Žamberk

Město v údolí Divoké Orlice je jednou z bran Orlických hor, a tak v okolí objevíte řadu míst, kvůli kterým se právě do tohoto koutu Česka jezdí, například Pastvinskou přehradu nebo hrad Litice. V samotném městečku na vás čeká malebné centrum, muzeum a rozhledna.

Co musíte vidět v Žamberku

Centrum Žamberku tvoří čtvercové náměstí s klasicistní radnicí, morovým sloupem, kašnou a historickými domy. Nedaleko se tyčí dominanta města, barokní kostel sv. Václava, a ještě o kousek dál na úpatí vrchu Rozálka v bývalém kateřinském špitálu objevíte městské muzeum.

Od něj vede vycházková trasa kolem židovského hřbitovaTyršově rozhledně. Pod ní stojí barokní kaple lidově zvaná Rozálka, zasvěcená sv. Rozálii a čtyřem dalším patronům proti moru.
 

Krotitel blesků

Severozápadně od města stojí na břehu Divoké Orlice domek a před ním model zvláštního přístroje. Jde o repliku původního bleskosvodu a označuje místo, kde se 21. srpna 1698 narodil Václav Prokop Diviš, jeho vynálezce. Své osudy spojil s premonstrátským klášterem v Louce u Znojma, pokusům s elektřinou se věnoval zejména ve své farnosti v Příměticích. Expozice v rodném domě v Žamberku mapuje nejdůležitější okamžiky Divišova života i nejrůznější vědecké objevy.
 

Mladé pivo, staré stroje a ještě starší hrady

Ve stylovém prostředí staré textilní továrny v Žamberku si prohlédnete Muzeum starých strojů, v místních pivnicích ochutnáte pivo značky Žamberecký Kanec a ve sportovním areálu Pod Černým lesem si užijete některou z volnočasových zábav, například letní aquapark s tobogany, dětské hřiště, minigolf či tenis. K výletům do okolí láká Pastvinská přehrada, cyklostezka vedoucí z Žamberku do Letohradu, vodní mlýn v Písečné, zřícenina hradu Žampach anebo impozantní hrad Litice.

Turistická informační centra


25.6.
Airshow v Žamberku

Airshow v Žamberku

Žamberk, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace