Úvod > Co chcete dělat? > Tereziánská zbrojnice v Olomouci
Památky

Tereziánská zbrojnice v Olomouci

Čtyřkřídlá jednopatrová budova je typickou ukázkou tereziánské vojenské architektury. Byla vystavěna za Marie Terezie v letech 1771-1778, naproti vchodu arcibiskupské rezidence, aby dle pověsti bránila slavostním výjezdům arcibiskupa, kterého panovnice neměla v oblibě.
Tereziánská zbrojnice je rozsáhlá klasicistní stavba zabírající velkou plochu Biskupského náměstí. Tvoří ji čtyři jednopatrová křídla, která obklopují rozlehlý dvůr. Exteriéru dominuje masivní tympanon nad hlavním vchodem s kamenickou výzdobou představující vojenské trofeje, na vrcholku tympanonu je umístěna socha Marta v plné zbroji.

Zbrojnice byla podle místní tradice postavena na pokyn Marie Terezie právě proti hlavnímu vchodu do arcibiskupské rezidence, aby bránila arcibiskupovi, jehož panovnice neměla v lásce, v reprezentačním výjezdu z jeho sídla. Arcibiskupové pak často požadovali její zbourání, ale vždy neúspěšně. V devadesátých letech 20. století byla zbrojnice stavebně upravována pro využití Univerzitou Palackého. Dnes zde tedy naleznete univerzitní knihovnu, restauraci, centrum výpočetní techniky UP, Vydavatelství UP, Archiv UP a Eurocentrum.

Z historie tereziánské zbrojnice: po rakousko-pruských válkách v polovině 18. století, kdy císařovna Marie Terezie (1717-1780) ztratila Slezsko, se Olomouc ocitla blízko okraje monarchie. Císařovna se z ní proto rozhodla udělat nedobytnou pevnost, která by chránila mocnářství před vpádem cizích vojsk. Stavitel olomoucké pevnosti, generálmajor Bechade de Rochepine (1694-1776), využil starého městského opevnění a doplnil je novým tak, aby celkový výsledek odpovídal pokrokovým požadavkům opevňovací taktiky. Rochepine přemýšlel, kde ve městě by bylo nejvhodnější místo pro postavení nové velké dělostřelecké zbrojnice. Nakonec vybral Biskupské náměstí poblíž hradeb – přímo naproti Arcibiskupskému paláci. Základní kámen zbrojnice byl položen v roce 1768 a celá stavba dokončena o deset let později, v roce 1778. Zbrojnice téměř z poloviny zakrývá budovu arcibiskupského sídla, takže vznikla pověst, že Marie Terezie neměla příliš v lásce tehdejšího olomouckého biskupa a stavbou zbrojnice mu chtěla naschvál zkomplikovat reprezentativní výjezd z rezidence.

Provozovatel

Univerzita Palackého v Olomouci

Biskupské náměstí
771 47 Olomouc
Tel.:
+420 585 631 111
Email:
e-podatelna@upol.cz
WWW:
www.upol.cz
GPS:
49,595796 17,260207
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Coffee Library

Coffee Library

Olomouc, Olomoucký kraj
Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Svatováclavský Pivovar v Olomouci

Olomouc, Olomoucký kraj
Hospoda U Musea neboli Ponorka

Hospoda U Musea neboli Ponorka

Olomouc, Olomoucký kraj
The Black Stuff Irish Pub Olomouc

The Black Stuff Irish Pub Olomouc

Olomouc, Olomoucký kraj