Úvod > Aktuality > Do Bystřického parku miniatur přibyde do konce prázdnin hrad Pernštejn

Do Bystřického parku miniatur přibyde do konce prázdnin hrad Pernštejn

Vydáno 23. srpna 2019 Zážitky
Modelář Zdeněk Brachtl dokončuje v Bystřickém parku miniatur v těchto dnech nový model. Jedná se o hrad Pernštejn, který bude hotový do konce prázdnin 2019. Hrad uvidí návštěvníci netradičně – v podobě, jakou míval v 15. století.
stavba pernštejnaMiniatury v Bystřickém parku neodráží dnešní stav památek, ale období největšího rozkvětu ve 14. a 15. století. Kromě hradu Čepička u Tišnova můžete spatřit klášter Porta Coeli, hrady Skály, Zubštejn, Dalečín, Aueršperk a Pyšolec. Nejnovějším přírůstkem bude do konce prázdnin hrad Pernštejn, který modelář Zdeněk Brachtl právě dokončuje. Miniatura měří v nejdelší části okolo sedmi metrů, bude se jednat o dominantu zdejšího parku. Druhým největším je další letošní přírůstek, a to model hradu Zubštejna.

park miniaturKoncept bystřického park miniatur je výjimečný v tom, že modely nejsou vyrobeny z plastu a nachází se ve volné krajině. Středověké památky park přibližuje v době jejich rozkvětu ve 14. a 15. století. Jejich současnou podobu pak návštěvnici vidí na fotografii na doprovodné tabulce nebo při výletech v okolí.

Jde o projekt městského muzea, stavba modelů je rozvržena do několika let. V parku je zatím k vidění sedm miniatur, do zimy by jejich počet měl stoupnout na deset. Park je volně přístupný, lidé se u modelů fotografují a děti si na ně mohou sáhnout. Počítá se s tím, že až bude park hotový, návštěvníci se v něm budou procházet po cestičkách, které už částečně spojují jednotlivé hrady. Vše postupně doplní okrasné kameny a nově vysázená zeleň.
Bystřický park miniatur

Bystřický park miniatur

V Bystřici nad Pernštejnem vyrůstá nová muzejní expozice s názvem Bystřický park miniatur. Kolem potůčku postupně vzniká kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50.