Úvod > Aktuality > Festival Tanec Praha za vaše představy opět neručí
Festival Tanec Praha za vaše představy opět neručí
"> "> Festival Tanec Praha prinese špicky svetového tance "> "> "> "> "> "> Inscenace s názvem Conversation Piece "> Tanec Praha 2014
Kultura

Festival Tanec Praha za vaše představy opět neručí

  • Vydáno3. června 2019
Řeč těla si každý může vyložit po svém a festival Tanec Praha opět nabízí nepřebernou škálu možností – od 3. do 22. června 2019 v Praze a dalších 22 městech a obcích ČR. Festival zahájí nekonformní korejská choreografka Eun-Me Ahn dílem Let Me Change Your Name. Událostí sezony bude představení OCD Lovei zraelské taneční skupiny L-E-V Dance Company a světoznámé choreografky Sharon Eyal. Slavnostního zakončení se ujme francouzský akrobat a choreograf Yoann Bourgeois.

Let me change your nameKromě zmíněných tří světoznámých hvězd tanečního nebe festival představí řadu významných zahraničních tvůrců např. z Francie, Švýcarska, ale i vzdáleného Madagaskaru, Indonésie či Ghany. Výrazné zastoupení v programu mají domácí umělci, tentokrát nejen v regionech. Tanec Praha se propojil s Pražským Quadriennale (PQ), kterése letos koná 6.–16. 6.,a vznikla tak dramaturgická linie Czech Dance Focus for PQ+, jež je zařazena i do programu PQ a uvede premiéru nové festivalové produkce i nejúspěšnější koprodukce Tance Praha posledních let. Přítomnost zahraničních hostů PQ nabízí vybraným dílům výrazné zviditelnění.
 

Události sezony

l-e-v ocdSvětově uznávaná jihokorejská tvůrkyně Eun-Me Ahn nadchla svou pulzující energií publikum už na 30. jubilejním ročníku v představení Dancing Grandmothers. Živelná mladistvá energie tanečníků se zde prolíná s minimalistickým hypnotizujícím vystoupením samotné autorky a světlo a tma, jemné a křiklavé odstíny, vážnost ahumor se před našima očima proměňují stejně jako identita tanečníků.

Originální a bytostně živelný zážitek přiváži divákům rovněž izraelská choreografka Sharon Eyal, bývalá členka i umělecká ředitelka Batsheva Dance Company, která se svým souborem L-E-V Dance Company převedla působivou taneční báseň text Neila Hilborna „OCD“ tematizující obsedantně-kompulzivní poruchu a motiv míjení v lásce. Energie představení podtržena vynikající živou hudbou jednoho ze zakladatelů izraelské techno scény DJ Oriho Lichtika zasáhne šestici tanečníků i publikum samotné až v nejzazších koutech nitra.

Tentative approachesProgram letošního ročníku slavnostně završí v prostorách Národní galerie v Praze – Malé dvoraně Veletržního paláce projekt francouzského umělce Yoanna Bourgeoise: Tentative approaches to a point of suspension. Postavy a objekty se proplétají pokaždé v jiném prostoru za hranicí fyzična, ve snaze dosáhnout jediného momentu –„momentu zastavení“. Jde o naprosto fascinující zážitek plný poezie. Tvorbu Sharon Eyali Yoanna Bourgeoise představí festival Tanec Praha vůbec poprvé ve své historii.
 

Tanec jiných kontinentů

MétamorphoseFestivalová dramaturgie pokračuje ve svém zkoumání světů odlišných kultur. Letos nabízí odvážné sólo madagaskarské tanečnice achoreografky Judith Olivie Manantenasoy nesoucí název Métamorphose. Dílo je strhující osobní zpovědí nejen autorky samotné, ale také ženského pokolení jako takového.

Indonéský tanečník a choreograf Rianto nám zas otevře okénko do prolínání asijských kultur. Ve svém sóle čerpá z tradičního tance a hudby oblasti střední Jávy Lengger. Jeho virtuózní řeč těla doprovází jemný hlas a perkuse umělkyně z téže oblasti Cahwati v dokonalé symbióze. Nová mezinárodní koprodukce festivalu za podpory české ambasády v Ghaně s názvem Eymen – Úhel pohledu vzniká vsouhřechoreografky atanečnice Lenky KnihyBartůňkové a zpěvačky Ridiny Ahmedové. Pracovaly s africkým souborem Ghana Dance Ensemble a přizvaly dva umělce ke spolupráci sčeským tvůrčím týmem. Vytvářejí dílo, spojující tradice západní Afriky i střední Evropy, které se zabývá tématy stáří i smrti.
 

Dance NEWs

Body Architects Hygina DelimataV rámci linie Dance NEWs dává festival prostor mladým originálním tvůrcům úspěšným na evropské taneční platformě Aerowaves. Letos uvede outdoorové představení House Beating polsko-rakouského uskupení Body Architects Hygina Delimata, do něhož se zapojíi studenti brněnské JAMU.

Velmi zajímavé bude dílo chorvatsko-francouzsko-italského souboru Premier Stratagème Forecasting, jež lehce výstřední formou zkoumá roli youtube vnašich životech.

Třetím je francouzský choreograf Sylvain Bouillet, který v ojedinělém duetu White Gestures rozehrává na jevišti svůj vztah s osmiletým synem Charliem.
 

Czech Dance Focus for PQ+

Věra Ondrašíková – GuideV rámci této linie mohou diváci zhlédnout úspěšný, tanečně-audiovizuální projekt Věry Ondrašíkové GUIDE ověnčený řadou cen u nás i vzahraničí či pozoruhodnou performanci Viktora Černického PLI, která letos získala hlavní cenu České taneční platformy.

Nechybí autorské sólo Terezy Hradilkové Nepřestávej, doprovázené živě multimediálním umělcem Floexem, či humorný duet francouzsko-belgické autorky Karine Ponties Same same, vněmž tančí divadelní režisérka Petra Tejnorová s choreografkou a tanečnicí Terezou Ondrovou, která byla letos za svůj interpretační výkon také oceněna na České taneční platformě. Obě díla získala na stejném festivalu rovněž zvláštní uznání mezinárodní jury.

Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023

8.6.
18.6.
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2023

Pražské Quadriennale (PQ) je největší mezinárodní festival v oblasti scénografie a performance designu, který se odehrává v Praze každé čtyři roky. Jeho 15. ročník proběhne od 8. do 18. června 2023 v areálu Pražské tržnice v Holešovicích.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác – stálá expozice Umění 19., 20. a 21. století

Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Od roku 2000 jsou zde vystavovány také sbírky umění 19. století.

Pražské Quadriennale 2023

8.6.
18.6.
Pražské Quadriennale 2023

Tématem následujícího Pražského Quadriennale je RARE ve smyslu vzácné, unikátní i syrové. Již 15. ročník se odehraje v Pražské tržnici.