My také, a navíc právě pro vás máme tipy na food festivaly ze všech krajů České republiky. Užijte si s rodinou a přáteli báječné gastronomické akce pod širým nebem. Dopřejte si českou klasiku, zahraniční laskominy i jídla z neobvyklých surovin, a zažijte ono pověstné „nebe v hubě“. Portál Kudy z nudy vám přeje skvostné gurmánské zážitky a dobrou chuť!
Gurmánská turistika

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Památky

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jaroslava Marvana

Policejní rada Vacátko, nerudný revizor Anděl nebo purkrabí z muzikálu Noc na Karlštejně: to jsou tři z nezapomenutelných rolí herce Jaroslava Marvana (1901–1974). Za padesát let natočil přes dvě stě filmů, diváci ho znali i z Vinohradského divadla a činohry Národního divadla.
Památky

Věda a historie není nuda: nové vyhlídky a místa, která změnil kůrovec

Kůrovcová kalamita, kůrovec aneb lýkožrout smrkový, lesní cesty rozryté těžkými stroji a obrovské skládky dřeva: to je něco, s čím se v posledních letech seznámil každý cestovatel. Kalamita je ale už na ústupu a postižená místa se znovu začínají zelenat. Někde dokonce „díky“ kůrovcové kalamitě objevujeme výhledy a zajímavosti, které zůstávaly našim očím skryté. Kde?
Příroda

Udělejte si výlet k nejbizarnějším skalním útvarům

Patříte k milovníkům výletů do přírody? Pak vás určitě potěší tipy za bizarními skalními útvary. Kokořínské pokličky nebo Čertovy hlavy asi znáte, ale víte, kde hledat Sedm chlebů, kamenné sfingy, Sloní skály nebo Napoleonovu hlavu? Tipy na tato a další místa vám přináší portál Kudy z nudy.
Příroda

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
Letní sporty

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den koní na Edenu 2024, (H)Radovánky na hradu Malenovice 2024, O Pohár hraběte Chotka – závod autoveteránů na zámku Velké Březno, Roštejnský hodokvas, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky