ÚvodAktualityVčelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity
Příroda

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Poslechněte si audio verzi článku
Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.

Mravenci, kam se podíváš

Na první pohled obyčejná krajina leckdy skrývá nejedno překvapení. Tak je tomu například v Podkrkonoší u Hostinného, kde objevíte speciální mravenčí stezku. Měří necelých pět kilometrů, ale protože v terénu opisuje tvar osmičky, můžete si ji rozdělit do dvou okruhů. Cestou neobjevíte jen mravence, mraveniště a informační panely, ale také krmelce a zásobovací seníky, posedy, úly a ptačí budky. Seznámíte se i s jinými druhy mravenců, se základy myslivosti a také se včelami. Stezka začíná za městským parkem v ulici A. Jiráska, v místě, kde se ze silnice odděluje cesta k místní zahrádkářské kolonii. Vine se kolem zahrádek nahoru k Antoníčku a dále do lesa. Brzy odbočí z široké svážnice a svede vás kolem největšího z mravenišť do údolí Východního potoka. Druhá část stezky vás zavede na vyhlídku odkud spatříte Krkonoše a do dvou opuštěných lomů, nacházejících se na výchozu nad Arnultovicemi.
 

Tři včelí stezky

Ani včely nepřijdou zkrátka, své stezky mají například ve Smrčné na Vysočině anebo v Harrachově v Krkonoších. Délkou jsou vesměs ideální pro společný výlet s dětmi, plný zábavy a dobrodružství! Další naučná včelí stezka míří od lázní v Ostrožské Nové Vsi do Uherského Ostrohu. Na pětikilometrovém úseku ji lemuje dvanáct informačních panelů, a protože kopíruje místní cyklostezku, nemusíte po ní chodit pěšky, ale projet si ji na kole či na inlinech.
 

Včely a mravenci na Monínci anebo v mostecké knihovně

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Šestnáct informačních panelů mapuje přírodní zajímavosti okolní krajiny, ani tady nechybí včelí úl, samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od odpočívadla.

Včelí tajemství ukrývá také Městská knihovna v Mostě, která nabízí zájemcům informace i pozorování z první ruky: život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše. Prostřednictvím skleněného úlu lze pozorovat, jak včely stavějí plástve, snášejí med a celkově způsob jejich života "v přímém přenosu".
 

Muzea včelařství, včelíny a včelí zajímavosti

Letem světem vás pozveme ještě na pár dalších pozoruhodných míst – třeba na prohlídku unikátního malovaného a vyřezávaného Machova včelínaKrušlově, do Včelařského muzea a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, do Včelího světa v Hulicích, kde se stará škola proměnila ve velký včelí úl s obřími plástvemi a jeho návštěvníci se na chvíli mění ve včely, anebo do Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici.

Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenuHumpolci anebo v Ekocentru Včelín v Ořechu kousek od Prahy, po předchozí objednávce můžete nahlédnout do Včelařského muzeaHranicích.

včely z úluZajímavou kuriozitou je Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi původní němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl zejména pěkný altán s nezvyklou střechou, se skrytou včelařskou symbolikou a řadou včelích zajímavostí, nechybí tu ani starší pískovcový památník, studna s rumpálem a pár starších úlů.

Jednou ze zajímavoustí Pražského hradu je obnovený Masarykův včelín, ovšem ukrývá se v zahradě, kam nemá veřejnost přístup. Podívat se na něj však můžete z vyhlídky v Jelením příkopu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů Kultura

Machův včelín Krušlov – malovaný včelín s řezbářskou výzdobou interiérů

Včelín obsahuje 65 výtvarně zpracovaných úlů, některé vyřezávané ztvárňující lidovou architekturu, jiné malované. Vytvořil je včelař a řezbář Josef Mach, který celý svůj život zasvětil živým včelám a svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil včelí království.

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu Příroda

Masarykův včelín v Produkčních zahradách Pražského hradu

Prezidenta Masaryka v obci Trnávka na Slovensku zaujal lidový typ včelích úlů. Po svém návratu pověřil hradního architekta Josipa Plečnika, aby mu takový včelín postavil. I v dnešní době je včelín plně funkční a med v něm produkovaný Hrad využívá k protokolárním účelům.

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově Příroda

Přírodní zahrada na Dotek – Dům obnovy tradic, ekologie a kultury v Horním Maršově

Zahrada respektuje původní sad starých odrůd jabloní a hrušek, v zelinářské části tradiční druhy zeleniny a bylinek, které se využívají ve zdejší kuchyni. Dále je zde okrasná část, divoký koutek, herní prvky, úkryty pro různé živočichy a jezírko.

Mravenčí stezka v Bedřichově Příroda

Mravenčí stezka v Bedřichově

Především děti potěší v Bedřichově naučná stezka o zvířátkách žijících v Jizerských horách. Stezka vede od informačního centra či centrálního parkoviště, kolem Lesní chaty s cílem na rozhledně Královka nebo Prezidentské chatě. Délka stezky je necelé dva kilometry.

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích Ubytování

Ubytování se Slunečním domě Ekocentra Oldřichov v Hájích

Areál se nachází v poklidné obci Oldřichov v Hájích, která je branou do Jizerských hor severně od Liberce. Ekocentrum nabízí moderní a pohodlné ubytovací zázemí v obci Oldřichov v Hájích, která je výborným výchozím bodem pro výlety do regionu Jizerské hory.

Mraveniště – stálá zážitková expozice ve Sladovně Zážitky

Mraveniště – stálá zážitková expozice ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte obří dřevěný labyrint plný tunelů, skrýší a mostů.

Apicentrum Protivín Příroda

Apicentrum Protivín

Environmentální centrum o včelách a včelaření v Protivíně se živými včelami, ukázkou včelařského vybavení, interaktivní zábavou pro děti a přímou ukázkou práce včelaře.

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci Letní sporty

Naučná stezka Včely a mravenci na Monínci

Na Monínci můžete díky zajímavé naučné stezce poznat mikro svět včel a mravenců. Naučná stezka vznikla na trase mezi restaurací M2 a hotelem Monínec a její délka je zhruba 1,5 km.

Naučná včelí stezka v Mostě Zážitky

Naučná včelí stezka v Mostě

V Městské knihovně v Mostě můžete navštívit naučnou včelí stezku. Život včel můžete pozorovat v bezprostřední blízkosti v proskleném úlu přímo v atriu. Další včelstva mají knihovníci na střeše.

Včelařské arboretum v Nasavrkách Příroda

Včelařské arboretum v Nasavrkách

Včelařské arboretum a včelí inspiromat vybudovalo Střední učilistě včelařské – Včelařské vzdělávací centrum.

Včelí stezka ve Smrčné Příroda

Včelí stezka ve Smrčné

Včelí stezka ve Smrčné je unikátem Vysočiny. Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a potkáte na ní sedm zastavení s informačními tabulemi.

Muzeum včelařství Moravského krasu Kultura

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál Zážitky

Dětské hřiště na Mezní louce – lesní zážitkový areál

Hřiště (lesní zážitkový areál) na Mezní Louce vznikl v blízkosti největšího skalního mostu Evropy, Pravčické brány, jejíž dřevěný model je jedním z hlavních lákadel areálu. Mimo to je k dispozici dalších sedm herních prvků.

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel Příroda

Včelín Ořech – unikátní prosklený včelín k pozorování včel

Mezi Rudnou u Prahy a Radotínem najdete unikátní prosklený včelín, kde můžete sledovat nejen včely, ale i včelaře doslova z několika centimetrů a přitom se nemusíte bát žihadel. Včelín je tak přizpůsoben především hromadným návštěvám školních dětí a dalších skupin, bezpečnost je na prvním místě.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi Příroda

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách Ubytování

Spaní na medu – medový glamping v Říčkách v Orlických horách

Na 27 m² obytného včelína najdete maximální komfort a nebude vám chybět vůbec nic. Spaní na medu ukrývá všechny výdobytky moderní doby a poskytuje maximální komfort. Je stvořeno k relaxaci a odpočinku ideálně ve dvou, to vše v nejkrásnějším prostředí téměř nedotčené přírody.

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích Zážitky

Včelařské muzeum a skanzen v Chlebovicích

V chráněném objektu starobylého chlebovického fojtství najdete včelařský skanzen a muzeum včelařství. V muzeu jsou umístěny úly od nejstarších slaměných úlů až po nejnovější z tvrzeného polystyrenu.

Včelí farma Rokytník Gurmánská turistika

Včelí farma Rokytník

Včelí farma není v Česku až zas tak obvyklá. Proto máte unikátní příležitost, jednu takovou navštívit. Všude budete cítit omamnou vůni medu a domů si jistě odvezete nejednu sklenici a možná také hřejivou medovinku. Včelí farma Rokytník se zabývá chovem včel na území CHKO Broumovsko.

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná Příroda

Včelí farma AnnKas v obci Dubičná

Svět včel je úžasný, tak proč se s ním neseznámit blíže? Včelařka, apiterapeutka a majitelka farmy Andrea Novotná vám ochotně ukáže své království na exkurzích, pořádá nejrůznější workshopy a nabízí prvotřídní včelí produkty a certifikované svíčky s oceněním Regionální produkt Českého středohoří.

Včelařská expozice Pištín Kultura

Včelařská expozice Pištín

Včelařská expozice se nachází v podkrovní části Spolkového domu v Pištíně. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické nástroje a zařízení, které používali včelaři.

Muzeum Včelí svět v Hulicích Kultura

Muzeum Včelí svět v Hulicích

Unikátní včelařská expozice, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou.

Včelíny Želiv – glamping v maringotce Ubytování

Včelíny Želiv – glamping v maringotce

Včelín, glampingové ubytování v maringotce, je umístěn na kraji louky u lesa, s krásným výhledem do krajiny a vzrostlého lesa. Nabízí veškerý komfort hotelového ubytování uprostřed přírody, daleko od lidí.

Včelařské muzeum Rosice Kultura

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.

Včelařská farma Doležalův med Životní styl

Včelařská farma Doležalův med

Návštěva včelařský farmy je určena pro všechny, který by se rádi dozvěděli více o životě včel, poznali zákulisí vytáčení medu. Exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách probíhají od dubna do září.

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě Kultura

Včelařské muzeum v Hranicích na Moravě

Včelařské muzeum se nachází v domě v Hranicích na Potoční ulici. Nachází se zde expozice o včelařství, výuková a přednášková místnost a další místnost s prodejem tradičních včelařských výrobků.

Památník včelích matek u obce Kukle Kultura

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Mravenčí stezka v Hostinném Příroda

Mravenčí stezka v Hostinném

Lesy na východním okraji města Hostinné obývá jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší. Dnes tudy vede 4,6 km dlouhá naučná stezka díky níž se dozvíte o životě lesních mravenců a dalších zajímavostech zdejší přírody.

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky Příroda

Včelařské vzdělávací centrum Nasavrky

Střední odborné učiliště včelařské – Včelařské vzdělávací centrum, o. p. s. je obecně prospěšná společnost, založená Ministerstvem zemědělství České republiky a Českým svazem včelařů.

Včelařský skanzen Humpolec Kultura

Včelařský skanzen Humpolec

Zájemci o chov včel se dozví v budově na Dolním náměstí úplně všechno. K vidění jsou ukázky nejrůznějších včelařských pomůcek a historických úlů.

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet Životní styl

Apidomek v Kunvaldu – včelín, ve kterém můžete bydlet

Apiterapii, tedy léčbu včelami a včelími produkty, lidé nevědomky využívají, když si dají med při nachlazení do čaje. Její staronovou podobou je apidomek – včelín sloužící i pro pobyt nevčelařů, kde se můžete na čas zabydlet zároveň se včelami.

Naučná včelí stezka v Harrachově Příroda

Naučná včelí stezka v Harrachově

Upozorňujeme, že nová trasa nekoresponduje se zákresem včelí stezky v Harrachovských toulkách.

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem Zážitky

Quest Putování se včelkou Medulkou Hulicemi a Včelím světem

Hledací hra – quest nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny, kteří rádi hledají a poznávají… Hledačku a tužku obdržíte na recepci v budově muzea nebo ji lze stáhnout.

