Úvod > Aktuality > Jak to bylo s rukopisy? Prozradí to Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem
Jak to bylo s rukopisy? Prozradí to Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem
">
Kultura

Jak to bylo s rukopisy? Prozradí to Rukopisné dny ve Dvoře Králové nad Labem

  • Vydáno3. září 2017
Do města v podhůří Krkonoš se dnes jezdí hlavně kvůli zoologické zahradě s africkým a lvím safari, ale proslavilo se dávno před jejím vznikem. V první polovině 19. století o něm mluvila celá země: to když spisovatel a básník Václav Hanka v září 1817 objevil ve věžní kobce kostela sv. Jana Křtitele středověký rukopis.
Letos je to právě 200 let, kdy se ve Dvoře Králové nad Labem objevila jedna ze záhad české literatury, Rukopis královédvorský. Společně s Rukopisem zelenohorským jsou dnes většinou považovány za padělky, ale nedá se jim upřít určitá historická hodnota. Anebo to všechno bylo úplně jinak?
 

Podvod nebo poklad?

Dva zaprášené pergamenové dvojlisty, dnes známé jako Rukopis zelenohorský, objevil panský úředník Josef Kovář v jedné ze skříní na zámku Zelená Hora u Nepomuku, Rukopis královédvorský našel 16. září 1817 mladý básník Václav Hanka v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem. Ani tady nejde o nijak obsáhlé dílo: skládá se ze sedmi žlutavě šedých pergamenových dvojlistů, popsaných po obou stranách čtrnácti písněmi, prodchnutými českým vlastenectvím. Není divu, že jejich objev provázelo nadšení z objevu nejstarších česky psaných literárních textů a dodnes patří k symbolům českého národního obrození. Brzy se ale objevily pochybnosti, zejména ze strany lingvistů a slavistů, kterým se v textech nezdála celá řada věcí, od volby slov až po celkové pojetí. Byl to tedy podvrh nebo ne?
 

Rukopisné dny zvou na výstavu originálu

Ačkoli se oba rukopisy záhy po svém nálezu dostaly do Národního muzeaPraze a zkoumala je řada znalců a mistrů svých oborů, diskuze o nich probíhá dodnes a ani odborníci v tom nemají zcela jasno. Odpověď možná získáte na Rukopisných dnech, které se ve Dvoře Králové pořádají od čtvrtka 7. září do neděle 12. listopadu. Oslavy začínají představením České nebe legendárního Divadla Járy Cimrmana, v sobotu 16. září se v Městském muzeu koná vernisáž výstavy Rukopis královédvorský inspirující, a o týden později v sobotu 23. září vyvrcholí bohatým kulturním programem s jarmarkem a historickými atrakcemi na náměstí T. G. Masaryka; o hudební doprovod se postarají Big Band Dvorský, Spirituál Kvintet a Petra Janů s kapelou Amsterdam.

Rukopisné dny provázejí přednášky v muzeu a výstava prací žáků ZUŠ, můžete si také koupit výroční turistickou známku, faksimile (napodobeninu) Rukopisu, komiksové převyprávění jednotlivých písní a komiksového průvodce s Václavem Hankou. Pokud chcete vidět originál rukopisu, zaškrtněte si v kalendáři víkend 7. a 8. října, kdy se originál Rukopisu královédvorského na dva dny vrátí domů a bude vystaven v Městském muzeu. Tečkou za Rukopisnými dny bude další divadelní představení v neděli 12. listopadu.
 

Co byste ve Dvoře Králové neměli minout

Rukopis královédvorský a Dvůr Králové n. L. jako na dlani

Rukopis královédvorský a Dvůr Králové n. L. jako na dlani

Shlédněte na Dvůr Králové nad Labem a jeho okolí z věže kostela sv. Jana Křtitele. Výhled na město z 64 m vysoké věže je nádherný.

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí – první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka – „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.