Úvod > Aktuality > Do Sázavy za sklem – čeká vás tu interaktivní expozice i sklářské kurzy
Hut František v Sázave - centrum sklárského umení
Kultura

Do Sázavy za sklem – čeká vás tu interaktivní expozice i sklářské kurzy

  • Vydáno2. června 2014
Sázava představuje svou sklářskou tradici, 7. června tu bude slavnostně zahájen provoz Centra sklářského umění v Huti František. Chátrající technickou památku přeměnila v unikátní Centrum sklářského umění Nadace Josefa Viewegha, která zde připravila rozsáhlou interaktivní expozici představující jednotlivé sklářské technologie, mnohé z nichž si budete moci vyzkoušet také na kurzech.

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí zážitkovou interaktivní expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Připraveny jsou dva prohlídkové okruhy. Jeden zavede návštěvníky do expozice, druhý jim ukáže také dílny. V době, kdy bude probíhat některý z kurzů, v nich uvidí i skláře při práci. V dílnách se budou od jara do podzimu konat sklářské kurzy pro odbornou i laickou veřejnost. Prohlídkový okruh, který jimi povede, proto bude pokaždé jiný. Například od 9. do 13. června se v Centru sklářského umění koná kurz "Rozhovor s ryteckým kolečkem", který povede Pavlína Čambalová patřící k současným světově nejúspěšnějším rytcům skla. Od 30. června do 11. července zasvětí zájemce do tajů foukání skla americký výtvarník Janusz Pozniak.

V interaktivní expozici skla jsou vystavena díla ze sbírky Crystalexu, které doplňují další předměty vybrané s důrazem na zážitkovou rovinu, které návštěvníky seznámí se sklem jako materiálem. Základním spojujícím prvkem budou odpovědi na otázku „Jak“, tedy Jak se dělá?, Jak vzniká? Jak funguje?…, které nabídne expozice určená pro odborníky i širokou veřejnost. Expozice představí jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

V takzvané Noemově arše – jedinečné dvoupatrové výstavní síni – se bude prezentovat část unikátní sbírky výrobků vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006.

Pro děti ze základních a středních škol jsou připraveny projektové hry vycházející z výukových programů navazujících na Rámcový vzdělávací program, které budou rozčleněny do tří věkových kategorií.

Součástí centra je i dílenská část, kde budou probíhat rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

Kurzy nejen pro profesionály, ale i pro úplné začátečníky

V létě a na podzim 2014 se uskuteční 15 kurzů určených jak pro začínající i pokročilé sklářské výtvarníky a řemeslníky, tak i pro laickou veřejnost. Každý z nich má jiný charakter. Nabídka je dostatečně široká, zájemci si mohou vybrat nejen techniku a technologii, ale i náročnost sklářské tvorby. Připravena je řada kurzů pro začátečníky. Jiné jsou určeny pro profesionály, kde je nutná určitá zkušenost. Týká se to hlavně kurzů monumentální tavené plastiky.

Všechny kurzy začínají v 9 hodin ráno v pondělí a probíhají od 9 do 17 hodin pondělí – pátek s hodinovou přestávkou na oběd. Každý den je po 18 hodině připravena doplňková aktivita (např. využití volného dílenského času, kdy se mohou účastníci dále věnovat svým dílům v čase do 21 hodin, kurz figurálního kreslení, přednáška, komentovaná prohlídka expozice atd.). Studia jsou otevřena až do 21 hodin pondělí – čtvrtek. Výuka končí v pátek v 15 hodin, kdy následuje úklid studií.

Centrum sklářského umění vzniklo rekonstrukcí bývalé sklářské huti František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal v Sázavě ale její význam klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR. Její záchranu si vzala za své Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František.

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika