Úvod > Aktuality > Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů
Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů
">
Zážitky

Holašovice: návrat k tradicím a kultuře starých časů

  • Vydáno5. října 2011
Selské baroko tradičního českého venkova, folklórní tradice dávných dní a příjemná vesnická pohoda, to vše v sobě skrývá vesnička Holašovice v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic. Vydejte se s námi za selským skvostem pod ochranou UNESCO. Pokud vás láká podzimní atmosféra vesničky, můžete sem vyrazit třeba na říjnový výlov rybníka spojený s jihočeskou veselicí.
Vesnička Holašovice je známá stavebním slohem lidové architektury z 19. století, který se nazývá selské baroko. Vesničku tvoří 23 památkově chráněných výstavných usedlostí, včetně chlévů, stodol, maštalí, výměnků, sýpek, bran a různých ohrazení. Celkem se jedná o 120 budov, které vytváří ucelený památkový soubor, přičemž usedlosti jsou rozloženy po obvodu rozlehlé obdélníkové návsi o rozměrech zhruba 210 x 70 metrů. Uspořádání spolu s dochovaným štukovým dekorem selského baroka na většině průčelí dává celému sídlu neopakovatelnou atmosféru a výraz. Téměř před každým stavením tu najdete tradiční pumpu s dřevěným korytem.

Na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byly Holašovice zapsány v roce 1998. Do podvědomí české veřejnosti se vesnice zapsala již v roce 1972, kdy se zde natáčela filmová podoba Prodané nevěsty.

Každoročně v červenci se zde konají tradiční Selské slavnosti Holašovice, kde se prezentuje řada řemesel s možností nákupu výrobků z keramiky, kůže, proutí nebo paličkované krajky. Svou zručnost představí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři a hrnčíři.

Na konci listopadu můžete vyrazit na akci Vánoce na vsi, kdy probíhá rozsvěcování vánočního stromu a na návsi můžete obdivovat staročeský dřevěný betlém v životní velikosti.

Nedaleko od vsi se nachází jedna magická zajímavost – kruh vytvořený z obřích kamenů, kterému se přezdívá jihočeské Stonehenge. Místu je přičítána silná pozitivní energie a kromě turistů sem jezdí i ti, kteří si chtějí otestovat vliv těchto kamenů na lidské zdraví.
 

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Holašovice – unikátní prohlídka selského baroka

Fenoménem Holašovic je selské baroko. Vesnice se pyšní zápisem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na "nejkrásnější české návsi" v Holašovicích se v roce 1975 natáčela filmová verze Smetanovy opery Prodaná nevěsta.

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Jihočeský Stonehenge – menhiry Holašovice

Holašovice u Českých Budějovic, s titulem vesnice UNESCO, nabízí návštěvníkům také jinou turistickou atrakci – megalitický kruh z obřích kamenů. Kameny tohoto kruhu u Holašovic disponují nejsilnější energií ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika