Úvod > Aktuality > I v lednu můžete v českých science centrech zažít mnohé!
I v lednu můžete v českých science centrech zažít mnohé!
">
Zážitky

I v lednu můžete v českých science centrech zažít mnohé!

  • Vydáno17. ledna 2019
V českých science centrech můžete v lednu zažít mnohé! Co třeba přihlásit ratolesti na „Dětskou univerzitu“? Nebo se raději vydáte do světa dinosaurů? A co takhle nechat si ošálit smysly, vyzkoušet si život ve tmě a projít stezku prostorové orientace? Ale nejen to! Připraveno je třeba i experimentování v biochemické laborce, cesta „Do vesmíru a zase zpátky“ nebo hrátky s energiemi.

Pevnost poznání láká na fyzikální kaleidoskop a dětskou universitu

Dětská univerzitaPrahnou vaše ratolesti po nových vědomostech nad rámec školní výuky? Zajímají se o celé spektrum různých témat? Pak je právě pro ně určena zajímavá akce Přírodovědecké fakulty UP, která se jmenuje Fyzikální kaleidoskop. Jedná se o popularizační aktivitu pro studenty středních škol. Kaleidoskop se koná 25. ledna.

V olomoucké Pevnosti poznání se také pomalu spouští registrace na Dětskou univerzitu. Díky přednáškám odborníků z jednotlivých fakult Univerzity Palackého v Olomouci získají děti rozhled o pestrých vědních oborech. A odměnou jim budou nejenom nabyté vědomosti, ale i krásný diplom o absolvování. Začíná se 13.2. 2019 imatrikulací a setkání pokračují každou středu v 15.00 a končí se v 16.30. Aktivita je zdarma, tak neváhejte a dopřejte svému dítěti neopakovatelnou radost z poznání. Přihlásit se však lze již nyní, stačí vyplnit jednoduchý formulář na webových stránkách Pevnosti poznání.
 

Poslední úplné zatmění Měsíce desetiletí v Brně

MěsícÚplné zatmění Měsíce si nemůžete nechat ujít. V pondělí 21. ledna 2019 si natáhněte budíka na pátou hodinu ranní a vyhlédněte z okna směrem na jihozápad. Pokud vám bude přát počasí, spatříte zatmění Měsíce. Vydat se můžete i na Hvězdárnu a planetáriu Brno, která bude otevřena od 4.30 do 7.30 hodin. Připraveny budou dalekohledy i zdejší pracovníci. Vstup je pro všechny zdarma.

To, že se děje něco zvláštního, bude zřejmé už o půl páté, kdy začne částečné zatmění. Náš nejbližší kosmický soused v zemském stínu zcela zmizí krátce před tři čtvrtě na šest. V té době bude téměř 20 stupňů vysoko nad jihozápadním obzorem, na pomezí souhvězdí Blíženců a Raka. Této fotogenické oblasti oblohy vévodí dvojice jasných hvězd Castor a Pollux.
 

Částice menší než atom ve VIDA!

Kuk VidaKuk, tak se jmenuje dočasná výstava Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky ve science centru VIDA!, která trvá do 1. 3. 2019.

Vydejte se na dobrodružnou výpravu ze světa viditelného pouhým okem až k částicím menším než atom. Seznamte se s výzkumy a přístroji předního vědeckého pracoviště. Zjistěte víc o elektronových mikroskopech, svařování laserem nebo pozorování chlazených levitujících nanočástic. Na vlastní oči si prohlédněte první stolní elektronový mikroskop, který oslnil i porotu světové výstavy EXPO 1958. Objevte, jaké miniaturní motivy skrývá hologram, a pomocí speciálního programu vyvinutého českými vědci si otestujte elektrickou činnost vlastního srdce.
 

Večerní prohlídky Světa techniky v Ostravě

šílený věděcV ostravském Světě techniky v areálu Dolních Vítkovic se každý lednový pátek můžete zúčastnit večerní prohlídky. Máte tak exkluzivní možnost dostat se do míst, kam se běžný návštěvník jen tak nedostane! Ve Velkém světě techniky se vám otevřou vybrané expozice, průvodci vás vezmou do promítací kabiny 3D kina, učeben i laboratoří. Vstupenky jsou ke koupi na eshopu Světa techniky.

Komentované prohlídky probíhají s průvodcem, proto je nutná rezervace konkrétního termínu a času minimálně 24 hodin předem. Projít se večerním Světem techniky je možné už jen 18. a 25. ledna 2019 od 20:00 do 22:00 hodin.
 

Mladý chemiQ a jarní prázdniny v iQLANDII

iQLANDIAliberecké iQLANDII se každý víkend v lednu ve 14:00 a 15:00 hodin koná nový workshop Mladý chemiQ. Zruční chemici si vyrobí zkumavku, která svítí, zkumavku Chameleona, která mění barvy nebo zkumavku, která slouží jako hasící přístroj.

Nejen, že si nějaké zkumavky vyrobíte, ale lektoři vám ukáží, že jedna baňka může sloužit jako lednice a druhá jako topení. Můžete si také zahrát na nerozhodného chemika a vyrobit si zkumavky různých barev. Některé polymery dokážou na posezení spořádat mnoho vody. Zkuste nakrmit zdejšího polymerního hladovce!

Od 1. 2. do 16. 3. mezi 9. a 19. hodinou pro vás  avaši rodinu nachystala iQLANDIA na jarní prázdniny program od rána do večera. Ppřijďte do zdejších laboratoří zkoumat vybrané prvky periodické tabulky prvků a odhalovat jejich tajemství. Workshop se koná u příležitosti našich oslav 150. výročí Mendělejevovy periodické tabulky prvků. To a spousta dalšího vás čeká v průběhu jarních prázdnin.
 

Poměřte v Techmanii své síly se šampiony z říše zvířat!

člověk a zvířeplzeňském science centru Techmania poměříte se síly se šampiony z říše zvířat! Interaktivní expozice zaměřená na smysly, stavbu a výkon lidského těla nás představuje jako bytost patřící mezi živé organismy naší planety. Velká část exponátů expozice Člověk a zvíře srovnává výkony či limity našeho těla s relevantními zástupci fauny: každý tak může otestovat např. dynamiku svého oka s orlím zrakem, vyzkoušet frekvenci svého sluchu v porovnání s delfíny či netopýry, seznámit se s rozdílem mezi orientačními schopnostmi nártouna a sebe sama.

Dokážete skočit dál než blecha? Ručkujete jako opice či snad máte stisk lepší než hyena? Expozice Člověk a zvíře vám dokáže, jak málo fyzických schopností oproti zvířatům člověk má, ale i přes všechny tyto nedostatky se díky vyvinutému myšlení a přizpůsobivosti dokázal dostat až na vrchol dnešní společnosti.
Velký svět techniky Ostrava

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý svět techniky U6

Malý svět techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR!

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic, včetně letošní novinky MatematikUm, přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.