ÚvodAktualityJihočeské památky lákají na pestrou sezónu 2015
Památky

Jihočeské památky lákají na pestrou sezónu 2015

  • 27. března 2015
Poslední březnový víkend otevře v předstihu své brány většina jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu. Návštěvníci si budou moci během letošní sezóny vychutnat nejen oblíbené tradiční kulturní akce, ale čekají je novinky v expozicích, připomínky významných výročí i Velká hradozámecká inventura v rámci projektu Po stopách šlechtických rodů. Pokračovat bude i oblíbený věrnostní program Klíč k památkám.
Během víkendu 28. a 29. března 2015 přivítají po zimě své první návštěvníky zámky Dačice, Hluboká, Jindřichův Hradec a Třeboň a hrady Landštejn, Nové Hrady, Rožmberk a Zvíkov. V den oficiálního začátku návštěvnické sezóny, ve středu 1. 4. 2015, zpřístupní své stálé expozice klášter Zlatá Koruna a hrad a zámek Český Krumlov.

Mimořádně bude letos v tento den poprvé otevřen i zámek Kratochvíle, který ale další návštěvníky uvítá až o následující sobotě 4. dubna 2015. Během velikonočního víkendu 4. až 6. dubna 2015 zahájí novou sezónu zbývající dva zámky – Červená Lhota a Vimperk.
 

Zámecké novinky v jižních Čechách

Lákavou novinku v expozicích chystá pro návštěvníky hrad a zámek v Českém Krumlově. Od května bude v areálu prvního zámeckého nádvoří zpřístupněna Kovárna. Zájemci si přijdou na své nejen díky vystaveným exponátům, ale uvidí v akci i samotného kováře. Další turistické lákadlo v areálu krumlovského zámku  se veřejnosti otevře v druhé polovině návštěvnické sezóny. Jedná se o Konírnu na pátém nádvoří. Kromě vystavených autentických a zrestaurovaných sedel, ohlávek, uzd a dalších součástí jezdecké výstroje zaujme pozornost šestispřeží běloušů táhnoucí unikátní Schwarzenberský kočár z doby kolem roku 1740.

Svou první návštěvnickou sezónu pod správou Národního památkového ústavu zažije zámek Vimperk. Od 4. dubna bude v provozu zámecké muzeum se stávající expozicí a v nabídce budou také dva prohlídkové okruhy zámku. V rámci prohlídky horního zámku bude zaměřena pozornost na stavebně historický průzkum objektu od 13. do 20. století. Druhý prohlídkový okruh zahrnující dolní zámek se bude věnovat především stratigrafickým průzkumům a technologiím nástěnného malířství s důrazem na metodu fresco-secco, součástí bude i prohlídka zahrady a saly terreny.
 

Zámky oslaví významná výročí

V roce 2015 uplyne přesně 550 let od první písemné zmínky o zámku Červená Lhota. V rámci tohoto výročí proběhnou mimořádné prohlídky běžně nepřístupných prostor přízemí a sklepů, které jsou dokladem nejstarší stavební etapy někdejší tvrze. Návštěvníci budou moci zavítat do provozních prostor správy zámku (kancelář, zasedací místnost, inspekční pokoj, personální kuchyňka atd.), uvedeni budou také do služebních bytů současných zaměstnanců a do nejstarší části sklepení. Seznámí se tak s pozoruhodným stavebním vývojem zdejšího zámku a nahlédnou do současného provozního zákulisí. Výročí první zmínky bude věnována i Hradozámecká noc pořádaná dne 29. 8. 2015.
 
Zámek Třeboň oslaví v tomto roce 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu, jehož prvním zakoupeným majetkem v Království českém bylo právě panství Třeboň. Jeho památce bude věnována nejen tradiční výstava květů amarylis s letošním názvem Amarylis v proutí (11. – 19. dubna), ale též červencový koncert skupiny Fénix ve Schwarzenberské hrobce (5. července). Přímo v den 400. výročí Schwarzenbergových narozenin v neděli 20. září se uskuteční pod širým nebem před Schwarzenberskou hrobkou zádušní mše.
 
Šest století letos uplyne od další významné události, která v důsledku změnila dějiny Evropy – od kostnického koncilu a upálení mistra Jana Husa 6. července 1415. Národní památkový ústav bude pod názvem Památka Jana Husa připomínat život, myšlenky a dílo mistra Jana Husa, jeho životní cestu a kulturu i každodenní život té doby mimo jiné i na hradě Landštejn. Během letní sezóny se zájemci v rámci speciálního výkladu orientovaného na archeologii, opevnění a zapálení hradu zastaví na místech, kde bylo nalezeno nejvíce militárií z doby obléhání hradu husity.
 
Rok 2015 také připomene 200 let od konání Vídeňského kongresu, jehož hlavním úkolem bylo po napoleonských válkách nastolit mír a zajistit Evropě i světu dlouhodobou politickou stabilitu. K celorepublikovému tématu Národního památkového ústavu nazvanému Metternich, Napoleon a život v empíru se připojí také zámek v Dačicích. Prostřednictvím speciálních kastelánských prohlídek se zaměří na neoklasicistní architekturu dačického zámku. Dobou konce napoleonských válek se bude inspirovat také pro tvorbu květinových aranžmá, jež budou dačický zámek zdobit pod názvem Kytice pro Lotte (4. – 11. září). Název výstavy odkazuje na láskyplný vztah barona Karla von Dalberg a jeho manželky Charlotty, kteří přijeli do Dačic v desátých letech 19. století z Porýní, aby zde nalezli nový domov.
Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže Památky

Hrad Rožmberk – prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezony 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran Památky

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok Památky

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií Památky

Nový zámek v Dačicích – zámek s muzeem a galerií

Město Dačice leží na cestě mezi Telčí a Slavonicemi, pokud pojedete kolem, nezapomeňte navštívit zdejší "Nový zámek". Nenápadná klasicistní fasáda ukrývá nádherně zdobené interiéry, zařízené do podoby, jakou měly na počátku 20. století. V zámku sídlí také Městské muzeum a galerie.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku Památky

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou Památky

Starý zámek v Dačicích se sgrafitovou výzdobou

Na severním konci Palackého náměstí se nachází krásný městský renesanční palác který je zdobený sgrafitovým kvádrováním. Dříve byl nazývaný „panské obydlí", první ze dvou dačických zámků.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj