Úvod > Aktuality > Do Sázavy za sklem – čeká vás tu interaktivní expozice i sklářské kurzy
Hut František v Sázave - centrum sklárského umení
"> Hut František v Sázave - centrum sklárského umení "> Hut František v Sázave - centrum sklárského umení "> Hut František v Sázave - centrum sklárského umení
Kultura

Do Sázavy za sklem – čeká vás tu interaktivní expozice i sklářské kurzy

  • Vydáno2. června 2014
Sázava představuje svou sklářskou tradici, 7. června tu bude slavnostně zahájen provoz Centra sklářského umění v Huti František. Chátrající technickou památku přeměnila v unikátní Centrum sklářského umění Nadace Josefa Viewegha, která zde připravila rozsáhlou interaktivní expozici představující jednotlivé sklářské technologie, mnohé z nichž si budete moci vyzkoušet také na kurzech.

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí zážitkovou interaktivní expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Připraveny jsou dva prohlídkové okruhy. Jeden zavede návštěvníky do expozice, druhý jim ukáže také dílny. V době, kdy bude probíhat některý z kurzů, v nich uvidí i skláře při práci. V dílnách se budou od jara do podzimu konat sklářské kurzy pro odbornou i laickou veřejnost. Prohlídkový okruh, který jimi povede, proto bude pokaždé jiný. Například od 9. do 13. června se v Centru sklářského umění koná kurz "Rozhovor s ryteckým kolečkem", který povede Pavlína Čambalová patřící k současným světově nejúspěšnějším rytcům skla. Od 30. června do 11. července zasvětí zájemce do tajů foukání skla americký výtvarník Janusz Pozniak.

V interaktivní expozici skla jsou vystavena díla ze sbírky Crystalexu, které doplňují další předměty vybrané s důrazem na zážitkovou rovinu, které návštěvníky seznámí se sklem jako materiálem. Základním spojujícím prvkem budou odpovědi na otázku „Jak“, tedy Jak se dělá?, Jak vzniká? Jak funguje?…, které nabídne expozice určená pro odborníky i širokou veřejnost. Expozice představí jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

V takzvané Noemově arše – jedinečné dvoupatrové výstavní síni – se bude prezentovat část unikátní sbírky výrobků vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006.

Pro děti ze základních a středních škol jsou připraveny projektové hry vycházející z výukových programů navazujících na Rámcový vzdělávací program, které budou rozčleněny do tří věkových kategorií.

Součástí centra je i dílenská část, kde budou probíhat rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Kurzy nejen pro profesionály, ale i pro úplné začátečníky

V létě a na podzim 2014 se uskuteční 15 kurzů určených jak pro začínající i pokročilé sklářské výtvarníky a řemeslníky, tak i pro laickou veřejnost. Každý z nich má jiný charakter. Nabídka je dostatečně široká, zájemci si mohou vybrat nejen techniku a technologii, ale i náročnost sklářské tvorby. Připravena je řada kurzů pro začátečníky. Jiné jsou určeny pro profesionály, kde je nutná určitá zkušenost. Týká se to hlavně kurzů monumentální tavené plastiky.

Všechny kurzy začínají v 9 hodin ráno v pondělí a probíhají od 9 do 17 hodin pondělí – pátek s hodinovou přestávkou na oběd. Každý den je po 18 hodině připravena doplňková aktivita (např. využití volného dílenského času, kdy se mohou účastníci dále věnovat svým dílům v čase do 21 hodin, kurz figurálního kreslení, přednáška, komentovaná prohlídka expozice atd.). Studia jsou otevřena až do 21 hodin pondělí – čtvrtek. Výuka končí v pátek v 15 hodin, kdy následuje úklid studií.

Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.