Další aktuality

Den Země 2025: svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
21. duben 2025 9:18
Příroda

100 tipů a ještě více inspirace na výlety na nejzajímavější rozhledny v Česku

Milujte rozhledny a vyhlídky? Víte, že Česká republika patří mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se uvádí, že je u nás téměř 500 rozhleden. Pokud netrpíte závratěmi, neváhejte vystoupat na některou z rozhleden a vyhlídek z našeho výběru. Rozhlédněte se!
20. duben 2025 8:40
Příroda

Věda a historie není nuda: lýkožrouti, kůrovcová kalamita, nové vyhlídky a lesy nové generace

Největší kalamita v novodobé historii českých lesů měla velikost zrnka rýže a neúnavný apetit. Kůrovec se proměnil v postrach hor a hájů. Zanechal po sobě holiny, nešťastné lesníky a přebytek dřeva. Ale také nové vyhlídky, jiné vnímání krajiny a pár nečekaných dobrých zpráv. Brouk, který změnil český les, nás zároveň donutil přemýšlet, co s ním dál – a jak přežít, když to nepřežije smrk. Vydejte se s Kudy z nudy na kůrovcové výlety!
17. duben 2025 10:19
Příroda

Přírodní katastrofy v Česku: důlní neštěstí, povodně i výbuchy

Pády letadel, povodně, erupce islandské sopky Eyjafjallajökull, potopení Titaniku a požáry pařížské katedrály Notre-Dame či hradu Pernštejn: všechny uvedené katastrofy se odehrály 15. dubna. Zkrátka to je datum, kdy je lepší mít se na pozoru!
13. duben 2025 9:05
Příroda

Poznejte krásu našich divokých koní

Divokým koním původně z anglického Exmooru, kteří pomáhají udržovat rozsáhlé louky a pastviny, se u nás daří dobře a dá se říci, že v České republice již zdomácněli. To dokládají také vědecká pozorování, která konstatují, že původní koně přivedli na svět další mláďata. Nejvíce jich je ve středočeských Milovicích a v Národním parku Podyjí na Jižní Moravě. Většina pastvin (či vyhlídek na ně) je volně přístupná, a tak se s koňmi můžete setkat velmi zblízka. Kam se za divokými koňmi vypravit, napoví portál Kudy z nudy.
12. duben 2025 8:52
Příroda

Nechme tetřívky na Šumavě v klidu tokat

Populace tetřívka obecného bojuje na území Šumavy o přežití. V národním parku žije zhruba 50 kohoutků tetřívka a dalších 30 se vyskytuje ve vojenském prostoru Boletice. Národní park Šumava proto omezil vstup na některá tokániště, například v okolí Dobré, Cazova, Kunžvartu a Stožce. Zákaz vstupu na určené lokality platí až do 31. května 2025.
9. duben 2025 10:00
Příroda

Geo zajímavosti Česka: glóbusy, poledníky a další kuriozity

Proč zrovna "geo"? Protože tímto slovním základem začíná mnoho pojmů souvisejících s naší planetou. Slovo geo znamená v řečtině země. Stejně tak se naše dnešní tipy budou zabývat zajímavostmi, které nějak souvisí s geodézií, geologií či geografií. Poradíme vám například, na kterých zámcích uvidíte skutečné rarity glóbusového řemesla a zavedeme vás také k několika poledníkům, pólům a dalším zajímavostem vyznačených v terénu. Vyrazte na procházku k vyhledávaným turistickým kuriozitám!
8. duben 2025 10:00
Příroda

Znáte lužní lesy? Udělejte si výlet za poznáním tohoto vzácného biotopu

Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Lužní les, který je plný rozmanitých druhů vzácných rostlin, živočichů a hmyzu, které jinde nežijí. V létě se stává neprostupnou džunglí s mnoha malými močály, liánami, hmyzem a zpívajícími ptáky. Věděli jste, že se jedná se o ekosystém, který se nejvíce podobá tropickému pralesu? Lužní lesy mají schopnost zadržet vodu v krajině ze které by se jinak rychle vytratila. Během záplav jsou nedocenitelným ochráncem – dokáží pojmout mnohem větší množství vody než přehrady, a tím chrání okolní vesnice i města před devastující silou vody. Mezi typické obyvatele lužních lesů patří obojživelníci, ptáci vázaní na vodu, stromy, které snesou dlouhodobé zamokření a světlomilnější rostliny, jako je třeba orsej jarní, bledule jarní, sněženka nebo česnek medvědí.
7. duben 2025 8:00
Příroda