Úvod > Aktuality > Festival otevřených sklepů je tady! Návštěvníky přivítá 27 vinařů na Kyjovsku
Festival otevřených sklepů je tady! Návštěvníky přivítá 27 vinařů na Kyjovsku
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Festival otevřených sklepů je tady! Návštěvníky přivítá 27 vinařů na Kyjovsku

Vydáno 15. června 2021
Po více než roce čekání přivítají milovníky moravského vína a folkloru vinaři na Kyjovsku. O víkendu 19. a 20. června 2021 pořádá Partnerství, o.p.s. tradiční Festival otevřených sklepů. Zapojí se do něj 27 vinařů a své sklepy otevřou v Miloticích, Kyjově, Vracově, Vlkoši a Bzenci. K degustaci nabídnou více než 350 vzorků vín a připravují také bohatý doprovodný program a občerstvení. Vstupenky na akci lze koupit v předprodeji na festivalovém e-shopu.
Festival otevřených sklepů KyjovskoKyjovsko je součástí Slovácké vinařské podoblasti a označuje se za region lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. A samozřejmě je krajem vína. Vinařství na Kyjovsku má typický severní ráz a místní vína mají nezaměnitelný charakter svěží kyselinky. Daří se tu bílým odrůdám, ale i těm modrým a červená vína mají říznější charakter. Nejrozšířenější jsou odrůdy Müller Thurgau, Muškát moravský, Rulandské šedé a Ryzlink rýnský, z něhož se vyrábí oblíbené známkové víno Bzenecká lipka s vůní tisícileté lípy ze zámeckého parku v Bzenci. Z modrých odrůd je to Svatovavřinecké a Frankovka.

festival otevřených sklepůVín bude za celý víkend k ochutnání opravdu spousta. Vinaři nabídnou přes 350 vzorků k ochutnání, jejich seznam je zveřejněný na festivalovém webu. Doporučujeme návštěvníkům udělat si předvýběr už doma a rozmyslet si, které sklepy nesmí vynechat. Stihnout za víkend všech 27 sklepů vyžaduje dobrou domácí přípravu. Návštěvníci získají za vstupenku festivalovou skleničku, do které jim zdarma nalijí degustační vzorek v každém zapojeném vinařství. Vína, která hostům zachutnají, si mohou rovnou koupit přímo u vinaře, nebo si je objednat ve festivalovém eshopu.

festival KyjovskoV ceně vstupenky mají návštěvníci kromě volné degustace a kuponů na nákup lahví v hodnotě 200 Kč také možnost využít festivalovou kyvadlovou dopravu. Snadno a pohodlně se tak dostanou z jedné obce do druhé. U vinařů kromě si mohou kromě vína dopřát také chutné občerstvení – na výběr bude maso na grilu, vegetariánské dobroty i sladké místní speciality, jako jsou třeba kyjovské patenty a pecáky. A protože jsme na Kyjovsku, chybět nebudou ani cimbálové muziky.

Festival bude probíhat v souladu s aktuálně platnými omezeními a nařízeními, všichni návštěvníci například budou pro účast na festivalu potřebovat negativní test či potvrzení o očkování nebo prodělání onemocnění covid-19.
Habánský sklep ve Vacenovicích u Kyjova – muzeum habánské kultury

Habánský sklep ve Vacenovicích u Kyjova – muzeum habánské kultury

Habánský sklep ve Vacenovicích odkrývá odkaz novokřtěnců na jižní Moravě. Představuje jejich osud, zvyklosti i výrobky, které po nich v obci zůstaly.

Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov v blízkosti centra Kyjova poskytuje tradiční pohoštění, degustace vín místních vinařů a lidovou hudbu. Akce jsou určeny jen pro skupiny na objednávku předem.

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák se nachází ve Skalce u Kyjova, v severní části Slovácké vinařské podoblasti. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva.

Kyjov – srdce Slovácka

Kyjov – srdce Slovácka

Kulturním a správním centrem Kyjovska na jižní Moravě je město Kyjov, dějiště folklórního festivalu Slovácký rok. Kyjov je vedle Strážnice druhým centrem lidové kultury Slovácka, působí zde celá řada muzik a souborů. Nabízí také bohatou nabídku kulturních akcí.

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Stylová Slovácká galerie vín, která se nachází přímo pod renesanční kyjovskou radnici. Slovácká galerie vín nabízí a prezentuje vína výhradně ze Slovácké vinařské podoblasti.