Úvod > Aktuality > Olomoucké barokní slavnosti nabízí barokní hudební divadlo ve špičkovém podání
Kultura

Olomoucké barokní slavnosti nabízí barokní hudební divadlo ve špičkovém podání

  • Vydáno7. července 2021
Pokud mate rádi barokní hudbu v dobovém podání, nenechejte si určitě ujít Olomoucké barokní slavnosti, které se konají od 9. července do 9. září 2021. Na své si přijdou milovníci inscenovaných představení, vokálně-symfonických a komorních koncertů, i duchovní hudby. Během dvaceti večerů zazní barokní, klasicistní i raně romantická muzika prezentovaná v barokních kulisách Olomouce těmi nejlepšími soubory specializujícími se na interpretaci staré hudby.
Baroko OlomoucOlomouci se, od 9. července do 9. září 2021, koná již devátý ročník Olomouckých barokních slavností, které nabízí každý červencový podvečer barokní hudební divadlo v barokních kulisách bývalého jezuitského konviktu.

Výjimečnost dramaturgie festivalu spočívá v uvádění zapomenutých děl českých i zahraničních autorů. Inspiraci nachází převážně v Hudebním archivu Kroměřížského zámku a v dalších archivech na území střední Evropy.

loutnaVšechna představení se konají za doprovodu barokního orchestru, který důsledně využívá historických hudebních nástrojů. A nechybí ani opulentní kostýmy.

Při hraní barokní hudby musí umělci překonávat řadu "překážek", například odlišné ladění nástrojů, než jaké se používá nyní. Řada barokních hudebních nástrojů má totiž specifické ladění. Například klávesové nástroje mají různá ladění podle vzniku skladby a podle tohoto měřítka se musí nástroje správně naladit. Tím se barokní hudba může zdát více "barevnější".
 

S festivalem navštívíte rozmanitá místa nejen v Olomouci

Olomoucké barokní slavnostiHistoricky a architektonicky bohatá místa Olomouce jsou přímo předurčená pro konání nejrůznějších kulturních aktivit. Letos festival nabídne celkem 14 hudebních, vizuálních, dramatických a jiných uměleckých zážitků v podobě open air koncertů a hudebně-scénických představení, dále symfonických, duchovních, vokálně-instrumentálních a komorních koncertů. Představení lákají k navštívení olomouckých chrámů, kostelů, muzeí a klášterních prostranství, kde návštěvníci uslyší neobyčejně krásnou, byť v různých českých a evropských archivech dosud téměř zapomenutou duchovní hudbu.

Jako příklad uvádíme zrestaurovaný Freskový sál v ZŠ Komenium, Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc, Slavnostní sál Klášterního Hradiska, Kapli Božího Těla, Andrýskův sál v Premonstrátské rezidenci na Svatém  Kopečku aj. Připravuje se také několik představení pod širým nebem – v areálui Letního kina, amfiteátru Korunní pevnůstky, na nádvoří Tereziánské zbrojnice či ambitu a baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. 


Na jaká představení se můžete těšit

Olomoucké barokní slavnostiZahajovací koncert pod taktovkou Jakuba Kydlíčka v amfiteátru Korunní pevnůstky bude věnován odkazu jubilujících skladatelů Wofganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka a Johanna Gottlieba Naumanna, při nichž návštěvníky jistě okouzlí slovenská sopranistka Lenka Máčiková. Premiéra zinscenovaného představení oratoria Il Davide Karla Ditterse (premiéru mělo toto dílo před 250 lety v sídle vratislavského biskupa na Jánském vrchu), zazní v mezinárodním obsazení hudebníků ze zemí Visegrádské čtyřky a Západního Balkánu v ambitu a bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém  Kopečku.

Olomoucké barokní slavnostiNádvoří Tereziánské zbrojnice oživí světová premiéra komické opery Gusman od Antonína Rejchy. V Letním kině zazní obnovená česká premiéra melodramu Antona Zimmermanna, a to bájný antický příběh Andromedy a Persea. Scénicky představení doprovodí svou kresbou do písku ukrajinská vizuální umělkyně Kseniya Simonova, vítězka soutěže Ukrajina má talent a dále Amerika má talent a Británie má talent, Eurovision song. 

Nejoblíbenější dílo Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob zazní v Dimu u parku v podání sólisty Josefa Žáka a koncert doplní přednesem sonetů herec Jan Přeučil. Českou republiku poprvé navštíví polský soubor Arte dei Suonatori. Představí se v Slavnostním sále Klášterního Hradiska programem La Passione, v němž zazní hudba od baroka po raný romantismus. Musica Florea vás v Kapli Božího Těla zavede na začátek barokního období a předvede umění improvizace.


Letní škola barokní hudby a koncert pro 50 prstů

Olomoucké barokní slavnostiTaké v letošním roce do Olomouce zavítá Letní škola barokní hudby, aby zde s Czech Ensemble Baroque odehrála závěrečný koncert. Letos opět v kostele Panny Marie Sněžné, v němž zazní oratorium o konci světa Georga Philippa Telemanna. Poctu Josephu Puschmannovi, olomouckému dómskému skaldateli 2. pol. 18. století, vzdá ansámbl Musica figuralis koncertem, v němž zazní v obnovených premiérách většina známých děl tohoto skladatele. Rozsáhlou mši Missa Carolina Philippa Jakoba Rittlera, která zazní v obnovené premiéře, přednese brněnský soubor Societas Incognitorum. Tato mše se dochovala v hudebním archivu kroměřížského zámku. 

Koncert pro 50 prstů, je název komorního koncertu Rejchova kvarteta se sólistkou na kladívkový klavír Petrou Matějovou. V Andrýskově sále premonstrátské rezidence na Svatém  Kopečku zazní díla Antonína Rejchy, Josefa Myslivečka a Klavírní koncert A dur Wolfganga Amadea Mozarta v dobové úpravě pro klavír a smyčcové kvarteto.
Klášterní Hradisko v Olomouci

Klášterní Hradisko v Olomouci

Bývalý klášter Hradisko byl založen roku 1078 pro řád benediktýnů ze Strahova, který byl v roce 1150 vystřídán řádem premonstrátů. Klášterní komplex tvořila hlavní budova kláštera a kostel sv. Štěpána s řadou dalších objektů, z nichž se dodnes dochoval pouze bývalý hospodářský dvůr a letní refektář.

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Svatý Kopeček u Olomouce – živé poutní místo a cíl obdivovatelů barokní architektury

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku leží asi 5 km severovýchodním směrem od Olomouce. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti, kde se odehrávají ta nejcennější tajemství víry.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevře návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikne nová expozice, která interaktivní formou představí dějiny svatováclavského návrší v Olomouci. Arcidiecézní muzeum by se opět mělo otevřít v dubnu 2023.

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Jezuitský konvikt v Olomouci – sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.

Další aktuality

Sedm nejznámějších vražd na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!
Olomoucký kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Olomouckého kraje

Jaké proměny prožil Olomoucký kraj během posledních třiceti let? Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci byl zaspán mezi památky UNESCO, poprvé jsme se mohli podívat například na přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně, do termálního parku ve Velkých Losinách, Arcidiecézního muzea v Olomouci anebo se projet na kole po Rychlebských stezkách. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Olomouckým krajem rok za rokem!
Olomoucký kraj | Zážitky

Na hradě Bouzov si prohlédnete během března speciální zimní okruh

Hrad Bouzov se pečlivě připravil na novou sezónu, kterou otevřely březnové Zimní prohlídky už ve středu 1. března 2023. Trasa je přístupná každý všední den v 11:00 a 13:00 hodin. O víkendu je v provozu od 10:00 do 14:00 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Helfštýn otvírá o březnových víkendech brány hradu

Od března můžete opět navštívit středověký hrad Helfštýn, který víkend nabízí možnost obdivovat jeho prostory. Od 4. března 2023 bude na hradě otevřeno vždy o víkendech, a to od 9 do 16 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Jesenickem se prožene Jelyman – závod na běžkách seriálu SkiTour

Závod otevřený všem milovníkům bílé stopy v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku se chystá na víkend 25. a 26. února 2023. Užijte si možnost pořádně si zazávodit na trasách 40 km, 20 km, či 10 km. Trasa vás povede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Výročí měsíce: 500 let od narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a překladatele Nového zákona

20. února 1523 se v Přerově narodil Jan Blahoslav, kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog. A také překladatel Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické. Také díky Janu Blahoslavovi je čeština tak krásná: srozumitelný, jasný a vytříbený jazyk prvního českého překladu bible z původních jazyků totiž ovlivnil vývoj spisovné češtiny v době národního obrození.
Olomoucký kraj | Památky

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Jeseníkách

Zimní sezóna je v plném proudu, tak proč nevyrazit na hory? Pokud se rozhodnete pro Jeseníky, má pro vás Kudy z nudy tipy na nejlepší a nejoblíbenější ski areály v tomto pohoří. Vybírat můžete například ze sjezdovek v Karlově pod Pradědem, na Červenohorském sedle, na Ramzové, Ovčárně a dalších místech.
Olomoucký kraj | Zimní sporty

Olomoucký kraj: tradiční gastronomie, tvarůžky, pivo a lázně

Tradice Olomouckého kraje udělají radost všem vašim smyslům: tradiční regionální produkty totiž báječně chutnají i voní, a skvěle vypadají i naservírované na talířích a ve sklenicích. Tady se zrodily olomoucké tvarůžky, k návštěvě láká i prostějovská palírna U Zeleného stromu. A dopřejte si také stylový odpočinek v kolébce vodoléčby, v Lázních Jeseník.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika